Bitva o Británii

• slovenský

Bitka o Britániu

Válečný / Drama / Akční

Velká Británie, 1969, 133 min

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání.(11.5.2014)

Bitvu o Británii asi neocení člověk, který o ní nic neví. Rozhodně nejde o vhodný materiál pro dějepis ZŠ, například zcela chybí v podobných filmech běžné mezititulky, vysvětlující co, kdy a kde. Pokud ovšem člověk trochu zná historické reálie, nezbývá než smeknout. Skvělá práce, která nekončí jen u výborné kamery, neuvěřitelných hereckých výkonů, pedantické přesnosti všech detailů, skvěle zpracovaných leteckých soubojů (to všechno samozřejmě bez jediného počítače přátelé!), ale projevuje se i v nesmírně citlivě a dramaticky přesně budovaném scénáři. Možná to zní jako protimluv, ale ve filmu je jak ona pedantická přesnost, činící z filmu do značné míry hraný dokument, tak nesmírně přesně budovaný a pointovaný děj, tedy něco, co je naopak doménou filmů hraných. Nejen pro drobné útržky typických lidských situací té doby (válečné manželství, polští letci, vybombardovaný kostel, lidé v metru, děti sledující německé bombardéry nebo napodobující britské stíhače), ale především pro zlom v samém závěru, kdy se původně jaksi reportážně odtažitý pohled na jednotlivé letecké souboje, vybuchující a hořící letadla, umírající piloty, najednou změní v ohled zcela osobní, nesmírně citlivě natočený pomocí třesoucí se neostré ruční kamery... „Never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few“ ... Celkový dojem: 95%(3.11.2011)

Měl jsem tenhle film rád už jako dítě Tenkrát zejména kvůli skvělé hrdinské hudbě:-)....A i dnes mám Bitvu o Británii moc rád...také proto, že se tu nehraje na "herecké hvězdy",ale postavy tu umírají, tak jako to prostě v druhé světové bylo....(16.1.2009)

Skvělé. Aby taky nebylo, když herecké obsazení připomíná příručku Kdo je kdo v britském filmu;oD... Co se týče leteckých soubojů 1) vypadají skvěle, 2) souhlasím s tím, co napsal(a?) Davej, a odvážím se tvrdit, že to byl záměr.(21.4.2005)

75%(6.2.2010)