Pavučina snů

Dreamcatcher

Pavučina snov

Sci-Fi / Horor / Drama / Thriller

USA / Austrálie, 2003, 136 min

Je to vydarený mysteriózny sci-fi horor. Má výborný príbeh o štvorici dlhoročných priateľov s určitou nadprirodzenou schopnosťou, ktorí sa opäť rozhodnú stráviť nejaký čas na ich obľúbenej chate uprostred hôr, aby si oddýchli od svojich každodenných problémov. Lenže čoskoro si uvedomujú, že v okolí sa objavilo niečo mimoriadne nebezpečné a tak musia čeliť najväčšej hrozbe svojho života. So spracovaním som veľmi spokojný, síce spočiatku to pôsobí minimálne v rámci žánru dosť zvláštne, ale čoskoro som to docenil a práve táto vlastnosť sa dá označiť aj za jeden z najväčších kladov celého filmu. Hlavne prvú polovicu, ale čiastočne aj druhú to pôsobí úplne nepredvídateľne a netradične, prestriedajú sa tu odlišné žánre, ako mysteriózny, sci-fi, čistokrvný horor, nejaká tá akcia, k tomu psychologické prvky, flashbacky z detstva hlavných postáv, samozrejme nechýba aj štipka humoru, navyše to postupne prejde z takého malého, takmer až komorného filmu do prakticky až veľkofilmu. A pritom to celý čas pôsobí tak zaujímavo a ako celok to výborne funguje, tu nie je žiadne slabé miesto, takže tu sa je skutočne na čo pozerať po celý čas. Len si to tvorcovia občas úplne neustrážili a miestami to predsa len pôsobí trochu nechcene smiešne, ale našťastie to nie je až také zlé, aby to výraznejšie vadilo. Spokojný som aj po hororovej stránke, síce atmosféra je minimálna, ale celkom funguje napätie, no hlavne musím pochváliť rozmanitosť jednotlivých scén. Vydaril sa hlavne prvý stret na toalete, poteší aj hromadný útok vrtuľníkov, ale prakticky všetky hororovejšie situácie dokážu zaujať. Herecké obsadenie je skvelé, sympatická hlavná štvorica v podaní Damian Lewis, Thomas Jane, Tymothy Olyphant a Jason Lee, pri ktorých ma aj dosť zaujalo, že ani moc nefungujú spoločne, ale skôr samostatne a tak každý je výraznejší v inej časti, k tomu výborní Morgan Freeman a Tom Sizemore, na obsadenie sa tu rozhodne nedá sťažovať. S réžiou a technickou stránkou som spokojný, určite sa tu dá niečo vytknúť, napríklad až príliš digitálny vzhľad mimozemšťanov, ktorí sa ale inak vydarili, prípadne tá atmosféra, ale vizuál je výborný, chválim zasadenie deja do prostredia zasnežených hôr, čo vždy poteší a hlavne, že ako celok to funguje. Takže určite sa to dalo ešte o niečo vylepšiť, ale aj tak je Pavučina snov jeden z najzaujímavejších filmov svojho druhu a minimálne pre tú netradičnosť sa to rozhodne pozrieť oplatí. 80%(11.7.2007)

• Jara.Cimrman.jr

Možná, že kdybych při sledování tohoto snímku neumýval nádobí, neřešil reklamaci u mobilního operátora, nekrmil papouška a nesvařoval fotbalovou branku, tak by mi to dávalo smysl. A možná taky ne, protože když mě něco nebaví, tak po smyslu příliš usilovně nepátrám.(12.1.2015)

Ale jen za ten velmi humorný konec.(24.9.2004)

Docela absurdní příběh, který bych zrovna od hororu nečekal. Film neměl pořádně silnou atmosféru drženou po celou svou délku, ani silnou hudební stránku. Velká škoda = Průměrný film. Bohužel takto dopadá většina adaptací knih Stephena Kinga, ikdyž je pravda, mohl to být nejen lepší, ale i horší.(16.3.2005)

• Ded@M@tes

Ukázky v televizi vypadaly slibně, ale opak byl pravdou. Navíc když tam hraje Morgen Freeman. Film byl pomalu nesnesitelný a chvilkami mě to skoro nebavilo. Sci-fi s velkými nedostatky a trapnými scénami. ( Hodnocení: 3/10 )(21.4.2012)

• - Thomas Jane (Henry) si zahral vo filme aj preto, lebo jeho matka je veľkou fanúšičkou Stephena Kinga. (Raccoon.city)

• - Název knihy, podle které je film natočen, měl původní z nít "Rakovina". (Chipsonator)

• - Snímek se umístil na 18. místě v žebříčku nejhorších filmů všech dob sestaveném od čtenářů časopisu Empire. (orkadimenza)