Orgie mrtvých (festivalový název)

Orgy of the Dead

Fantasy / Horor

USA, 1965, 92 min

Předloha:

Edward D. Wood Jr. (kniha)

Edward D. Wood Jr.

Robert Caramico

Fenomenální anti-porno. V pornografii skýtají tělesné sekvence coby hlavní atrakce skýtají maximální vypětí a děj představuje nezáživné chvilkové odpočinutí. Absurdní snímek podle scénáře Eda Wooda (na motivy jeho vlastní novely) tuto polaritu přesně obrací, když záběry, kde se obnažené ženštiny nakrucují (o striptýzu nemůže být řeč, prostě v jednom záběru šaty mají a pak už ne), realizuje krajně neeroticky, ba až úmorně. Naopak hrstka dějových prostřihů se díky své svou esenciální fušerskosti a nesmyslností stává hlavní atrakcí filmu, pro kterou se vyplatí přečkat zdlouhavě nudné tanečky. Vedle ústředního párečku otřesných herců (předobraz Bundyových, kde chlapík s vanou dělá hrdinu a apatická fiflena neustále říká, že se bojí) na sebe zaslouženě pozornost poutá woodovský veterán Criswell, který paradoxně díky evidentně se projevující stařecké demenci působí v každém záběru jako fenomenální zjev. Když je nouze největší, doplní stávající panoptikum mumie a vlkodlak.(22.10.2011)

"A Masterpiece of Erotic Horror!" EHM, EHM. Podle scénáře Eda Wooda (který zadaptoval vlastní román - ten bych si opravdu rád přečetl) s Criswellem v hlavní roli vznikl film edwoodovský bohužel jen z dvaceti procent - zbytek tvoří asi deset výstupů striptérek, které představují jakože živé mrtvé nebo tak něco. Tam, kde se netančí, prokazuje Wood svůj talent na opravdu bizarní dialogy a postavy (viz mumie a vlkodlak). Škoda, že u těch tanečků se člověk pomalu ale jistě začíná nudit - některé z těch ženských jsou totiž opravdu dřeva. Geniality vrcholných Woodových děl se tu nedočkáte, ale pro fanoušky fakt špatných filmů je Orgy of the Dead lahůdka.(1.7.2007)

• Nihlathak

Jeden z těch filmů, kdy při sledování máte otevřenou hubu a po "uskončení" ji musíte zavírat klikou. Trapárna podle knihy Eda Wooda, mohlo z toho vzejít něco jiného než král braků?(21.6.2012)

• Campbell

No do hajzlu o co v tomhle filmu šlo? To sice netuším, ale něco takovéhleho se jen tak nevidí. Nějaký tance nahatých ženských(dívek říct nemůžu), nebyly nějak ošklivé ale nic pro mě. NAvíc byly vidět jen kozy, což je možná dobře, bobříky nebrat. Pak nějaký připoutaný lidé..... Nezdálo se mi to jenom?(25.3.2012)

• Bloody13

Už jenom ten název - Orgie mrtvých - slibuje výbornou brakovou podívanou. A podívaná je to opravdu nezapomenutelná, jen poněkud z jiných důvodů, než měli tvůrci v plánu. Proslulý Ed Wood, stojící za "scénářem", se vážně nezapře. Protože to, co se děje na plátně, nepobírá ani nejotrlejší divák pokleslé zábavy. Ten totiž podstupuje zkoušku trpělivosti, při níž drtivou část stopáže sleduje neuvěřitelně toporné nahé slečny (ale musim uznat, že v několika případech nesmírně krásné), co ve zběsilém tempu natřásají kozičkami a snaží se tančit. Bohužel to zní lépe, než ve skutečnosti vypadá. A to je ve své podstatě celé. Jakousi výplň mezi tím tvoří snad jen filmem provázející Criswell se svou asistentkou Vampirou, ze samotných pekel vyslaní jejich pomocníci vlkodlak s mumií (jejich dialog o Kleopatře je geniální) a v poslední řadě "jakože ústřední pár", který celou tu hrůzu musí sledovat. A divák s nimi, jelikož je ohromen propracovaným příběhem a dokonale vykreslenou charakteristikou všech postav, včetně tanečnic, že si snímek nedovolí nedokoukat. Stručně řečeno: projekci tohoto díla na Otrlém divákovi jsem si vážně užil a to i přesto, že Orgy of the Dead spadá do kategorie těch nejhorších filmových odpadů. Dost možná k tomu pomohly ty panáky, takže zdravím Ruuta :)(20.2.2012)