Úžasňákovi

Rodinka úžasných

The Incredibles

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2004, 115 min

Nádherná pocta super-hero komiksům a bondovkám a vizuální žranice v jednom. Kreslené postavičky skutečně hrají, v jejich tvářích je možné vidět celou paletu lidských pocitů. (Bože, kam ta technika spěje. Už vidím za pár let filmovou upoutávku třeba na nějakou komedii s Benem Stillerem, Panem Úžasňákem a renderovanou Marylin Monroe v hlavních rolích :o) Animace je excelentní, voda skutečně vypadá jako voda, vlásky Vi a Elastičky občas tak rozkošně vlajou ve větru....a....a....a vůbec, nechci se tady zbytečně a nudně pouštět do nějakých oslavných ód. Po scenáristické stránce THE INCREDIBLES možná tak emocionálně nechytnou za srdíčko jako FINDING NEMO, ale podívaná je to náramná. Bradu Birdovi ten úspěch a tu satisfakci za propadnuvšího Železného obra moc přeju. A závěrem malá anketa: Kdo byl ze superhrdinů vaším favoritem? U mně to vyhrál ultra cool Mražoun s hlasem Samuela L. Jacksona. Ještě, že jsem to neviděl dabovaný.....(13.1.2005)

Rozpočet $92miliónovTržby USA $261,441,092Tržby Celosvetovo $631,442,092/95%/(19.7.2005)

Film, který předběhl svou dobu a předpověděl masivní nástup superhrdinských filmů, z jejichž mytologie si na jedné straně utahuje tím, že ji přesazuje do rámce rodinného dramatu o mužské krizi středního věku, a na straně druhé k ní vyjadřuje respekt věrnou nápodobou ikonografie komiksů od padesátých do sedmdesátých let. Opravdu chytrý a nadčasový žánrový pastiš nejen pro znalce starých filmů a komiksů, ale pro celou rodinu. 85% Zajímavé komentáře: Adrian, berg.12, choze, anais, Indy(4.2.2005)

Pixar to zase dokázal!!! Jenže to není taková síla, aby to překonalo co do zábavy pro mě osobně nedostižného Shreka. Úžasňákovi opravdu mají super sílu, ještě se mi nestalo abych se v nějaké chvíli opravdu bál o hlavní (super)hrdiny, a u animáku už vůbec. Prostě režijně skvěle odvedená práce. A ta forma! Není to ani tak o superhrdinech, jakmile uslyšíte první tóny hudby, je vám jasné že to bude hlavně o starých bondovkách (což jsou vlastně filmy o superhrdinovi bez superschopností - vzhledem k Syndromovi špetičku ironické), které měly to geniální kouzlo, i když byly pořád o tom samém. Geniální/šílený padouch na ostrově napěchovaném vynálezy, obří jeskyně a navrch superzbraň k tomu, to je ono!!!:) Mocný videoherní harcovník Michael Giacchino se do komponování hudby v duchu těch perfektních melodií z filmů šedesátých a sedmdesátých let pustil s takovou vervou jako před pár lety George Clinton při práci na Austinu Powersovi. A zadařilo se mu skvěle, i když v podstatě jenom omílá dokola úryvky hudby z Bondovek. Má to styl, má to grády, co víc chtít? Herní skladatelé, pokud zrovna hra kterou mají doprovázet neprovádí redefinici žánru (jako to celkem pravidelně dělá Warren Spector a třeba Alexander Brandon u jeho Deus Ex - doporučuju sehnat), hází odvolávkami na všechny strany, a zrovna Giacchino, autor hudby ke všem Medal Of Honor, to umí tak že je vám fuk jestli jste to už někde slyšeli. A já jsem bondováckej maniak, takže u mě další plus;) A když si připočteme povinnou přehršel vtípků a narážek, ať už na Space Odyssey nebo Hvězdné Války nebo Válku Světů (ne tu Špilberkovu), vyjde z toho super film. A i když jsem to na začátku komentáře viděl na čtyři hvězdy, asi budu vážně muset dát pět. Nebo...ale jo, jenom čtyři. Těžké rozhodování;)(3.6.2005)

Pro mne zlstávají Úžasňákovi jednou ze slabších Pixarovek. Nepřijdou mi tak univerzální jako Ratatouille, Příběh hraček nebo Příšerky s.r.o.(18.2.2008)

• - Dům Úžasňákových je designově laděn do stylu nizozemské umělecké skupiny DE Stijl, která byla založena v roce 1917 Theem Van Doesburgem. Typickým rysem této skupiny je zkloubení černé, červené a bílé. (Ukko)

• - Zastírací název pro film byl "Tights". (Kulmon)

• - Když se pan Úžasňák a Mražoun při záchraně lidí z hořícího domu dostanou do banky, stojí Mražoun vedle automatu na vodu a chce se napít, ale míří na nějí policista. Je to narážka na film Smrtonosná past 3, kdy Samuel L. Jackson v metru stojí vedle telefonní budky a chce zvednout sluchátko, přičemž na něj míří taktéž policista. (Cetnik_42)