Úžasňákovi

Incredibles, The

Rodinka úžasných

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2004, 115 min

Hoci by som medzi animákmi mala rozlišovať tie "počítačové" a pôvodné "disneyovské" a pripisovať im hodnotu vzhľadom na meniace a pokrokovejšie triky, predsa len musím Incredibles pre mňa osobne označiť za najfamóznejší animák amerického filmu. Pocit, ktorý vo mne vyvoláva každé jedno vzhliadnutie je neopakovateľný a do sýtosti si vychutnávam trefné narážky nevyhnutné pre dôkladnú charakterizáciu hlavných postavičiek. Zábavný scenár však nie je jediný aspekt, vďaka ktorému Incredibles vychvaľujem až do nebies. Páči sa mi, že je to všetko tak neuveriteľne dospelácke, lákajúce najmä dialógmi pre vekovo vyspelejšie publikum, určite sa tento animák ani zďaleka nemôže porovnávať s "animákmi so zvieratami", ktoré si vychutnajú predovšetkým tí najmenší. Incredibles taktiež disponuje úžasnou formou a citom pre akčnú dynamiku, kameru, strih a fajnovú hudbu. Jednoznačne najlepší pixarovský film a najvýnimočnejší filmársky počin Brada Birda.(26.4.2008)

Ze začátku jsem byl nepokrytě nadšen, ale jak se příběh rozeběhl, začal jsem srovnávat. Ze začátku to mělo větší šmrnc. Chvilkami mi připadalo, že na mě něměl snímek takovou razanci, jakou by měl mít. Některé scény mě nechytly. Také to zdůrazňování rodinných pout je IMHO zbytečné - už to tam beztak je a vnímavý divák si to najde. Ale jinak - úžasňákovská animace a na dětského diváka velice promyšlený scénář. Takže tak. Asi tak. Budu se muset podívat ještě jednou.(7.4.2005)

Pre mňa zďaleka najlepší Pixar. Potom sú Autá, potom dlho-dlho nič, potom čokoľvek od DreamWorks a Sony Animation a potom ostatné pixarovky.(31.5.2007)

Úžasňákovi ve zkratce? Animák, nejen pro děti, inteligentní zábava, úžasná technická stránka, nadsázka, stylizace... Prostě Brad Bird ve službách Pixaru. ♫ Hodnocení OST : 4/5(25.11.2004)

Po zhliadnuti Incredibles mi neostava nic ine iba skonstatovat, ze ide doteraz jednoznacne o pixarovsky tak najlepsi, ako i najvyzretejsi film (ktory zo sebou prinasa aj nekompromisny ale pochopitelny posun vylucne do kategorie filmov pre odrastenejsie publikum). Velmi potesujuci je fakt, ze Incredibles znova dokazuju pixarovske primarne zameranie na pribeh. Prva polovica filmu tak v sebe nesie dokonalu sondu do sveta hlavnych hrdinov a ich rovnako detailnu charakterizaciu. Prostredie, v ktorom ziju, je vdaka tomu natolko presvedcive a podmanive, ze v mojom pripade ma uplne pohltilo. Tou pravou ceresnickou na dorte su potom genialne napisane dialogy zasadene do precizne vybudovanych scen (eskalacia rodinnej hadky pri veceri si svojou dramatickou vystavbou zasluzi plne kvalitativne absolutorium). Skratka pribeh, postavy a svet ktory obyvaju, su natolko prepracovane a vdaka tomu skutocne zive, ze im ich moze zavidiet valna vacsina hranych filmov. To vsetko je navyse podavane s takou lahkostou, ze aj do oci bijuce posolostvo o zapadnymi civilizaciami vydvihovanym indvidualizmom a vynimocnostou kazdeho cloveka prijmete bez sebamensieho odporu z pocitu manipulacie s vasimi citmi. Prepnutie druhej polovice filmu do akcneho tonu bol velmi riskantny krok, ale velmi uspesne zvladnuty. Pretoze, ked slovo ustupi cinom, deje sa to sposobom, ktory ohromuje svojou formalnou cistotou a reziserovym citom pre komponovanie a nasnimanie akcnych scen s dorazom na ich tempo a gradaciu - od pohybov kamery, zvolenych rakurzov az po strih - vsetko je famozne a znova mi neostava nic ine ibe konstatovat, ze o podobne kvalitativnom nadpriemernom spracovani si moze vacsina hranych akcnych filmov nechat iba zdat. Apropo toto kvazi rozdelenie filmu na dve polovice (prvu - popisne konverzacnu a druhu - akcno dynamicku) mi silne pripomenulo rovnako bezchybnu polarizaciu sujetu v Tarantinovom Kill Bill, i ked samozrejme v inverznom poradi. Takto nejak by totiz labuznicky svojou naraciou posobili Volume 1 a 2, keby ste si ich pustili hned po sebe.(26.11.2004)