Reklama

Reklama

Epizody(6)

Před šedesáti lety byl osvobozen největší koncentrační tábor, v němž zahynuly miliony lidí. (Česká televize)

Recenze (62)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

V tomto případě je nutno zůstat při zemi a reálně zhodnotit. Seriál nabízí velice podnětné téma- největší masovou vraždu v dějinách. Místo toho, aby nám rozkryl chladnokrevné plány na likvidaci Židů, něco z tajných projektů lágrů, metody psychologie ovládání davů, logistiku vyhlazování a další věci, zůstává dílo zcela na povrchu věci a pořád opakuje, že to byla vražda a hrůza. Hrůzou ale byla právě ta systematičnost a pečlivost plánování a realizace s pověstnou německou precizností. A ta zde je sice neustále zmiňována, ale skoro nic se o ní nedozvíme. Myslím, že se toho tématu tvůrci zalekli a vůbec nevěděli, jak ho vlastně zpracovat. A tak roztáhli hodinový materál na šest hodin a to je opravdu moc. 60% ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Absolútne autentické, historicky verné a skvelé dielko, ktoré má bohatý prínos z hľadiska dejinnej hodnoty. Je neuveriteľné, koľko toho sa ešte môžete dozvedieť o v podstate otrepanej téme zvanej „Osvienčim“ a to len vďaka svedectvám priamych svedkov a účastníkov. Prvé veľké poučenie zo seriálu je, že každý z nás sa možno za daných okolností mohlo stať nacistom, či už pod tlakom alebo dobrovoľne strhnutý mocou, že „teraz môžem robiť niečo, čo som nemohol a úplne beztrestne.“ Je zaujímavé ale sledovať všetky národnosti, dokonca aj tie utláčané, že aj tieto často boli pyšné a nadradené. Churchill raz povedal: „Prečo by sme sa my Angličania mali hanbiť za nadradenosť, keď my sme v skutočnosti nadradení?“ V tomto dokumente sa dozvedáme šokujúco ale aj to, že dokonca Židia medzi sebou navzájom mali pocity nadradenosti a že nemeckí Židia si mysleli, že sú niečo viac ako tí poľskí. Nadradenosť teda nie je iba doménou Nemcov. Je to niečo, čo má v sebe asi každý národ a takmer každý jednotlivec, povyšovať sa nad druhého. V prípade vojny sa potom ľahko ospravedlňujú zverstvá, ktoré sa stali aj na strane víťazov. Skvelé sú tu svedectvá dokonca aj od slovenských občanov, kde môžeme vidieť starčeka, ktorí vôbec neľutuje, čo sa Židom stalo, že si to vlastne vo všeobecnosti zaslúžili. Keď to porovnám so súčasnosťou, ak by prišli dnes podobné podmienky, nebola by väčšina s radosťou vykonala niečo podobné Cigánom? Nakoniec tu vidíme aj Židov, ktorí po oslobodení prenasledovali Nemcov a takisto ich bez súdu zabíjali a jediná ľútosť? Že ich nepozabíjali ešte viac. Dostávame úplne nové informácie, keď napríklad zistíme, že v Osvienčime bol dokonca verejný dom. Summa summarum, človej je proste už taký tvor, náchylný zneužívať moc podľa toho, ako mu to situácia aktuálne a pokiaľ možno beztrestne dovolí. ()

Reklama

mchnk 

všechny recenze uživatele

Ve zkratce bych to nazval "Návod, jak co nejrychleji povraždit co nejvíce lidí." Odporná politika nacistů v plném světle. Naprosto precizně připravený napůl hraný dokument, který ti 100% otevře oči v tom, o co tady vlastně šlo. Nejen vraždy, ale také korupce, hierarchii vězňů a přímé výpovědi přeživších. ()

LEGACY 

všechny recenze uživatele

Naše paní učitelka na základní škole kladla nebývalý důraz na holokaust a chtěla abychom o této smutné události, kdy byla zapomenuta veškerá lidskost, věděli co nejvíce. Ještě aby ne. Týkalo se to nás, našich zemí, naších dědečků a pradědečků, naši půdy, naši svobody a našich životů, které nám hitlerovská propaganda bez milosti sebrala. Svět se musí po takovéto události oklepat a poučit, protože takových míst s tak ponurou historií jako má Osvětim svět opravdu nepotřebuje více. Sám jsem ji navštívil a vím o tom mrazivém pocitu, který se s vámi táhne prakticky kamkoliv půjdete. Zajímavé výpovědi skutečných zajatců, drsné zacházení, trochu z historie, nebo hlavní aktéři této genocidy vám BBC přiblíží velice dobře. Nebudu ale lhát, podruhé si to zřejmě nepustím. ()

ilemas 

všechny recenze uživatele

Mnohem lepší a hrůznější než tenhle natahovaný stále se opakujícími záběry dokument je si na dané téma přečíst knihy. Jelikož už jsem jich přečetl několik a v Osvětimi jsem byl také 2x tak mě tento dokument moc nepřekvapil. Tím ho nechci zhazovat, určitě stojí za povinné shlédnutí, ale dal by se zkrátit do dvou částí. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (6)

  • Jedním z použitých hudebních motivů, který se objevuje na konci každého dílu, je slavná sarabanda Georga Friedricha Händela ze svity označované katalogovým kódem HWV 437. Mimo dalších zazní také v závěrečné části posledního dílu úvodní melodie Mozarta „Requiem“ se slovy „requiem aeternam“, která v překladu do češtiny znamenají „odpočinutí věčné“. (Belsazar)

Reklama

Reklama