Osvětim: nacisté a konečné řešení (TV seriál)

Auschwitz: The Nazis and the 'Final Solution'

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2005, 6x50 min

Šokující dokument o tzv. konečném řešení. Z těch skutečných příběhů a výpovědí lidí, kteří zažili válku mě skutečně mrazilo v zádech...10/10.(9.2.2010)

Další vynikající dokument popisující hrůzy holocaustu. Jediná výtka směřuje k nepřeloženým německým rozhovorům, které někdy jsou vysvětleny, jindy ale nejsou a vy nevíte co se vlastně stalo.(5.8.2011)

• ilemas

Mnohem lepší a hrůznější než tenhle natahovaný stále se opakujícími záběry dokument je si na dané téma přečíst knihy. Jelikož už jsem jich přečetl několik a v Osvětimi jsem byl také 2x tak mě tento dokument moc nepřekvapil. Tím ho nechci zhazovat, určitě stojí za povinné shlédnutí, ale dal by se zkrátit do dvou částí.(10.3.2014)

Myslím, že v tomto případě není třeba žádný komentář. Toto se prostě musí vidět, abychom pochopili, jaký byl svět a jací byli lidé v nedávné minulosti, co dělali a jakým způsobem změnili navždy svět. Osvětim je symbolem tohoto největšího teroru v dějinách lidstva a je to místo, kde je smrt cítit na každém metru, hlavně pak v obrovském komplexu Březinka. Byl jsem tam a za sebe můžu říct, že jsem se tam cítil hodně nepříjemně. Březinka je tak velká, že jsem pomalu neviděl na její druhý konec, je to "jen" louka, kde se tyčí pouze spousta cihlových komínů, a člověk když toto vidí, má nepopsatelný pocit. Jinak tento šestidílný dokument výborně pojednává o celé historii tábora Osvětim a o židovské otázce. Hrané scény, dobové fotografie, výpovědi účastníků a současné záběry na tábor, to vše dělá z tohoto dokumentu naprostý unikát. Zde není co řešit, jasný plný počet.(28.5.2011)

Vše podstatné je zde krásně napsáno. Pro ty, kteří by si chtěli ještě více rozšířit obzor doporučím výbornou knihu od R. Merleho - Smrt je mým řemeslem. Jedná se o subjektivní výpověď Rudolfa Hoesse.(1.5.2013)