Osvětim: nacisté a konečné řešení (TV seriál)

Auschwitz: The Nazis and the 'Final Solution'

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2005, 6x50 min

Nevím, co ještě napsat o Osvětimi. Dokumentů je spousta a některé dělají v historii trochu zmatek. Tento je z těch věrohodnějších. Možná až moc obsáhlí.(19.4.2013)

Ačkoli vyhlazovacích táborů byla na území Třetí říše a jích okupovaných států celá řada, Osvětim byla jednoznačně největší a stala se v pravdě symbolem toho, čemu nacisté dali jméno Konečné řešení židovské otázky. Dokument je to obsáhlý. Jsou v něm rozhovory s přeživšími oběťmi i hrané rekonstrukce některých událostí podle dochovaných archivních materiálů. O tom, jak fungoval život v táborech, se nám dochovala celá řada informací. Děsivých a velmi podrobných. Za pomoci počítačové animace došlo k vytvoření digitálních modelů krematorií a vlastně celého komplexu továrny smrti. Vše podle dochovaných plánů. Rozhovory s bývalými členy Sonderkommanda a bývalými dětskými vězni, kteří se dostali pod ruku Mengelemu, mají stále větší účinek než jakákoli rekonstrukce. Těch rozhovorů mělo být pokud možno více. Jelikož je to seriál nový, nebylo tomu již možno. V mnohých ohledech tak dokument působí spíš jako technokratický výčet informací o systému fungování tábora než tryzna za mrtvé. Ačkoli dokument obsahuje velké množství informací, zprostředkovat míru utrpení, kterou zde museli lidé snášet, se podařilo jen velmi sporadicky. (Moje jediná výtka.) Pro lepší poznání onoho pekla na zemi, doporučuji přečíst např. SVĚDKOVÉ Z TOVÁRNY NA SMRT (život členů Sonderkommanda), PŮL PENNY (Výpovědi z Norimberka), LÉKAŘI HANBY (O „lékařských“ experimentech na vězních v Osvětimi). Napíšu sem nyní namátkou několik svědectví: 1) Svědectví Olgy Lengyelové ohledně selekce. Ve své neodpustitelné naivitě jsem uvěřila důstojníkovi SS, který nás ujistil, že staří zůstanou s dětmi a budou se o ně starat. Z toho jsem zcela přirozeně usoudila, že dospělí, kteří jsou dosud při síle, budou pracovat.....Přišla řada na nás. Matka, moji chlapci a já jsme procházeli kolem tříditelů. Tehdy jsem se dopustila druhého a strašného omylu. Důstojník zařadil mne a mou matku do skupiny dospělých, mladšího z mých synů do skupiny starců a dětí a okamžik zaváhal před mým starším synem....Tomuto chlapci je jistě víc než dvanáct let, pravil. Ne, protestovala jsem....Mému hochu skutečně ještě nebylo dvanáct, ale mohla jsem lhát, protože byl velký a statný. Chtěla jsem ho zachránit před prací, která by pro něho byla příliš namáhavá. Tak dobře, pravil. Doleva! Snadno jsem přesvědčila svou matku, že bude lépe, když půjde s dětmi a bude se o ně starat. Má matka by ráda zůstala s dětmi, řekla jsem důstojníkovi. Ten souhlasil. Sejdete se všichni ve stejném táboře, řekl. A za několik týdnů budete všichni zase spolu, dodal jiný se smíchem. Další! Aniž jsem to tušila a zatímco jsem je chtěla zachránit - jsem právě odsoudila svého syna a svou matku k smrti.__ 2) Doklady válečné historie - Koncentrační tábory Do tábora dorazila skupina dvou set Izraelitů z Belgie. Všichni byli určeni do plynových komor. Mezi nimi byla Židovka nápadné krásy a nesla v náručí asi tříleté dítě. Velitel SS si jí povšiml a řekl jí: Pojďte se mnou do baráku, odložím váš konec o několik hodin. Mladá žena ukázala na dítě, které držela v rukou. Co na němzáleží! vzkřikl velitel SS a sáhl po dítěti. Děcko se dalo do smíchu a v domění, že si důstojník chce s ním hrát. Natáhlo se k němu. Avšak esesák jediným rozmáchnutím rozbil hlavičku dítěte o betonovou zeď. Dítě ani nemělo čas vykřiknout. Mladé matce se však podařilo vytrhnout revolver visící u opasku nacisty a zastřelit ho i několik dalších esesáků. Zmocnili se jí. Týrali ji dlouho, přímo v předsíni plynové komory.___ 3)Svědectví M. Guéroulta. Jednoho večera vyvedli esesáci nemocné. Bylo jich kolem čtyř set. Svlékli je venku v mrazivém chladu do naha, pak jim dali skotskou sprchu a zakončili ledovou sprchou, trvající dvacet minut. Potom je nechali venku další hodinu. Operace trvala celou noc. Ráno bylo naživu pouze čtyřicet vězňů; ty potom ubili držadlem motyky. Inspirativní čtení zejména pro popírače Holocaustu. ______Jako doplnění informací k tomuto seriálu, doporučuji shlédnout díly Eichmann, Mengele a Himmler z cyklu HITLEROVI MUŽI.(26.9.2011)

Aky - nemám snad ani co dodat, shlédla jsem hltavě všech 6 částí a naprosto souhlasím. Pokud někoho zajímá 2. světová válka, tohle je povinnost. Ač vzniklo na tohle téma dokumentů nespočet, tenhle řadím k těm nejlepším.(13.12.2008)

Definitivní dokument o temnu v moderním dějinách lidstva, svým způsobem působí jako vyobrazení návratu do středověku. Nejdenou v člověku vyvolá přemýšlení o tom, že co se jednou stalo, se můžu bezprostředně opakovat znova. Dokument jako dokonalý podklad pro popírače holocaustu, stejně tak jako pro budoucí generace, které by za každou cenu měly předejít tomu, aby jejich budoucnost nebyla pošpiněna zcestným lidským myšlením o dokonalosti rasy. Jinými slovy řečeno, aby již nikdy člověk neklesl na "pod-úroveň" zvěře.(30.7.2009)

Silná ukázka německého konečného řešení. Klasicky kvalitní dokument od BBC z období druhé světové války.(1.3.2016)