Šestnáctiletá Hannah Sternová slaví s rodiči a tetou Evou židovské Velikonoce. Jako každý v jejím věku nemá ráda vzpomínání dospělých, zvlášť když se točí kolem holocaustu, kterým prošli její předkové. Letos má Hannah podle starého zvyku otevřít dveře proroku Eliášovi. Právě v tu chvíli se ale záhadně ocitá v Polsku roku 1941, kde poznává stejně starou sestřenici Rivkah. Spolu pak jsou pozvány na tradiční židovskou svatbu půvabné Leah se Samuelem. Uprostřed obřadu je ale slavnost přerušena nacisty a všichni jsou násilím odvlečeni do koncentračního tábora. V nelidských podmínkách se všudypřítomnou smrtí si Rivkah přeje jediné: přežít a jmenovat se Eva. To je moment, kdy Hannah dochází, že je spojením mezi minulostí a současností a že Rivkah je ve skutečnosti její milovaná teta... (oficiální text distributora)

merigieren

když ona je to děsná kravina, celkem ucházející holka se přenese časem, pak přijde přihlouplá svatba, koncentrák, trapný hlášky o zapomínání, přehazování bláta na dvorku, to je skutečná práce :-) němci vykreslení jako zvířátka ale naprosto tupý, připouštím že ta výmněna a myšlenka by ještě ušla, ale realizace je děsná. Co říct na to když u plnový komory člověk přemýšlí proč jim tam vůbec svítí. ()

ethos

Bohužiaľ tomuto filmu chýbala hĺbka, ktorú mal Schindlerov zoznam alebo pianista a to s toho dôvodu, že celé to prelínanie prítomnosti s minulostou bolo veľmi nepodarené a hlavná postava nevýrazná až nudná. Ono však tematika koncentrákov má vždy svoju silu a emócie takže to nebolo úplne o ničom, aj keď veľmi slabé. ()

Campbell

Od tohohle filmu jsem nic nečekal a ani jsem od něj nic nechtěl, a tak jsem byl mile překvapen, B. Murphy jsem kdysi miloval, a Dunst kterou jsem nikdy extra rád neměl mi nevadila. A tyhle dvě ženy když byly u sebe mě totálně dostávaly, jejich herecký koncert je parádní a Murphy i když ne moc pěkná tak exelovala. Je sice pravda že na film se už asi nepodívám tak říkám paráda. ()

NinadeL

The Devil's Arithmetic z produkce Showtime je přepisem dětské knihy tematizující holocaust. Autorka Jane Yolen, sama židovka, se nejprve etablovala jako spisovatelka dětských knih, než získala odvahu zpracovat i takto osobní téma. The Devil's Arithmetic byla nominována v roce 1988 na Nebulu a vyhrála National Jewish Book Award, stejně tak se dařilo o dekádu později filmu, jehož smysl je snad každému jasný. Je to typický televizní film vhodný pro projekce v hodinách dějepisu a jiné nároky bych na něj skutečně nekladla. Jde o to zaujmout puberťáky, předat jim důležitý příběh takovou formou, aby je skrze emoce zaujal a nenechal netečné. Navíc Kirsten Dunst a Brittany Murphy jsou herecky skvělé. ()

The Viper

Musím uznat, že dlouho mě žádný film nedostal a jsem o to více překvapen, že je to zrovna film na téma druhé světové války ze strany židů a koncentračního tábora. Určitě to bude tím, jak moc film dokázaly utáhnout herecké výkony, byť film jako takový dost zaostával a určitě z něho šlo vytěžit daleko, daleko více. Už jen samotný přechod do minulosti Kirsten Dunst mohl mít lepší podobu. Roztomilá Brittany Murphy (R.I.P) dokázala i v počátcích své herecké (a bohužel nepříliš dlouhé) kariéře vydat ze sebe tak úžasně procítěný emoční výkon, že jsem nestačil koukat. Naopak Kirsten to trochu více trvalo v mých očích, než jsem jí dokázal její herectví věřit, protože se mi v první půlhodině než se dostavili do tábora zdála taková bezzubá ve své roli. Ovšem v táboře to napravila a její optimistický pojem vězně/otroka, který dokázal držet při smyslech ostatní se mi moc zamlouval, až mi těch lidí bylo i líto, čím si museli prožít. No a konec filmu mě dostal už totálně, takže říkám, že toto byl zatím nejlepší film na téma WWII. + co bych ještě na závěr filmu vytknul je jeho název. ()

• Po přečtení scénáře se stal Dustin Hoffman také jedním z producentů filmu. (Asmodin)