Tanec s vášní

Center Stage

Tanec s vášňou

Drama / Romantický / Hudební / Taneční

USA, 2000, 115 min

Balet je dřina, houžev, krev a slzy. No a baletní škola rovná se drezuře nejtěžšího kalibru. Tudíž to, co předvedli všichni zúčastnění, ať už baletky, tanečníci či nepřehlédnutelný Kulik (pozn. ruský krasobruslař), je suprskvělá záležitost, pastva pro oči a dokonalé uspokojení mé divácké duše. Ke všemu chybějícímu jsem lhostejná, páč mě utáhli na špičkách! Demi plié, grand plié, něžně promnu svoje piškotky a jdu do plných!(21.10.2014)

• dopitak

Rozhodně tu nečekejte nic hlubokomyslného. Povrchní, trapné, předvídatelné, vykrádačka, ve které najdete motivy mnoha starších filmů. Kdo má ale rád balet, neměl by si nechat ujít, protože umělecká-taneční stránka vysoce převyšuje naraci příběhu.(16.2.2009)

Tento snímek má něco, na co nedosáhnou nynější filmy- sledovala jsem ho v tom věku, kdy se má sledovat, aby se líbil :-). Jednoduchá dějová kostra, dobře vybrané postavy, nádherný tanec, hudba, i po těch letech shlédnuté nemůžu kritizovat.(6.12.2011)

Baletní hvězdy se nerodí lehce. Tisíce hodin tréninku i odříkání mimo něj, litry potu, otlačené špičky, bolavá záda, modřiny a stále dlouhá cesta k „dokonalosti“. Za kulisy tvrdé baletní scény nám dává možnost nahlédnout režisér Nicholas Hytner (úspěchy slavil nejen jako režisér filmový, ale i divadelní na Broadwayi), dělá to však poměrně povrchně a instantně, a představuje typy, které nemají se skutečným životem pranic společného. Škoda, že scénáristka víc nechodila mezi skutečné baletní dříče, ale svou látku zřejmě psala někde v teple kavárny. Výsledek totiž musí být korektní a líbivý, aby do sebe nakonec vše zapadlo, jak si zejména ženské diváctvo přeje a očekává. Ačkoliv se mezi postavami odehrávají bezbarvé story, v tanečních pasážích vše funguje o poznání lépe (taneční závěr se mi líbil už někdy v roce 2001, kdy jsem film viděl poprvé, i nyní, v roce 2013), i díky tomu tak docela sympatický průměr!! A Zoe Saldany si všiml kdo?(27.5.2013)

Taneční film jako každý jiný. Tentokrát z prostředí americké baletní školy a podle životního stylu konce 90. let. Je tu tudíž řešeno například téma mentálních anorexií a bulimií, na něž jsme v době Hříšného tance nebo Flashdance nebyli zvyklí. Má to i ten nevyhnutelný závěr s výchovným poučením... Tím nechci zlehčovat fakt, že film ukazuje pěkné taneční scény, hudba 90. let...(13.10.2003)