Long Day's Journey Into Night

(TV film)
všechny plakáty
Velká Británie, 1987, 170 min

Doldus

Méně "učesaná" verze O'Neillova opus magnum, což znamená více překřikování a hašteření. Jenomže takové někdy rodinné hádky jsou, a myslím, že je tudíž tato verze bližší dnešnímu diváku, je dynamičtější a realističtější. Pořád je ale potřeba brát ohled na to, že je to v podstatě zfilmovaná divadelní hra, odehrává se v jedné místnosti a je tu minimum invence v oblasti formální. Herci jsou do jednoho naprosto všichni úžasní, Jack Lemmon ovšem suverénně vládne. Jak je známo, O'Neill se tu v podstatě vyzpovídá ze svého pohnutého a turbulentního osobního života, a ačkoliv byla původní hra uvedena posmrtně, musela být pro autora naprosto katarzní, a stejně tak může být i pro nás, diváky. Osobně mám od O'Neilla radši Hairy Ape, ale nemohu než seznat, že takto dokonale vykreslené a zhmotněné charaktery jsem již notnou dobu neviděl, chápu tedy proslulost tohoto díla (hry). ()

Splasher

Jedna z nejlepších amerických (čti irských) her. Verzi Alice Nellis bych asi jen těžko skousl - s duem Bydžovská Bartoška a bří Čapků. Stačilo mi těch několik vteřin z ukázek. ()