Ukaž, co umíš

Stand and Deliver

USA, 1988, 103 min

• Houdini

NFR 2011, Oscar 1 nominace: Herec HR - Edward James Olmos(25.2.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $13,994,920Tržby Celosvetovo $-(17.3.2010)

Film o tom, že i když jste husto-gangsta a chodíte do nějaký příšerný školy pro mexičany a portorikánce, můžete se naučit spočítat, jak si máte mezi sebou rozdělit prachy, když společně s kámošem Lopézem a Gomézem šlohnete někomu šrajtofli. Ze školy jsem pryč už dlouho a matematika mě nikdy moc nebavila, takže ani tenhle film mě zrovna dvakrát nenadchnul. Třetí hvězdu dávám za epickou přehazovačku, kterou měl Edward James Olmos. To už ani nebyl účes, ale spíš architektura.(23.8.2014)

Moc milý film. K páté hvězdičce však mi kousek chybí. Přece jen mne hlavní hrdina tak nestrhl s sebou jako podobné špičkové "učitelské" filmy.(14.3.2009)

• danecek24

46. Zlatý Glóbus za rok 1988 - nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Edward James Olmos, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Lou Diamond Phillips(16.12.2008)

Dalsi skolsky film, kde ucitel nakopne beznadejnych studentov k posobivim vysledkom. Mam rad tento typ filmu. Bohuzial tento radim k tym slabsim. Sice vzhladom na dobu vzniku, kedy boli v kurze hlavne dokonale bezmyslienkove filmy, ktore mali divakov len zabavat, je obdivuhodne, ze obcas vznikol aj film s myslienkou, ale spracovanie ma velmi nenadchlo. Hlavny problem vidim v tom, ze sa Olmosovi v hlavnej ulohe ucitela nepodarilo strhnut aj mna, rovnako ako to dokazal so svojimi studentami. Rozhodne nevidim na Olmosovom vykone nic hodne Oscarovej nominacie. A nestrhli ma ani dielčie pribehy jednotlivych studentov. Chcelo by to viac poriadne vygradovanych scen az na hranu, pretoze film posobi dost pohodovo. Takze vysledkom je pohodovy priemer, co je vzhladom na namet a zaner vlastne negativne hodnotenie. 5/10.(18.10.2011)

Hodně pozitivní podívaná, natočená podle skutečné události, kde v hlavní roli exceluje profesor matematiky, jež svým neortodoxním stylem výuky své studenty vytáhne až na vrchol. Film je jedním z těch, co dokážou skvěle nabít a určitě nejen ty, co mají rádi matiku. „Řešili jsme s delfíny imaginární čísla a hledali jsme čtvrtou dimenzi“ :)„ Doktor říká žádný stres a nedělat svou práci alespoň měsíc......“ „ ...Chci jiného doktora“ :)(31.7.2014)

• janisska

Z osobních důvodů mám ráda tyhle motivační filmy ze školního prostředí, Stand and deliver je ale k uzoufání nudný. Všechny postavy působí absolutně neživě (ačkoliv je příběh založen na skutečných událostech z praxe Jaime Escalanta), dílčí sondy do života dětí i vyučujícího působí hrozně zkratkovitě, nesouvisle a schematicky. Z hlediska filmařiny se tu také nedějí žádné zázraky. Pokud byste se pak na film chtěli podívat čistě jako zapálení či budoucí učitelé, vězte, že neuvidíte nic než zastaralý systém podivného testování, na nějž jsou studenti připravováni, aniž by bylo vlastně ukázáno, jak. Jediné, co divák pozná, je to, že musejí studentíci sedět hodně dlouho ve škole. Radši se budu vracet např. k Dangerous minds.(12.12.2013)

• Hapretor

Ani nevim, proč jsem si to pustil. Film o ničem. Chcete jít na olympiádu z matematiky? Rozumíte zápisu: "45/ec+i12+p9-log3/sin+130cos=x" ? Jo? Tak si ten film pusťte.(23.5.2011)

Film sám hodnotím určitě hvězdičkami 4mi. Ale protože není z pera nějakého pisálka, nýbrž se tento povzbudivý, pro onu školu průkopnický příběh opravdu stal, přidává to filmu na hodnotě a lusknul bych i 6!(24.11.2014)

Báječný film s příjemnou atmosférou a milou duší. Film, co dává chuť žít.(11.11.2012)

Páčia sa mi filmy s problematikou výchovy mládeže a tento film v mnohom pripomína film Nebezpečné myšlienky so sympatickou Michelle Pfeiffer. V tomto filme je ale učiteľ omnoho realistickejší. Nie je žiaden fešácisko ani drsný chlapík ale obyčajný človek, ktorý má rád ľudí. Ktorý si váži aj tých, ktorí tým že sa narodili v chudobných pomeroch sú už vopred odsúdení. Film poukazuje na to, že ak takíto študenti chcú uspieť nebudú to mať ľahké. A v tomto filme sú predostreté niektoré problémy, ktoré ich na tejto ceste postretnú. Zaujímavý je práve postoj učiteľa, ktorý žiakov neustále provokuje, ba priam skúša ich trpezlivosť, ale na druhej strane im dokazuje ako ich má rád. .. .. Akcia: * Reálnosť: **** Vtiahnutie do deja: ****(3.2.2009)