Uctivá poklona, pane Kohn (TV seriál)

Komedie

Československo, 1992, 5 x 32 min

Jitka Němcová

Předloha:

Karel Poláček (kniha)

Jiří Bulis

Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký, Martin Růžek, Gabriela Vránová, Stella Zázvorková, Jiří Strach, Oldřich Vízner, Ondřej Vetchý, Miroslav Donutil, Karel Gott, Luba Skořepová, Arnošt Goldflam, Petr Nárožný, Oldřich Vlach, Raoul Schránil, Vladimír Krška, Leoš Suchařípa, Hana Igonda Ševčíková, Ivan Jiřík, Marek Vašut, Otakar Brousek st., Jana Štěpánková, Marián Labuda st., Uršula Kluková, Josef Kemr, Jan Lajbl, Tomáš Krejčíř, Jana Synková, Jan Přeučil, Josef Nedorost, Jaroslav Šmíd, Stanislava Jachnická, Ondřej Kepka, Tomáš Trapl, Roman Skamene, Jan Hartl, Břetislav Rychlík, Miroslava Pleštilová, Zdeněk Mahdal, Bronislav Poloczek, Ivan Vyskočil, Miloslav Maršálek, Halina Pawlowská, Tomáš Pavelka, Petr Kostka, Iva Janžurová, Zuzana Bydžovská, Lenka Kořínková, Saša Rašilov nejml., Otto Rošetzký, Petra Martincová, Veronika Musilová, Ota Sklenčka, Simona Stašová, Zdeněk Podskalský st., Josef Somr, Naďa Konvalinková, Jana Paulová, Pavel Trávníček, Jan Skopeček, Pavel Robin, Jaroslav Kepka, Rostislav Čtvrtlík, Lubomír Kostelka, Karel Štědrý, Miroslav Dubský, Martin Sitta, Marcel Rošetzký, Jan Fiala, Jan Laibl, Lucie Vačkářová, Zdeněk Dvořák, Marcela Kyselová, Václav Čížkovský, Daniel Hrbek, Ladislav Novák, Emil Křížek

Budete se divit pánové, ale kdybych uměl číst a psát, tak jsem byl dneska kostelníkem v Mukačevu.(30.8.2015)

"Co je Bohu sto tisíc let? - Sto tisíc let je Bohu jedna minuta. - A co je Bohu sto tisíc korun? - Sto tisíc korun je Bohu jeden haléř. - Poslechnou, archanděli Gabrieli, přimluvěj se u Pánaboha, aby mi dal ze svýho jeden haléř. - Rád se přimluvím, ale budeš muset holt minutu počkat." Mohli bychom vést nekonečné polemiky o tom, zda je vůbec reálné popularizovat anekdoty prostřednictvím televize nebo filmu, mohli bychom se přít, nakolik budou odpovídat původnímu znění a mohli bychom samozřejmě přemítat o potenciálním úspěchu či neúspěchu. Ani já nepatřím ke skalním fanouškům židovských anekdot, ale na druhé straně, jsou-li vyprávěny s patřičnou sebeironií a smyslem pro nadsázku, rád se jimi nechávám bavit. A tento záměr báječně naplňuje i pětidílný cyklus režisérky Jitky Němcové, kterou ovšem k realizaci celého projektu vedly zcela jiné pohnutky, než později např. Zdeňka Trošku k samoúčelnému vytvoření série Kameňáků. Židé a jejich prapodivný svět byl dosud chápán především jako nedotknutelné tragické téma, vyvolávající takřka bezpodmínečně apriorní vzpomínky na genocidu druhé světové války a odmítající připustit, že i Židé byli zcela obyčejní lidé se svými klady a zápory. Čili ano, i lakomí, závistiví, hašteřiví, někdy méně chápaví nebo naopak vychytralí. Osobně se domnívám, že otázka nestojí, zda bychom měli rozlišovat židovské vtipy a vtipy o Židech, protože jádro vychází ze stejného zdroje. Výborně poskládaná mozaika jednotlivých epizod, jež zasazeny do prvorepublikové atmosféry získávají neodolatelný punc, je pak maximálně podpořena špičkovým hereckým obsazením. Vedle Vlastimila Brodského, Miloše Kopeckého a Martina Růžka se tu vedle sebe objevili osobnosti ze zcela odlišných konců kulturní scény: herec a dramatik Arnošt Goldflam, režisér Břetislav Rychlík nebo zpěvák Karel Gott. Ohlédneme-li se zpět do doby, v níž seriál vznikal, musíme tvůrčímu týmu vyslovit svůj neskonalý obdiv a s patřičným respektem si KOHNA vychutnávat při každé televizní repríze, neboť tak mimořádného vrcholu dosáhneme v současnosti jen stěží. Málo platné, laťka byla nastavena velmi vysoko.(6.8.2010)

Ačkoliv se režisérka Jitka Němcová vždy hrdě hlásila k tomu, že se učila u samotného Federica Felliniho, žádný z jejích filmových projektů se těm jeho nepřiblížil ani na dohled, nicméně u téhle minisérie lze rozhodně pozitivně vnímat její ženský rukopis, a to zejména s přihlédnutím k tomu levnému televiznímu looku, či jemu navzdory.. Řemeslně celkem zdařilé a starosvětské, ačkoliv větší zábavu než tahle Uctivá poklona skýtají rozhodně právě zdejší zasvěcené pro(či naopak proti)židovsky chápavé komentáře..;)(9.8.2015)

• - V povídce "Vlakem na Vídeň" je chyba, když přijíždí vlak na Wilsonovo nádraží v Praze, jsou v pozadí vidět moderní vlaky. (M.B)