Pomsta je zábava, když se jí ujme dvojnásobný držitel ceny Akademie(R)* Mel Gibson v roli drsného Portera. Odplata je svižná a vtipná směs akce a filmu noir. Snímek režíroval držitel Oscara za L. A. Přísně tajné Brian Helgeland a podílel se také na scénáři, jež je adaptací románu Donalda E. Westlakea. Ten už posloužil jako předloha pro klasiku Point Blank, která vznikla ve spolupráci Jon Boorman/Lee Marvin. Když Portera podrazí vlastní kumpáni, ukradnou jeho podíl v hodnotě 70 tisíc dolarů a nechají ho napospas smrti, zbývá jen jeden způsob, jak věc vyřešit: Porterův způsob. Jeho vendeta postaví spoustu podrazáků před hlaveň pistole. Zkorumpovaní policajti. Pouliční gangy. Bezpáteřní křiváci. Šéfové podsvětí. Všichni, kdo stojí mezi Porterem a jeho sedmdesáti tisíci, brzy zjistí, že se Porter vrátil... a chce se mstít. (Magic Box)

Shakers

Čo mi utieklo pred rokmi doháňam teraz. Mel Gibson ide nekompromisne rovnako za svojimi prachmi ako tempo s filmom do finále. Porter tu síce vyfajčí a vypustí viac hlášok ako nábojov zo svojho koltu, ale aj tak sa jedná o perfektný akčný krimi film s drsnými scénami, priamočiarým príbehom, sympatickým Gibsonom, sexi kočkami a modrým filterom. Brian Helgeland aj napriek tomu, že mal s časti spútané ruky štúdiom, natočil výborný film. 90% - 5* ()

gudaulin

Při premiéře jsem Odplatě nadělil 4 hvězdičky a s určitým uzarděním přiznávám, že mě svým způsobem okouzlila - a to vůbec nejsem fanouškem žánru ani Mela Gibsona. Je to s lehkostí natočený kousek, přímočarý, jednoduchý, žánrově čistý, taková cool jízda, kde ani na chvíli nepoleví tempo a obvyklá klišé jsou podávaná vkusně a s všudypřítomným nadhledem. Na druhou stranu, jak šly léta a poznal jsem originál, zaujal mě svou temnotou, komplikovaností a nejednoznačností nepoměrně víc. Kromě toho si nelze nepovšimnout, jak snímek přistupuje k postavě násilníka, vraha a zloděje, kterého předkládá divákovi jako sympatického rošťáka. Tomuhle příběhu se nedá věřit a teenagerovská léta, kdy bych se s tímhle podáním ztotožnil, mám už dávno za sebou. Celkový dojem: 60 %. ()

Frajer42

Lidi neblbněte. 85%? Za co? Čím je film výjimečný? Vážně to chcete vědět? Není výjimečný vůbec ničím. Je to vlastně naprosto trapná blbost s debilním příběhem, kde jsou asi 2 až 3 koukatelné scénky, které dohromady netrvají déle než 5 minut. Zkrátka nic moc. Spíše nic než moc. Valnou většinu stopáže okupuje nuda. 1* bude tak akorát. ()

Jamal

Drsný a tvrdohlavý Mel, který vede nerovný boj proti svému bývalému kolegovi, s kterým nakopával a rozbíjel držky šikmookejm. Dosestane tolik ran, kolik jich rozdá, žádný superhrdina, jen prostě nasranej frajer, co mu pouze záleží na jedné bývalé lásce a touží jen po svých 70.000 $, a ne žádných 140.000 $. Takže bacha na něj a nepokoušejte se ho nasrat, protože s trochou štěstí se k Vám nějak dostane a do konce života budete jíst ovesnou kaši a rozmixovanou stravu. ()

Fiftis

"Kto je sakra ten tvrdohlavý bastard!?", vŕta hlavou polovici chicagskej mafie. To je predsa Mel Gibson v jednom z najlepších gangsterských filmov. Film je poňatý veľmi tvrdo, niekedy som mal pocit, že sa blíži osvedčenému Tarantinovskému Desperadovi. Inými slovami kam Porter príde, tam veľa ľudí neprežije. V žiadnom prípade však nemôžem povedať, že sa jedná o nejaký bežný akčný film, to rozhodne nie, tento film je proste nefalšovaný noir. Ak budete mať chuť pozrieť sa na film, v ktorom je plno násilia, jeden tvrdý chlap, ktorý však zabíja tak nejako pre niečo iné a tak nejako inak, tak si tento film pozrite. Myslím, že nebudete ľutovať. Nakoniec snáď ešte zostáva povedať, že Mel zase nesklamal a po tomto filme sa proste pre mňa stal najlepším akčným hercom. ()

• Když si jde Porter (Mel Gibson) pro peníze, srazí ho auto. Při srážce se rozbije přední sklo. V dalším záběru je však přední sklo auta neporušené. (Terva)
  • Když Porter (Mel Gibson) začne střílet ze šestiranného revolveru a Beretty do dodávky čínské triády, vypálí jen ze samotného revolveru kolem 13 ran bez přebíjení. (Furi)
  • Film je jednou z přiznaných a velmi výrazných inspirací pro hru "Max Payne" (2001). (Jaroslaf)

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)