O buchtách a milování (TV film)

Pohádka

Československo, 1986, 38 min

No jen k tomu názvu - kdyby to nebyla pohádka, tak bych ho volně přeložil jako "O prdelkách a šu**ní." Moc jsem se jinak nezasmál, ale slyšet jednou hanácké nářečí, to není vůbec špatná věc.(22.12.2009)

Pohádkový příběh podle scénáře Pavla Aujezdského se točí kolem buchet, což je sympatické. Během ktátké chvilky dokáže ústřední lenošná dvojice projít přirozeným vývojem a mění se k lepšímu. Jednoduše: Bez práce nejsou koláče. Takže úvodní obraz, kdy se Honza cpe buchtami, které si nezasloužil, může vystřídat happyednovské finále, v němž se tančí a podávají se buchty, které už napekla Kordulka. Miroslav Donutil správně honzovský v roli Honzy. "Kdo ochutnal hanácké buchty, ten se neztratí...". Hudba: Jiří Václav.(22.12.2009)

• DaViD´82

Název jak z laciného art porna, ale je to pohádka. Špatná pohádka. Pro samé mentorování (navíc neskonale hloupé) totiž nezbyl prostor na to nejdůležitější - zábavu. A výborné obsazení s tím nehne ať se snaží sebevíc. O což se, jen tak mimochodem, stejně vůbec nesnaží.(8.6.2008)

Ó ano ta hanáčtina tu zní opravdu jedinečně, ale šmrnc tomu všemu teprve dává líný a nesmělý Miroslav Donutil (Janek), nefakčenko-který jak říká když nebude nic dělat také nic nepokazí. Má pravdu, tedy až do té doby co pozná Kordulku-:)) Scéna (jak oni říkají), kdy se nechá od mami přivést na tragači na pole-nemá chybu-:)) Věra Jordánová naše přední televizní pohádková režisérka, podobně jako Vlasta Janečková opravdu pohádky dělat uměla, a tady jsem toho svědky. Milá a vkusná pohádka, která potěší, tak trochu nazpusob jiné dnes už klasické pohádky 'O líném Honzovi', zde ale o napraveném Jankovi i jeho nevěstě Kordulce.(2.7.2007)

Profesionalita, která nic nepředstírá, výsledek, který si nemusí na nic hrát. Prostota výpravy, průzračnost děje a krystalická čistota vrcholů hanáctví, to všechno vtahuje vděčného diváka do děje, který nenudí a neomezuje se přitom na pouhé pobavení. Syntéza lenosti u obou mladých lidí i jejich nenásilná náprava, živená špičkovou režií Jordánové i hereckým výkonem Donutilovým za aktivního přispění několika dalších, z nichž nejvíce na sebe upozorňuje předčasně zesnulá Vlasta Fialová. Brněnský příspěvek si poprávu může dělat nároky na zařazení do zlatého fondu české filmové i televizní pohádky; tím spíše na dostupnost na DVD nosičích.(8.6.2008)