Údolí stínů

• Německo

Wir waren Helden

Údolie tieňov

Válečný / Drama / Akční

USA / Německo, 2002, 138 min (Director's cut: 126 min)

Esli jste film viděli, asi už víte, odkud se vzal můj nick. Ano, Mel Gibson je imho nejlepším armádním taťkou v dějinách kinematografie. Jeho postava je tak přesvědčivě zahraná, no líp to nešlo. Nádherná hudba Nicka Glennie-Smithe. Při samostatném poslechu bych řekl, že tak dramatická depresivní hudba nemůže ve válečném filmu nikdy uspět. Ale opak je pravdou. Filmu to dodává nový rozměr. Neskutečný zážitek.(30.12.2005)

I přes negativní názory jsem tenhle filmík shlídla - a nelituju. Silný příběh, který chytí za srdce. Nechápu sice, proč si Američané libují v tom jejich typickém znázornění hrdinství - ale to byla jediná váda. Hodnotím kladně. A ano, brečela jsem...(4.9.2003)

Soundtrack Nick Glennie-Smith: 1. For You - Johnny Cash/Dave Matthews [4:58] ,2. Some Mother's Son - Carolyn Dawn Johnson [4:22] ,3. Fall Out - Train [6:53] ,4. Soldier - Steven Curtis Chapman [4:38] ,5. Good Man - India Arie [3:33] ,6. The Beautiful - Five For Fighting [5:49] ,7. My Dear Old Friend - Mary Chapin Carpenter [2:42] ,8. I Believe - Tammy Cochran [3:17] ,9. The Widowing Field - Jars of Clay [4:15] ,10. Not So Distant Day - Jamie O'Neal/Michael McDonald [3:39] ,11. Didn't I - Montgomery Gentry [3:42] ,12. The Glory of Life - Rascal Flatts [4:24] ,13. Sgt. McKenzie - Joseph Kilna McKenzie [4:39] ,14. The Mansions of the Lord - USMA Glee Club and Voices [6:32],(13.5.2011)

Když potlačíte svou nechuť k americkému patriotismu, možná vám to tak blbé nepřijde... možná ještě víc. 75% Zajímavé komentáře: Marigold, Hal_Moore, choze, novoten, Cornon, Bumerang, becki_tu(17.7.2005)

• sud

Celkem ucházející zábavná akce...., ale proboha!, tak si válečný film nepředstavuju. Válečný film má být hlavně o psychologii, o tom, že válka je vůl a když už dobrodružný válečný film, tak se spoustou akce a taky spoustou zvratů. "Údolí stínů" je typycky americký film pro americké diváky. Spoustu nátlaku na diváka, propagandy, patriotismu a kýče. Aby se neřeklo, hodili tam jedno setí napalmu do vlastních a protiválečný film je na světě?! Ovšem že ne. "Údolí stínů" daleko zaostává za ostatní válečnou klasikou (nejen s Vietnamskou tématikou) a bohužel ani přesvědčivý herecký výkon Mela Gibsona to nezachrání. 40%.(17.3.2007)