Údolí stínů

• Německo

Wir waren Helden

Údolie tieňov

Válečný / Drama / Akční

USA / Německo, 2002, 138 min (Director's cut: 126 min)

Vietnamské peklo jako živé, válečné scény akčně-dokumentárního rázu. Když překousnete trochu tradičního amerického patosu a fakt, že tentokrát si Gibson vybral špatnou roli, pro kterou se téměř vůbec nehodí, můžete se těšit na solidní válečný masakr.(19.5.2003)

Slušný válečný snímek, na kterém mi vadilo typicky přehnané americké vlastenectví (po kolikáté už?). Příběhově film má do určité míry co nabídnout, ale to zastiňuje spoustu syrové a realistické akce (napalm do vlastních řad byl opravdu hustý). Bohužel jsem velmi postrádal psychologické vykreslení postav a trochu přesvědčivější terén (ne, že by byl špatný, ale mohlo to dopadnout lépe) pro vykreslení Vietnamu. Hercům nemám co vytknout, v rámci možností zahráli obstojně. Randall Wallace má poměrně nápaditou režii, ale v porovnání s Coppolou, Scottem nebo Stonem bohužel neobstál. Moc mě potěšilo závěrečné jmenování vojáků, kteří padli u X-Ray a jímž je tenhle film věnován.....3,5 hvězdičky.(22.1.2008)

Rozpočet $75miliónovTržby USA $78,122,718Tržby Celosvetovo $114,660,784║ Režisér Randall Wallace potvrdil že je viac než zručný režisér, z príbehu saje veľa emócií, surovej akcie, vojnovej neúprosnej brutality, popri tom stíha slušne rozvíjať ľudské príbehy, či už priamo na krvavom fronte ale aj v zákutiach domov tŕpnucich manželiek, k tomu pekne sadne vizuál(kamera Dean Semler) aj hudba(Nick Glennie-Smith). Možno miestami to príde až moc patetické a patriotizmus, či kresťanstvo prezentujúci Gibson to trošku miestami preháňa ale dá sa toto Americké vojnové utápanie uniesť. Ináč Gibson opäť ťahúňom, dobre sekunduje kamenný "dedo" Sam Elliott. Jeden z mála tých skutočne prínosných kvalitných filmov o vojne, natočených v novom tisícročí. /videl v kine: 90%/(18.5.2005)

Na jednu stranu skvelé vojnové akcie a na druhú stranu výborne obsadený film s dobrou kamerou a hudbou! U jeden s TOP filmov v tomto žánri. Oblúbené soundtracky: Calvary - No Man Behind, To The Battle, More Letters, For The Courage, Enda Credits. 90% - 5*(23.8.2010)

na Slovensku v TV/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// +herci jako Chris Klein a Barry Pepper v čele s Melem Gibsonem, hlavně mě zaujaly jejich postavy, dobrá ústřední melodie, je to pěkná mela -zas ten patriotismus a zas chce poukázat na zbytečnost války/// Úvodní masakr celkem slušně naladí (velmi dobrá scéna), potom následuje chvilka klidu aby mohla nastat ta pravá bouře. Před pouří snímek působil lehkomyslně, asi tak jak bych si připadal já jako voják, když bych šel do Větnamu. No následně bych ale rychle vystřízlivěl. To mi připomíná, že napalm je fakt sviňa. Film má jinak celkem solidní spád. Takže nudit by ste se neměli. Určitě to není mistrovské dílo, ale jako další válečný film do řady se to dá. Navíc je v tomto filmu dost zapamatovatelných scén, což se počítá k dobru./// Celkem 74%///(20.8.2007)

• - Melodie, kterou v úvodní scéně troubí francouzský voják byla opravdu používána tehdejší francouzskou armádou. (Hejtmy)

• - Keď americký vojak vietnamského pôvodu leží a kričí, dvaja vojaci ho idú odniesť do vrtuľníku. Joe Galloway (Barry Pepper) ho chytá za nohy, kde má vyhrnuté nohavice, a strháva mu spálenú kožu. O chvíľu neskôr, keď ho nesie do vrtuľníku, nohavice má stiahnuté až po členky. (speedy7929)

• - Nášivka, kterou nosí vojáci ve filmu na levém rameni, je bílá hvězda s vyobrazeným idiánem. Znak užívala už 2. pěší divize, která jako první vstoupila v roce 1945 do Plzně. V současnosti je tento znak využíván hokejovým klubem HC Škoda Plzeň. (karda1)