Údolí stínů

• Německo

Wir waren Helden

Údolie tieňov

Válečný / Drama / Akční

USA / Německo, 2002, 138 min (Director's cut: 126 min)

Zvláštní, že jsem film tak dlouho odkládal, film jde definitivně do topky největších válečných řežeb. Intouši stěžující se na absenci příběhu, by měli vyskočit z okna. Když si pustím válečný film chci vidět válku, masakr, podobné jako když si pustím Porno, neočekávám příběh, ale chci vidět jak se jde rovnou na věc. Mel Gibson zde je vynikající, dlouho jsem mu tak nefandil. Od 40 minuty je film nonstop řežba s Bambusáky a krví se rozhodně nešetřilo, potěší i skvělá taktika. Pátou hvězdičku si vysloužil emoční doják v podobě roznášení dopisů o mrtvých vojácích manželkám, to jsem řval jak maléj. Kdejaké jiné emoční dojáky o rakovině či psech se s tímhle nemůžou vůbec rovnat. 95%(17.6.2015)

• Zeck

Vždy je krásně vidět, na které filmy přispívala americká armáda a které se musely obejít bez jejího "chrabrého" dohledu na scénář. Údolí stínů není nic jiného, než ubohá propaganda Boha, křesťanství a Ameriky, pouze je vše podáno skrze dobrou válečnou akci. Četa je stále nepřekonaná. 40% 27.04. 2010(28.8.2010)

Jó Gibson je holt drsňák a rozstřílí Vietnamce na sračky jednou rukou i když zrovna telefonuje (moje nejoblíbenější scéna z filmu) :-)(14.2.2005)

• Shit

Cekal jsem od toho mnohem vic a dostal jsem jenom preamerikanizovany valecny film se spatny scenarem a nic moc hereckymi vykony a kupodivu ani Gibson tu zrovna nezari(1.2.2005)

Veľmi slušný príspevok do žánru, handicapovaný akurát dosť lacne pojatou obrazovou formou a tiež prehnaným patetizmom (spomalené zábery). Ale ináč tomu nechýba ani spád, ani surová realičnosť, ani hutná myšlienková základňa, ani silná vodcovská osobnosť v podobe Gibsona. Ten je možno tým najlepším na celom filme.(16.8.2002)

• - Režisér a scénárista Randall Wallace koupil filmová práva za své vlastní peníze, aby měl při natáčení volnou ruku a nikdo mu do jeho práce nemluvil. (jenik71)

• - Melodie, kterou v úvodní scéně troubí francouzský voják byla opravdu používána tehdejší francouzskou armádou. (Hejtmy)

• - Za bitvu v Údolí stínů byli tři američtí vojáci vyznamenání Medailí cti. (Hejtmy)