Cesta kolem světa za 80 dní

• český

Cesta kolem světa za osmdesát dní

Around the World in Eighty Days

• slovenský

Cesta okolo sveta za osemdesiat dní

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Lionel Lindon

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noel Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams, Martine Carol, Fernandel, Charles Boyer, Gilbert Roland, Cesar Romero, Alan Mowbray, Cedric Hardwicke, Reginald Denny, Ronald Colman, Shirley MacLaine, Charles Coburn, Peter Lorre, George Raft, Marlene Dietrich, John Carradine, Frank Sinatra, Buster Keaton, Edmund Lowe, Victor McLaglen, Jack Oakie, John Mills, Glynis Johns, Ava Gardner, Annie Yip, Barry Norton, John Ferguson, Evelyn Keyes, Marion Ross, Gordon Mitchell, Mike Mazurki, Red Skelton, Andy Devine, Joe E. Brown, Robert Newton, Hermione Gingold, Keye Luke, Alfredo Landa, Minta Durfee, Bess Flowers, William H. O'Brien, Allen Jaffe, Bert Stevens, Jeffrey Sayre, Sam Harris, Harold Miller, Frank Mills, Robert James, Danny Borzage, Chuck Hamilton, Dick Wessel, Michael Jeffers, Dick Johnstone, Melville Cooper, Joe Ploski, Arthur Tovey, Jack Chefe, Cameron Hall, Richard Wattis, Sing Chen, George Nardelli, Waclaw Rekwart, Edwin Rochelle, Al Haskell, Jack Tornek, Robert Robinson, Chet Brandenburg, Buddy Roosevelt, Walter Kingsford, Franklyn Farnum, Cap Somers, Richard Loo, Charles Horvath, Cosmo Sardo, Philip Ahn, Chick Hannan, Jack Mulhall, Kit Guard, Boyd 'Red' Morgan, Herman Hack, Fred Aldrich, Phil Schumacher, Gertrude Astor, Jack Davies, Clarence Hennecke, Robert St. Angelo, King Mojave, Aggie Auld, Bob Reeves, James Dime, Jim Salisbury, Richard Aherne, Larry Duran, Philip Van Zandt, John George, Ray Spiker, Duke Fishman, Leslie Denison, Adolph Faylauer, Carl M. Leviness, Sailor Vincent, Charles Morton, Carmelita González, Bill Shine, Ramón Sánchez, Walter Fitzgerald, Jack Kenny, Scott Seaton, Suzanne Ridgway, Jack Perrin, Patrick Cargill

Scénografie:

Ken Adam

Animovaný Willy Fog se mi líbil mnohem víc, bavila jsem se při něm;) Toto zpracování taky nebylo špatné, ale příliš se táhlo. Byla to taková ukolébavka. Kdybych tak půl hodiny prospala, o nic nepřijdu. To mě celkem vadilo, vždyť Jules Verne znamená dobrodružství, takže adaptace jeho románů by měla být vzrušující a dobrodružná. V tomto případě se tak ale nestalo. Vím, že v roce 1956 nemohl Michael Anderson využívat efekty jako dnes, ale jeho verze byl jen otrocky převyprávěný příběh. Chtělo by to trošku okořenit. Jinak herci se taky nepřetrhli. Když to všechno sečtu, vyjde mi pouhý průměr.(9.7.2006)

Někdo říká že je film zastaralý, nudný, nebo dokonce naivní, ale já tenhle film miluju! Báječná výprava, bohatý děj, který ani na minutu nemá hluché místo (delší pasáže ve Španělsku mi nijak nevadili), plný skvostných herců. Dokonce i v těch nejmenších roličkách se objevují legendy filmového plátna (Marlene Dietrich, Frank Sinatra, Buster Keaton, Fernandel). David Niven je prototyp Anglického gentlemana a v roli Phyliase Fogga je báječný. Báječně mu sekunduje komik Cantiflas v roli jeho sluhy Passepartoua. A jako bombónek okouzlující Shirley McLaine. Nestárnoucí klasika, stejně jako stejnojmenný román Julesa Vernea.(8.7.2007)

Líbilo se mi to. Dobré herecké obsazení, dobré výkony. Ono také co chcete zkazit, když je tak výborné téma na motivy knihy Julese Vernea ? Dost napětí i dost legrace. Jo, dobrý. Nutno ovšem říci, že v roce 1956 to byl u nás SUPERFILM.(13.11.2007)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 10/10/// +téma, na svoji dobu výprava, potěší pěkná Shirley MacLaine -na dnešní dobu technické zpracování a hudba, předlouhá scéna ve Španělsku/// Moje oblíbené téma v jeho snad první filmové podobě, které se celkem věrně drží své předlohy a díky animovanému seriálu z dětství tento film nabídne všechny pro mě známe situace. Ovšem největší problém filmu vězí v jeho délce. Jednak je film velmi krátký, krátký na to aby dobře rozvinul charaktery a jednání postav, nabídl více dialogů a předně více prostředí a samotné akce. Zde je pochopitelně kvůli délce spousta situací hodně ořezaná, vynechaná nebo nedostatečná. Prostě film nabídne hlavní dějové události, ale už nemá čas nabídnout něco více, což třeba seriál diky svému prostru mohl. A na druhou stranu (i díky stáří filmu) je jeho délka velmi neúnosná. Dívat se 3 hodiny na film je velice únavné a hlavně první 2 hodiny jsou velice nudné. Částečně to vynahrazuje 3 hodina, která se odehrává převážně v americe. Rozhodně tedy netvrdím, že je to špatný film. Jen na dnešní dobu je velice staromódní a chtělo by to nějaký remejk, ale pořádný a věrný originálu./// Celkem 73%///(8.7.2007)

Po všech směrech typický velkofilm 60. let. Ohromná výprava, tříhodinová délka, spousta postav a velkolepost po všech směrech. Bohužel mi film nepřišel příliš zábavný a díky své velkoleposti je i velkolepě utahaný a řada scén je nejen zbytečně dlouhá ale kolikrát jsou zde i zbytečné.(29.2.2012)

• - Cesta kolem světa za 80 dní byl posledni film pro Hartcourta Williamse a Roberta Newtona. (sir-dave)

• - Film se k roku 2013 mohl pyšnit nepočetnějším zvířecím obsazení. Objevilo se v něm celkem 8 552 zvířecích rolí. Konkrétně se jednalo o 3 800 ovcí, 2 448 bizonů, 950 oslů, 800 koní, 512 opic, 17 býků, 15 slonů, 6 tchořů a 4 pštrosy. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)