Cesta kolem světa za 80 dní

• český

Cesta kolem světa za osmdesát dní

Around the World in Eighty Days

• slovenský

Cesta okolo sveta za osemdesiat dní

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Lionel Lindon

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noel Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams, Martine Carol, Fernandel, Charles Boyer, Gilbert Roland, Cesar Romero, Alan Mowbray, Cedric Hardwicke, Reginald Denny, Ronald Colman, Shirley MacLaine, Charles Coburn, Peter Lorre, George Raft, Marlene Dietrich, John Carradine, Frank Sinatra, Buster Keaton, Edmund Lowe, Victor McLaglen, Jack Oakie, John Mills, Glynis Johns, Ava Gardner, Annie Yip, Barry Norton, John Ferguson, Evelyn Keyes, Marion Ross, Gordon Mitchell, Mike Mazurki, Red Skelton, Andy Devine, Joe E. Brown, Robert Newton, Hermione Gingold, Keye Luke, Alfredo Landa, Minta Durfee, Bess Flowers, William H. O'Brien, Allen Jaffe, Bert Stevens, Jeffrey Sayre, Sam Harris, Harold Miller, Frank Mills, Robert James, Danny Borzage, Chuck Hamilton, Dick Wessel, Michael Jeffers, Dick Johnstone, Melville Cooper, Joe Ploski, Arthur Tovey, Jack Chefe, Cameron Hall, Richard Wattis, Sing Chen, George Nardelli, Waclaw Rekwart, Edwin Rochelle, Al Haskell, Jack Tornek, Robert Robinson, Chet Brandenburg, Buddy Roosevelt, Walter Kingsford, Franklyn Farnum, Cap Somers, Richard Loo, Charles Horvath, Cosmo Sardo, Philip Ahn, Chick Hannan, Jack Mulhall, Kit Guard, Boyd 'Red' Morgan, Herman Hack, Fred Aldrich, Phil Schumacher, Gertrude Astor, Jack Davies, Clarence Hennecke, Robert St. Angelo, King Mojave, Aggie Auld, Bob Reeves, James Dime, Jim Salisbury, Richard Aherne, Larry Duran, Philip Van Zandt, John George, Ray Spiker, Duke Fishman, Leslie Denison

Nejangličtější ze všech Angličanů David Niven ve své životní roli. I když... mám takovou teorii... nebo podezření... Niven byl anglický jako biftek, jako yorkshireský puding, jako sebrané spisy G.B.Shawa, jako strašidlo cantervillské. Na tomto světě je jen jedna osoba, která je až do morku kostí tak neskutečně britská... Ne, nemá smysl dál zavírat oči před něčím tak evidentním. David Niven byl ve skutečnosti královna Alžběta v přestrojení! Ano. Sejmout z hlavy letuščí klobouk a přilepit si pod nos knírek byl jen zoufalý pokus oklamat slaboduché. Tenhle trik ti nevyšel, Betty! 70%(27.7.2006)

Přestože by Foggova "Cesta" s ohledem na svoji šibeniční lhůtu měla ve filmu svádět k svižnému tempu vyprávění, snímek překvapivě nikam nepádí a line si to ležérním tempem, jež působí místy příjemným (loudavé, často překrásné, duši lahodící pohledy kamery na exotické exteriéry, ať už ze vznášejícího se balónu či šinoucího vlaku), ale také občas trestuhodně ubíjejícím dojmem (např.nepochopitelně nastavovaná zastávka ve Španělsku - 5 minut se jen tancuje a 10 minut "zápasí" v aréně s býkem!). Výsadní devízou filmu je D.Niven, v jehož trefném podaní je P.Fogg tím pravým dokonale strohým anglickým gentlemanem, kterého nedokáže vyvést z bohovského klidu nikdy nikdo a nic. Ve své roli na plátně z pochopitelných důvodů, jež plynou předně z jeho odtažitého vystupování, působí mírně nepřístupným dojmem a proto pro mně byla velkým zklamáním postava jeho sluhy, která alespoň podle mne měla do příběhu vnášet lidsky přirozenější prvek, což se k mému zklamání nedělo.. jeho chaplinovská vizáž, charakter sukničkáře a cirkusové skeče jimiž se prezentoval, mě nedokázaly zaujmout.. ve filmu se mi poté paradoxně jevil býti ještě větším "cizincem" než jeho nadlidsky se zprávající pán. O to víc jsem zhruba v půli filmu, v indické epizodě, přivítal příchod jejich budoucího souputníka, krásné princezny, které dala tvář filmem dosud příliš nepoznamenaná S.MacLaine.. sice jí ve snímku nebylo poskytnuto příliš prostoru, ale její nádherný úsměv na mně působil stejně jako vždy.. připadal jsem si proti němu zcela bezbranný :) Výsledné hodnocení "Cesty" jsou u mně velmi silné 3*.(23.10.2005)

První chvíle cest jsou až moc dlouhé ( záběr na tančící španěly cca 10minut, západ s býkem cca 15minut), ale dále film už spád. Hlavná prioritou tooho filmu jdou dlouhě záběry na přírodu, krajinu mající až dokumentární charakter. Z filmu si nejen odnesete zážitek z filmu, ale i z takřka Vámi navštívených cizích krajin...(31.12.2004)

Pro tento verneovský příběh mám slabost. Miluju španělský animovaný seriál Willy Fog na cestě kolem světa a líbí se mi i tato hraná adaptace. Film má sice problémy s tempem, ale to všechno vyvažuje bohatá výprava a přesné obsazení hlavních rolí - nikdo vhodnější než David Niven mě na roli Philease Fogga nenapadá a Cantinflas je taky výborný.(9.7.2006)

Vyborna adaptace svetoznameho romanu Julese Verna s uzasnym panem Fogem v podani Davida Nivena.(31.7.2002)