Cesta kolem světa za 80 dní

• český

Cesta kolem světa za osmdesát dní

Around the World in Eighty Days

• slovenský

Cesta okolo sveta za osemdesiat dní

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Lionel Lindon

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noel Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams, Martine Carol, Fernandel, Charles Boyer, Gilbert Roland, Cesar Romero, Alan Mowbray, Cedric Hardwicke, Reginald Denny, Ronald Colman, Shirley MacLaine, Charles Coburn, Peter Lorre, George Raft, Marlene Dietrich, John Carradine, Frank Sinatra, Buster Keaton, Edmund Lowe, Victor McLaglen, Jack Oakie, John Mills, Glynis Johns, Ava Gardner, Annie Yip, Barry Norton, John Ferguson, Evelyn Keyes, Marion Ross, Gordon Mitchell, Mike Mazurki, Red Skelton, Andy Devine, Joe E. Brown, Robert Newton, Hermione Gingold, Keye Luke, Alfredo Landa, Minta Durfee, Bess Flowers, William H. O'Brien, Allen Jaffe, Bert Stevens, Jeffrey Sayre, Sam Harris, Harold Miller, Frank Mills, Robert James, Danny Borzage, Chuck Hamilton, Dick Wessel, Michael Jeffers, Dick Johnstone, Melville Cooper, Joe Ploski, Arthur Tovey, Jack Chefe, Cameron Hall, Richard Wattis, Sing Chen, George Nardelli, Waclaw Rekwart, Edwin Rochelle, Al Haskell, Jack Tornek, Robert Robinson, Chet Brandenburg, Buddy Roosevelt, Walter Kingsford, Franklyn Farnum, Cap Somers, Richard Loo, Charles Horvath, Cosmo Sardo, Philip Ahn, Chick Hannan, Jack Mulhall, Kit Guard, Boyd 'Red' Morgan, Herman Hack, Fred Aldrich, Phil Schumacher, Gertrude Astor, Jack Davies, Clarence Hennecke, Robert St. Angelo, King Mojave, Aggie Auld, Bob Reeves, James Dime, Jim Salisbury, Richard Aherne, Larry Duran, Philip Van Zandt, John George, Ray Spiker, Duke Fishman, Leslie Denison, Adolph Faylauer, Carl M. Leviness, Sailor Vincent, Charles Morton, Carmelita González

Nejhvězdnější adaptace mého oblíbeného Verneova románu se v některých místech sice trochu vleče, ale zase se věrně drží předlohy a některá camea jsou opravdu pěkná (Fernandel, Frigo...). Philease Fogga pro mě už navždy představuje buď sympatický lev ze španělského animovaného seriálu a nebo spíše právě David Niven. Ani Oldřich Nový nebyl takový gentleman.(27.11.2007)

Po všech směrech typický velkofilm 60. let. Ohromná výprava, tříhodinová délka, spousta postav a velkolepost po všech směrech. Bohužel mi film nepřišel příliš zábavný a díky své velkoleposti je i velkolepě utahaný a řada scén je nejen zbytečně dlouhá ale kolikrát jsou zde i zbytečné.(29.2.2012)

Vyborna adaptace svetoznameho romanu Julese Verna s uzasnym panem Fogem v podani Davida Nivena.(31.7.2002)

Cameo, kam se podíváš. A ty nejlepší nohy měla samozřejmě Marlena. Kdo taky jiný, že :)(13.2.2009)

Animovaný Willy Fog se mi líbil mnohem víc, bavila jsem se při něm;) Toto zpracování taky nebylo špatné, ale příliš se táhlo. Byla to taková ukolébavka. Kdybych tak půl hodiny prospala, o nic nepřijdu. To mě celkem vadilo, vždyť Jules Verne znamená dobrodružství, takže adaptace jeho románů by měla být vzrušující a dobrodružná. V tomto případě se tak ale nestalo. Vím, že v roce 1956 nemohl Michael Anderson využívat efekty jako dnes, ale jeho verze byl jen otrocky převyprávěný příběh. Chtělo by to trošku okořenit. Jinak herci se taky nepřetrhli. Když to všechno sečtu, vyjde mi pouhý průměr.(9.7.2006)