Cesta kolem světa za 80 dní

• český

Cesta kolem světa za osmdesát dní

Around the World in Eighty Days

• slovenský

Cesta okolo sveta za osemdesiat dní

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Lionel Lindon

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noel Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams, Martine Carol, Fernandel, Charles Boyer, Gilbert Roland, Cesar Romero, Alan Mowbray, Cedric Hardwicke, Reginald Denny, Ronald Colman, Shirley MacLaine, Charles Coburn, Peter Lorre, George Raft, Marlene Dietrich, John Carradine, Frank Sinatra, Buster Keaton, Edmund Lowe, Victor McLaglen, Jack Oakie, John Mills, Glynis Johns, Ava Gardner, Annie Yip, Barry Norton, John Ferguson, Evelyn Keyes, Marion Ross, Gordon Mitchell, Mike Mazurki, Red Skelton, Andy Devine, Joe E. Brown, Robert Newton, Hermione Gingold, Keye Luke, Alfredo Landa, Minta Durfee, Bess Flowers, William H. O'Brien, Allen Jaffe, Bert Stevens, Jeffrey Sayre, Sam Harris, Harold Miller, Frank Mills, Robert James, Danny Borzage, Chuck Hamilton, Dick Wessel, Michael Jeffers, Dick Johnstone, Melville Cooper, Joe Ploski, Arthur Tovey, Jack Chefe, Cameron Hall, Richard Wattis, Sing Chen, George Nardelli, Waclaw Rekwart, Edwin Rochelle, Al Haskell, Jack Tornek, Robert Robinson, Chet Brandenburg, Buddy Roosevelt, Walter Kingsford, Franklyn Farnum, Cap Somers, Richard Loo, Charles Horvath, Cosmo Sardo, Philip Ahn, Chick Hannan, Jack Mulhall, Kit Guard, Boyd 'Red' Morgan, Herman Hack, Fred Aldrich, Phil Schumacher, Gertrude Astor, Jack Davies, Clarence Hennecke, Robert St. Angelo, King Mojave, Aggie Auld, Bob Reeves, James Dime, Jim Salisbury, Richard Aherne, Larry Duran, Philip Van Zandt, John George, Ray Spiker, Duke Fishman, Leslie Denison, Adolph Faylauer, Carl M. Leviness, Sailor Vincent, Charles Morton, Carmelita González, Bill Shine, Ramón Sánchez, Walter Fitzgerald, Jack Kenny, Scott Seaton, Suzanne Ridgway, Jack Perrin, Patrick Cargill, Felix Felton, Robert Cabal, Frank Mclure, Jose Portugal, Ben Frommer, Ronald Adam

Scénografie:

Ken Adam

Doba se asi dost změnila, protože tahle Cesta kolem světa za 80 dní by dnes na Oscara asi nedosáhla. Všechny scény, které někam posunují děj, jsou celkem svižné a vtipné (víc než dramatické), ale samotný příběh je prokládán zdlouhavými scénami, které představují ten který kraj. Ve Španělsku to jsou tradiční tance a korida, v Americe indiánský kmen tančící kolem ohně, v Indii dlouhé záběry z okna do krajiny, kterou rázují sloni atp. Všechno je to natočené velkolepě, ale při bližším pohledu dost vynikne rozdíl mezi reálnými záběry z cizích krajů, a tím, co se točilo v ateliérech. "Nedějové" scény pak působí trochu navíc a tak nějak nalepené na jinak skvělý zbytek. Takže jestli tomu něco ubližuje, je to spousta vaty, která film natahuje na 3 hodiny. (k tomu patří i množství zbytečných cameí - Sinatra, Dietrichová - čestnou výjimkou je Frigo opět ve vlaku!)(25.5.2013)

Pro tento verneovský příběh mám slabost. Miluju španělský animovaný seriál Willy Fog na cestě kolem světa a líbí se mi i tato hraná adaptace. Film má sice problémy s tempem, ale to všechno vyvažuje bohatá výprava a přesné obsazení hlavních rolí - nikdo vhodnější než David Niven mě na roli Philease Fogga nenapadá a Cantinflas je taky výborný.(9.7.2006)

Moc nechapu, jaktoze tenhle film nema hodnoceni nekde v 90% rovine a nestal se nejakou velikou klasikou, protoze i dneska, po skoro 60 letech je to porad perfektni podivana. Ve vetsine techhle starejch trihodinovejch velkofilmu se jedna o nejaky historicky zalezitosti se spoustou bitev, ale nic takovyho se tady nekona, zadna velka akce, proste parta lidi cestujici vzduchem, po mori i po sousi vsema dostupnejma prostredkama, navstevujici spoustu zajimavejch mist a presto film pri svy trihodinovy delce ani na chvily nenudi, pusobi takovym zivym dojmem, perfektne odsejpa, je zabavnej, neustale hraje sice urvana, ale spravne velkofilmova hudba a na filmu je videt, ze se na nem podilelo fakt desny mnozstvi lidi a spadlo do nej desne prachu. Jedina skoda je, ze se hlavni particka nezastavi na vic mistech, Anderson se zameril jen na par mist, misto aby ukazal neco z celyho sveta. Co se tyce hercu, Niven je perfektni zasadovej suchar a Cantinflas je jeho skvelej opak. Proste ja se bavil od zacatku do konce a nemam filmu co vytknout, naprosto zaslouzeny vsechny oskary.(30.1.2010)

Přestože by Foggova "Cesta" s ohledem na svoji šibeniční lhůtu měla ve filmu svádět k svižnému tempu vyprávění, snímek překvapivě nikam nepádí a line si to ležérním tempem, jež působí místy příjemným (loudavé, často překrásné, duši lahodící pohledy kamery na exotické exteriéry, ať už ze vznášejícího se balónu či šinoucího vlaku), ale také občas trestuhodně ubíjejícím dojmem (např.nepochopitelně nastavovaná zastávka ve Španělsku - 5 minut se jen tancuje a 10 minut "zápasí" v aréně s býkem!). Výsadní devízou filmu je D.Niven, v jehož trefném podaní je P.Fogg tím pravým dokonale strohým anglickým gentlemanem, kterého nedokáže vyvést z bohovského klidu nikdy nikdo a nic. Ve své roli na plátně z pochopitelných důvodů, jež plynou předně z jeho odtažitého vystupování, působí mírně nepřístupným dojmem a proto pro mně byla velkým zklamáním postava jeho sluhy, která alespoň podle mne měla do příběhu vnášet lidsky přirozenější prvek, což se k mému zklamání nedělo.. jeho chaplinovská vizáž, charakter sukničkáře a cirkusové skeče jimiž se prezentoval, mě nedokázaly zaujmout.. ve filmu se mi poté paradoxně jevil býti ještě větším "cizincem" než jeho nadlidsky se zprávající pán. O to víc jsem zhruba v půli filmu, v indické epizodě, přivítal příchod jejich budoucího souputníka, krásné princezny, které dala tvář filmem dosud příliš nepoznamenaná S.MacLaine.. sice jí ve snímku nebylo poskytnuto příliš prostoru, ale její nádherný úsměv na mně působil stejně jako vždy.. připadal jsem si proti němu zcela bezbranný :) Výsledné hodnocení "Cesty" jsou u mně velmi silné 3*.(23.10.2005)

Docela zábavná, ale časově snad až příliš náročná adaptace známé knihy Julese Vernea. Ve své době získal film několik Oscarů a asi byl velkým hitem i v kinech. Dnes je to spíše podívaná pro děti, nebo milovníky starých filmů.(25.7.2002)

• - Film se k roku 2013 mohl pyšnit nepočetnějším zvířecím obsazení. Objevilo se v něm celkem 8 552 zvířecích rolí. Konkrétně se jednalo o 3 800 ovcí, 2 448 bizonů, 950 oslů, 800 koní, 512 opic, 17 býků, 15 slonů, 6 tchořů a 4 pštrosy. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)

• - Cesta kolem světa za 80 dní byl posledni film pro Hartcourta Williamse a Roberta Newtona. (sir-dave)