Arthur

Arthur

Komedie / Romantický

USA, 1981, 97 min

V porovnání s originálem u mne jednoznačně vítězí Arthurův o třicet let mladší klon, který dokáže své snadno nabyté milióny s lehkostí rozházet za zbytečnosti. Oproti tomu originál pouze chlastá a následně nabízí humor, jež mi v některých okamžicích zlehka zavání trapností. Proto veškeré mé sympatie směřují k trojici komorník, řidič, otec vyvolené, kteří si mezi hrdinovým opileckým žvatláním našli dostatek prostoru pro mimořádně vtipné postřehy.(23.10.2012)

I na nezávaznou komedii poměrně naivní a předvídatelné. Dudley Moore sice perlí kudy chodí, ale přesto mi připadne, že si přízeň diváka snad ani nezaslouží. Zbohatlý prostopášný ožrala, který láme srdce a chová se jako malé dítě, je postava spíš do nějakého dramatu, než do veselohry jako je tato. Vlastně bych se vůbec nebránil vážnějšímu pojetí - stačilo by rozšířit linii s Hobbsem (John Gielgud se svou variací na suchého anglického slouhu byl poprávu oceněn Oscarem), dát trochu prostoru konfliktu mezi snoubenkou a milenkou a byl by tu film jako víno. Ale to bych byl asi až moc náročný, takže to shrnu tím, že úplná ztráta času Arthur nebyl, lepších komedií ale najdete desítky. Ten jeho apartmán ale stál zato, ne že ne.(15.3.2010)

Je to hravá komedi, která lehce klouže po povrchu a neuráží ani scénářem ani hereckými výkony a navíc občas přidá i vtipnou scénu. /1. 10. 12./(1.10.2012)

• Chrustyn

Romantická komedie o bohatém spratkovi, který se zamiluje do průměrné ( v podání Lizy Minnelli i vyloženě ošklivé) ženy. Dudley Moore mi spíše než zábavný přišel otravný a Liza Minnelli je Liza Minnelli. Překvapuje mě, že i takto průměrné filmy jsou v dnešní době "remakovány".(6.8.2011)

Dudley Moore a žánr "romantická komedie", to spojení jde perfektně k sobě. Jen někdy to bylo ještě víc zábavnější a romantičtější (např. ROMANTICKÁ KOMEDIE s Mary Steenburgen nebo NEVĚRNĚ TVÁ s Nastassjou Kinski).(18.8.2014)

• - Rolu Arthura si mal zahrať Bud Cort, ale krátko pred začiatkom natáčania od projektu odstúpil. (m.a.t.o.)

• - Skutočné krstné meno Johna Gielguda (Hobson) je Arthur. John je jeho stredné meno. (m.a.t.o.)

• - Keď sa natáčala scéna, kde vystupoval Dudley Moore (Arthur) s losou hlavou, jeden z osvetľovačov sa na tom údajne zabával až tak dobre, že spadol z rebríka. (m.a.t.o.)