• slovenský

Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie, 1964, 148 min

• Houdini

Oscar 1 : Scénář - A + 11 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - Richard Burton, Herec HR - Peter O'Toole, Herec VR - John Gielgud, Kamera, Výprava, Kostýmy, Střih, Hudba, Zvuk(30.3.2004)

Méně divadelní než Lev v zimě (ale stále dost), bohužel i méně naléhavé a nadčasové. Stále ale chytlavé. Zajímavé, jak O'Toole postavu Jindřicha II. pojal v rozestupu pouhých šesti let poněkud odlišně, i když pořád kontinuálně. Jeho důrazné, vždy do posledního gesta promyšlené a přitom stále energické herectví v kontrastu s Burtonovou v podstatě sympatickou prkennou horlivostí na každý pád vyznívá opět skvěle. Často zmiňovaný homosexuální podtón na pozadí rivality mi připomínal Kubrickova Spartaka. Ono se ale těžko hodnotí, jestli je to reflexe směřovaná do současnosti, nebo prostě věrné zobrazení přátelství dvou mužů v historii, které, jak se alespoň v učebnicích dějepisu píše, běžně nabíralo intimnějších podob než dnes, aniž by v tom bylo "něco víc". 3 a 1/2(26.12.2013)

For Me 85%(13.2.2010)

Mladí fenomenální britští herci rozehrávají drama života a smrti, idéálů a cti, duševní síly a pravdy proti tuhé moci.!(3.10.2009)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(6.4.2013)