Královna Alžběta katapultovala Cate Blanchett mezi přední hvězdy filmového nebe a film samotný získal slušnou řádku cen i nominací a, jak je vidět z hodnocení, stále si uchovává slušnou popularitu. Z mého pohledu jde o velmi průměrné kostýmní historické drama s obvyklou nabídkou vášní, intrik a krásných žen. Nejde mi ani tak o to, že historická věrnost dostává na zadek, protože to je u tzv. historických filmů spíš pravidlem a profesionální historik nebo zatvrzelý fanoušek historie by se buď na podobné bijáky neměl dívat, nebo se obrnit maximální tolerancí. Jde spíš o to, že skutečná Alžběta a události její cesty na trůn a vlády byly nepoměrně zajímavější, než jak nám to předkládá film. Ten trpí spoustou neduhů typických pro daný žánr, tzn. romantickými motivy ukradenými z červené knihovny, plochými charaktery s černobílou polarizací a naprostým nepochopením dobových souvislostí. Alžběta se dostala na trůn v 25 letech, což vzhledem k tehdejší průměrné době dožití znamenalo ještě mnohem zralejší věk než dnes. Naprosto nebyla nezkušená, naopak v politice se vyznala až moc dobře a mohla se opřít, řečeno dnešní terminologií, o tým profesionálních poradců. Byla ve skutečnosti velice protřelá, skvělá intrikánka, která své protivníky přiváděla ustavičně na práh zoufalství. Byla typicky renesančním člověkem plným rozporů, byla schopná obrovské velkorysosti a stejně tak dokázala být neuvěřitelně malicherná a mstivá. Stylizace do role nezkušené naivky, která čelí intrikám zlotřilého okolí včetně milostného zklamání, a pozdější obětování osobního života ve prospěch blaha říše je směšná. Ve skutečnosti vedla velmi aktivní milostný život a manželství se vzdala především proto, že by to znamenalo oslabení její mocenské pozice. Mimochodem, pokud jde o tolik opěvovaný výkon Cate Blanchett v hlavní roli, na to, jak je talentovaná, jde o pouho pouhý průměr. Je tu až příliš často vidět, že se spoléhá na svou vizáž a přirozené charisma. Ze šesti filmů, které jsem s ní viděl, je to bezkonkurenčně její nejslabší herecká kreace. Scénář mi přijde pouze průměrný a režie nijak výrazně nevybočuje z průměru daného žánru. Celkový dojem: 55 %.(20.1.2010)

Královna Alžběta je dobrý film, ale tou částí historie, která je skutečně historická, dokáže hrozně nudit. Ona samotná tehdejší doba nebyla nijak snadná, ale zvýraznit jí tvůrci dokázali docela dobře. Zvláštní že tu atmosféru zvýrazňuje režisér, který se zdejší historií nemá společného skoro nic, kromě velkého koníčku, pochází totiž z Pakistánu. Každopádně má rád historický filmy a pokaždé mě ty jeho historické filmy zaujmou. Mají nápad, nechá se na ně koukat, ale chybí jim to, co by mě dokázalo donutit film dokoukat. Dobrý historický film není jenom o vztazích, dramatech a precizně ztvárněné historické situace tehdejší doby. Pokud chci vidět opravdový historický film, tak na mě musí dejchnout splašky historický doby a ne abych si žil jak v papundeklu a bez potíží, to by brzo přestalo bavit i šaška, kterej by se z královskýho sálu s rychlostí blesku okamžitě odporoučel.(30.8.2010)

Oscar 1 : Masky + 6 nominací: Nejlepší film, Herečka HR - Cate Blanchet, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba(4.3.2004)

Historický film má dobrý zostavený príbeh opierajúci sa o kresťanské konšpirácie v novo nastolenej vláde kráľovnej Elizabeth, miestamy to trošku dejovo spadá do úzadia a potom to pre citeľne chýbajúce odľahčenie príde mierne na zmar, lebo režisér Kapur tak ako v ostatných svojich snímkach postráda nad projektmi určitý nadhľad. Výbornú prácu tu odvádzajú hlavne herci ako Cate Blanchett a Geoffrey Rush, práve vďaka ním je dej o kúsok pestrejší než by sa mohol na prvý pohľad zdať, Fiennes už pôsobí trošku ošúchane. Zatiaľ film hodnotím presnejšie na 70% ale prikláňam sa dole na 3, možno ďalšie pozretie mierne popraví chuť. ║Rozpočet $30miliónovTržby USA $30,082,699Tržby Celosvetovo $82,150,642║ za minimálny rozpočet dosť slušný historický film(9.3.2008)

Kvalitní historické drama, ve kterém se nedočkáte velkých bitev, ale pouze zákulisních snah panovnice o správná rozhodnutí. Škoda jen, že film občas nefunguje tak, jak by mohl, některé situace jsou dramaticky nezvládnuté a také jsem měla chvílemi chaos ve všech těch mužích, které se kolem Alžběty pohybují a sledují různé cíle (ale to by asi spravilo doplnění vzdělání o anglických dějinách).(24.11.2007)

• - Za rok 1998 byly dvě herečky nominovány na Oscara za tutéž roli. Druhou nominaci si odnesla Judi Dench za ztvárnění královny Alžběty v Zamilovaném Shakespearovi. (-bad-mad-wolf-)

• - Na natáčení filmu se podílela i češka Petra Novotná. Dělala zde tzv. horse wranglera, což je člověk, který má na starosti koně a jejich výstup ve filmu. (Ganka)

• - Hlavní role byla nabídnuta i Nicole Kidman. (-bad-mad-wolf-)