Královna Alžběta

Kráľovná Alžbeta

Alžbeta

Drama / Životopisný / Romantický / Historický

Velká Británie, 1998, 124 min

Film tématicky naväzujúci na obdobie Henricha VIII si bude od divákov žiadať aspoň miernu predprípravu na úrovni učiva dejepisu strednej školy, alebo aspoň mierne zalistovanie vo wiki. Na rozdiel od svojho neskôr natočeného kolegu, ktorý ma absolútne pohltil, Alžbetka ma aj napriek nesporne dobrým hereckým výkonom a omnoho kratšej stopáži a zaujímavej téme paradoxne nudila a zahlcovala ničnehovoriacou romantickou vatou. A to všetko vďaka spracovaniu, ktoré sa snaží zapáčiť na úkor historickej presnosti širokým diváckym masám.(21.12.2009)

Vyborna Cate Blanchett v historickemu dramatu, ktere se snazi, ma spad, ale na nejlepsi historicke kousky to bohuzel nestaci.(7.8.2002)

Fantastická Cate Blanchett ve velmi povedeném historickém filmu, který má sice krásné kostýmy, ale není jako většina historických děl magalomanský a spíš než na akci a války se soustředí na "komorní" problémy.(15.3.2005)

Pro mě nejlepší nebitevní historický film. Skvostné obsazení a silný scénář i režie.(19.7.2005)

Napoprvé mi připadalo jakési mdlé. Před druhým zhlédnutím mě zřejmě někdo profackoval a já se vzpamatovala a jen němě sledovala cestu idealistické dívky k moci, ztrátě iluzí a nabytí panenství. Co na tom, že historická fakta občas potichu zavzlykají, známé události se přesouvají v čase a interiéry působí poněkud vyrudle. Cate a zbytek ansámblu na to dávají zapomenout (jen si marně pokouším vybavit, koho hrál nejnovější Bond) a už odškrtávám dny do premiéry Zlatého věku.(2.9.2007)

• - Cate Blanchett byla do role Alžběty zvolena poté, co hrála v divadle v Sydney a tím zapůsobila na producenty. (Elisebah)

• - Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden - za masky. (Rodriguez)

• - Za rok 1998 byly dvě herečky nominovány na Oscara za tutéž roli. Druhou nominaci si odnesla Judi Dench za ztvárnění královny Alžběty v Zamilovaném Shakespearovi. (-bad-mad-wolf-)