Královna Alžběta

Kráľovná Alžbeta

Alžbeta

Drama / Životopisný / Romantický / Historický

Velká Británie, 1998, 124 min

Zatimco druhej dil si hraje na historickej velkofilm, jednicka je komorni historicky drama, ktery to vse ukazuje vicemene bez prikras. I kdyz je ale fakt, ze to obcas zacne lehce pripominat telenovelu. Jinak celej dej je takovej dost jednoduchej a stereotypni, kde nekdo neustale kritizuje a pomlouva Alzebtu, neco vecne nekdo resi, vsichni se tvari strasne vazne a v tom vsem se mota Alzbeta, ktery nakonec dojdou nervy a sereze ty zmrdy na jednu hromadu. Nicmene Diky kvalitnimu hereckymu obsazeni v cele s Ecclestonem a Rushem se na to docela dobre kouka. Co se tyce Blanchett v jedny ze svejch prvnich roli, je perfektni, ale obcas jsem ji neco precejen neveril. Pokud cekate bitvy, tak ruce pryc, ale jako syrovy drama to funguje solidne a ty 4* to da.(29.11.2009)

„Nie, že ste mohli byť najmocnejším mužom Anglicka, pane. To ste boli. Ale mohli ste byť ešte silnejším. Stačilo byť lojálny.“ Austrálčania Cate Blanchettová („Dnes som sa stala pannou.“) a Geoffrey Rush („Vaše veličenstvo, to nie je tým, že by ste vari nemala city. Lenže ľudia sa chcú dotknúť niečoho božského. Už tu. Tu, na zemi.“) excelujú v strhujúcom britskom politickom historickom trileri pakistanského režiséra a za americké peniaze, rozprávajúc príbeh legendárnej postavy Veľkej Británie.(29.8.2007)

Jsem přesvědčena, že Královna Alžběta má mnohem větší sílu než o podobné době pojednávájící Zamilovaný Shakerspeare. A samozřejmě, že ten zbaštil mnohem víc ocenení, kupříkladu za roli Alžběty dostala Oscara Judi Denchová. Nic proti, zcela si sošku zasloužila, vždyť byla za vedlejší herecký výkon, ale Gwyneth Paltrow prostě na Cate Blanchetovou nemá. Ta totiž podává v Alžbětě nesmírně zajímavý herecký a vyzrálý výkon. Myslím, že je to jasná vypovídací schopnost o tom, že normální Evropan nemůže brát Oscary moc vážně.(5.3.2005)

Po zhlédnutí naprosto úchvatného britského TV filmu The Virgin Queen se strhující Anne-Marií Duff musím uznat, že mě Královna Alžběta příliš nezaujala. Cate Blanchett se do role výborně hodí, ale přišla mi taková, jaksi chladná a z jejího projevu mě nemrazilo, jako to bylo, když jsem sledovala výkon Anne-Marie Duff. A jak už se zde někdo v komentáři vyjadřoval k chemii mezi ní a Josephem Fiennesem, i já měla pocit, jako by to mezi nimi nějak nefungovalo. Chyběla tam mezi nimi nějaká energie, bylo to takové... nijaké. Když si vzpomenu, jak to jiskřilo mezi Anne a Tomem Hardym, tak vztah Cate a Josepha mi oproti tomu přišel jako slabý odvar. Samozřejmě, někdo může být jiného názoru. Celkově mě však Královna Alžběta nijak neuchvátila. I když kreace Vincenta Cassela je luxusní:)(3.9.2013)

Ufňukaná Cate Blanchett, hudba nacpaná všude a především tam kam se hodí nejlépe ticho a neschopnost scénáristy (režiséra?) napsat dialogy, kterým se dá věřit, způsobují, že se ani filmu nedá věřit (všichni nadšení nechť se podívají na Marketu Lazarovou nebo na Údolí včel). Dvě z tří hvězdiček jsou za kameru a kostýmy.(4.10.2005)