poster

Albín jménem Noi

 • Island

  Nói albinói

 • slovenský

  Albín menom Nói

 • anglický

  Noi the Albino

Drama / Komedie

Island / Německo / Velká Británie / Dánsko, 2003, 89 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marigold
  *****

  Melancholický příběh nepochopení, vyčlenění a revolty přecházející do tuhého islandského holomrazu v nemilosrdném závěru, který klapne jak víko od rakve. Nejsilnější Káriho věc, minimalistická, přesto v detailech vyšperkovaná (textury a exteriéry) a nenápadně vygradovaná z letargického bloumání islandskou samotou až do obrovské tragédie. Noi je jednou z emblematických postav severského filmu. Do posledních vteřin si o něm těžko něco myslet jistě, podobně jako o výstřední sestavě jeho spoluobčanů. Přitom se tu jasně črtá to, co je pro režiséra typické i v dalších filmech: motiv jedince nekompatibilního se systémem, hlavní hrdina, který nedokáže odlišit představy od skutečnosti a podivuhodná milenecká dvojice. Zcela tu chybí sklony k povinným mantrám nezávislého filmu, které Káriho prostý jazyk zbytečně kazí falešnými pózami (zejména v Dobrém srdci). Albín jménem Noi je zhuštěná verze toho, co mám rád na severské kinematografii. Oč uzavřenější a chladnější tu všechno je, o to silněji to na mě působí.(12.1.2011)

 • JANARYBA
  ****

  Výborný film, který mě zklamal jen předčasně useknutým koncem.....Co bude následovat?(9.3.2009)

 • rawen
  ****

  Taková typicky islandská ponurá bajka, která skončí jinak, než by kdo čekal... Zajímavé, bohužel ale ne dechberoucí. 7/10(6.11.2010)

 • predators
  *

  Jediné, co bych na tomto filmu pochválil, tak by byly snad jen výkony herců. Nechápu hodnocení kolem, pro mě to byla jedna velká nuda, ostatně na zamrzlém a zasněženém Islandu asi nic lepšího natočit nejde. Nezajímavý příběh, prostředí, postavy, vlastně všechno. Jeden z nejhorších filmů, co jsem v poslední době viděl. 15%(26.5.2007)

 • Dadel
  *****

  Moc příjemné překvapení. Tómas Lemarquis je opravdu zajímavý týpek, a film je vtipný a dojemný příběh mladíka snažícího se vymanit ze stereoptypního života v islandském zapadákově. A scéna "bankovní loupež" mě fakt dostala:! :-)(5.1.2005)

 • - Ocenění: Edda (výroční islandská cena) 2003: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší scénář, nejlepší herec (Tómas Lemarquis), nejlepší herec ve vedlejší roli (Thröstur Leó Gunnarsson), nejlepší výprava (Jon Steinar Ragnarsson). [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

 • - Gerard Lemarquis, který ztvárnil učitele francouzštiny, je otcem Tomase Lemarquise, představitele Noie. (Marek#33)

 • - Gerard Lemarquis byl učitelem francouzštiny i ve skutečnosti, režisér Dagur Kari byl jeho studentem. (Marek#33)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace