Legenda o zlaté perle

• Hongkong Wai Si-Lei chuen kei (více)

Hrdinou filmu je neprůstřelný supermuž Wisely, v civilu spisovatel sci-fi, který perfektně ovládá umění zápasu kung-fu, stejně jako jeho půvabná přítelkyně Sue, sestra šlechetného mezinárodního gangstera Paula Durana. O tajemnou zlatou perlu, obdařenou magickými schopnostmi, s nimi soupeří záhadný milionář Howard Hope. Zároveň se snaží perlu získat zpět mniši nepálského kláštera, v němž byla po staletí uložena jako posvátný předmět a odkud ji uloupil Wiselyho přítel David. (NFA)

Djkoma

Takovýhle kousek jako je Legenda o zlaté perle se těžko hodnotí z pohledu dnešního diváka. Z vhs viděný film s dabingem působí často směšně, napodobuje Indiana Jonese, ale akční scény jsou poměrně slušné. Dabing tomu dává trochu jiný rozměr, především dabing mladého vůdce mnichů je srandovní. Poprvé jsme film viděl kdysi dávno a dlouho si nemohl vzpomenout na název, ale pamatoval jsme si závěr, který je svým způsobem velmi zajímavý a nezapomenutelný pro dítě jakým jsem byl. Takže z nostalgie a za dobré tempo a sympatické herce 4* a už asi nikdy více... ()

Lacike

Bohuzial som tento film videl len nedavno a tak ma k nemu neviaze ziadna nostalgia. Je to slusny, mierne nadpriemerny dobrodruzny film. Chapem, preco sa to u nas v davnych casoch mohlo stat legendou, ale na HK pomery to nie je nic vynimocne. Jackieho dobrodruzstva z Bozskych relikvii mi pripadaju ovela zabavnejsie, akcniejsie, velkolepejsie, proste po kazdej stranke lepsie. edit 2019: pozrel som si to druhýkrát a moje pocity sa nezmenili. Po každej stránke to je mierne nadpriemerný dobrodružný film, ktorý ale v žiadnom ohľade neohúri. Akcia je rôznorodá. Sem tam nenaká naháňačka, bitka alebo trikové finále, ktoré už dnes pôsobí zastaralo. Asi najviac ma štvalo, že charakter Wiselyho je taký nemastný neslaný. Síce je to dobrák s morálnymi zásadami. vďaka čomu chce vrátiť perlu mníchom, ale to je všetko čo sa o jeho charaktere dozvieme. Chýbali mi tam nejaké trademarky aké majú ostatní filmoví dobrodruhovia. Dokonca ani žiadny zapamätateľný hudobný motív nemá. Alebo keby aspoň film viac tlačil na komediálnu stánku v ktorej je Michael Hui dobrý, ale v tomto filme pôsobí jeho postava strašne nevýrazne. Prekvapivo sa o humor nesnaží ani Teddy Robin Kwan. No a ostatné postavy sú tiež len priemerné. Na jednej strane chamtivý Ti Lung a na druhej strane nebezpečný mimozemšťan. Aspoňže na Joey Wang sa dobre pozerá. Takže dnes som si tento film pravdepodobne pustil naposledy a ak dostanem znova chuť na HK variáciu Indiho, tak mám na výber medzi skvelým Jackieho Armour of God, Lauovým Magic Crystal alebo Magnificent Warriors s nádhernou Michelle Yeoh. Všetko to sú lepšie filmy. 6/10. ()

KlonyIlony

Nezdá se mi moc na místě brát tenhle film jako jakousi hongkongskou kopii Indiany Jonese, už jenom protože Wesley je originální literární postava, se kterou vyšla celá řada dobrodružných románů a filmů. Literární předloha pro tento film bude mít k námětu filmů s Indianou Johnsem nejblíž (cestování po exotických lokacích, skryté magické artefakty), viděl bych tu i dost rozdílů. Tak třeba Wesley je daleko míň "exotizující", scény s mnichy v himalájích mají zobrazovat, alespoň v představách tvůrců, skutečný klášterní život, kdežto cizí kultury jsou ve filmech s Indianou Jonesem karikovány. Příběh se na rozdíl od Spielbergova filmu odehrává v přítomnosti a je, řekl bych, i míň zaměřen na atrakce a akční scény, připomíná to trochu víc kriminálku než pompézní akčňák. ()

iXtr3m3

Zlatá nostalgia spojená v jednom s osemdesiatymi rokmi, šialenou koprodukciou (Hongkong a Západné Nemecko) a mixom všetkého možného (fighty, ťavy, mimozemšťania, dobrodružstvo ála Indy, napodobenina Božskej relikvie aj priamo s napodobeninou Jackieho Chana...). Ale ono to normálne fungovalo. Skvelý film, ktorý človek hľadal takmer 20 rokov, kým sa k nemu dopátral. Objektívne by to malo mať určite nižšie hodnotenie, ale z pohľadu do minulosti nemôžem inak. ()

curunir

,,HAHAHAHA. TAK TÁ STARÁ LEGENDA BOLA PRAVDIVÁ." __ Pri prezeraní staručkých VHS-iek v snahe nájsť ,,Zradu a pomstu" alebo ,,Bojovníka od Žltej rieky", ktoré som ako maličký videl no už si ich prakticky vôbec nepamätám naďabil som na pásku, kde bol za Angelikou nahratý tento film. Keďže má tento film povesť VHS legendy, nemohol som si ho nechať ujsť i keď som poriadne nevedel o čom bude. Obraz a zvuk síce snáď aj pamätali dinosaurov, film však bol širokouhlo nahratý a ten český dabing, čo sa tu na neho poväčšine nadáva nebol z môjho pohľadu tiež vyslovene zlý. Kvázi ,,dobrodružno-zábavné" filmy plné šikmých očí nemám v obľube a tak ma prvá trapácka polhodina skôr odrádzala, no postupne ide kvalita slušne hore a tým aj záujem film dopozerať. Azda najlepším s celého filmu je samotný, dovolil by som si napísať priam bombastický záver, vďaka ktorému sa mi zdalo, že ešte dakedy za čias mýtov a legiend som mohol tento film vidieť. Zvláštnu pochvalu si potom zaslúžia vydarené efekty, ktoré sa skvelo predviedli v už spomínanom závere. ()

• Samuel Hui utrpěl během natáčení úraz z důsledku pádu. Na nějakou dobu proto pozastavil své aktivity. (Mol)