Merlin (TV film)

Merlin

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Akční

USA / Velká Británie, 1998, 182 min

Atmosféra, herci - zvlášť v původním znění úžasní - a hudba, s kterou budete chtít jít před oltář. Ke konci se člověku na ksichtu usadí hovězí úsměv, jak to krásně skončilo, ale stejně jste si celou dobu nepřáli, aby to dopadlo jinak. "Trpělivost nepatří mezi mé přednosti."-"Máš jich tak málo, můj pane, že bych se kvůli téhle netrápil."(21.2.2003)

Výborný televizní film, který by se v kinech určitě neztratil.(15.5.2006)

Docela povedené zpracování Artušovské legendy, v televizním hávu a z produkce Hallmarku rozhodně nadprůměr. Kolísavá kvalita triků, hereckých výkonů a ve druhé půli zejména scénáře, nicméně ti, kdo mají rádi magično nebo zmíněnou legendu, mohou s klidem zhlédnout.(23.3.2005)

Dámy a páni, tohle není stříbrné plátno, není to Boorman a není to Excalibur. Srovnávání v tomto duchu tudíž nemá smysl. Tohle je dlouhrající televizní deska, ve své době výkladní skříň Hallmarku - tzn. že má triky na úrovni, ze kterých vám ani dnes nemusí být do smíchu, a naopak si po nich můžete při lecjaké novější příšernosti stýskat. Vcelku svérázné vyprávění o době krále Artuše, koncentrující se na osobu čaroděje Merlina, jeho životní pouť (včetně lásky ke krásné Isabelle Rossellini) a také ve filozofickém duchu Pána Prstenů vedené "něco končí, něco začíná" pojednání o královně Mab, Paní Jezera a magii v lidském světě. Funguje to, jako ostatně většina věcí, které vědí, co chtějí říct a jak to chtějí říct, mají důstojnou výpravu, a především vynikající herce (čímž jako obvykle myslím i herečky, a nemyslím si, že by tím chuděry byly nějak utiskovány). Je to velmi zajímavá přehlídka, a nikdo se při ní nefláká. Tohle zpracování příběhu z oné mýty opředené doby obstojí samo o sobě, a nemusí v hanbě skrývat tvář. Ode mě 80%, ale pokud se vám nelíbily Mlhy Avalonu a dáváte přednost na jedné straně Králi Artušovi nebo na druhé staně tomu Excaliburu a nesnesete "něco jiného", tak raději neztrácejte svůj čas.(13.9.2011)

• StarsFan

"Tohle Oscara za animaci rozhodně nedostalo." "Myslím, že ho ten film nedostal ani za nic jiného." Asi tak probíhala naše diskuse o tomhle filmu rozděleném na dvě části, jehož vysoké hodnocení je pro mě záhadou. Možná to měl na svědomí dabing, ale tak nepřirozené herecké výkony jsem neviděla už hodně dávno, a na to, že Merlin vznikl rok po Titatnicu, zrovna ani vizuálně co nabídnout nemá. Normálně bych tomu dala tak jednu hvězdičku, ale některé nelogičnosti scénáře mě nakonec (nechtěně) pobavily natolik, že jsem se místy aspoň válela smíchy. Co jiného lze totiž dělat, když lidé zničehonic začnou uprostřed noci provolávat heslo "Artuš je král!", přitom však Artuše nikdy neviděli a těžko znají mladíka, který před nimi stojí s Excaliburem v ruce? Další velká perlička přichází i v závěru, kde vlastně Merlin příteli přiznává, že vše bylo naprosto jinak. Celkem originální způsob, jak se vyhnout kritizování za mrvení artušovské legendy. No nic, nechám to být. Tenhle film můžete vzít jako pohádku, zasmát se u něj, ale nikdy jako nic víc.(16.5.2008)