Hrob světlušek (neoficiální název)

• Japonsko

Animovaný / Drama / Válečný

Japonsko, 1988, 89 min

Isao Takahata

Mičio Mamija

Srdcervoucí, děsivý příběh o krutosti druhé světové války popsaný tak barvitě, až je člověku smutno. Připadala jsem si zoufale, při pomyšlení, že to není fikce, ale hrozná realita, která zničila život mnoha nevinným lidem. Jeden z mých nejsilnějších zážitků. Slzy se mi rozutekly po tváři aniž by šly zadržet- vlastně jsem se o to ani nesnažila. Jsou filmy, na které se člověk podívá, a o týden později neví, o čem byly, Hotaru no Haka je film, na který nikdy nezapomenete. Film, který zůstane ve vás.(28.2.2004)

Velmi smutné anime, které ukazuje stinnou stránku světové války v řadách japonského obyvatelstva. Osud se s nikým nepáře a nebere ohledy ani na to, že jste ještě malé děti. Krutost a snaha přežít za každou cenu, to je každodenní obrázek dvou hlavních postav, které přišly o všechno a mají už jen jeden druhého.(31.7.2016)

• MrHlad

Buď jsem totální cynik, nebo nevim, ale tenhle film mi i přes svoje některé nesporné kvality připadal jako sprosté citové vydírání, které je občas až k smíchu. Vlastně dost často.(20.7.2004)

Ze začátku jsem emocionálnímu náporu odolával, ale nakonec mě tou nejhlubší lidskou duší naplněná animace srazila na kolena. Vzdávám se. Na závěr mi dovolte citovat mou matku: "Ty se díváš na pohádky?" :-)(20.11.2006)

Nádherný, neskutečně smutný a realisticky hrůzný animovaný příběh, který by měl dětským očím zůstat utajen, i když je pod ním podepsáno studio Ghibli.(7.5.2013)

• - Spoiler: Skutečná Setsuko zemřela zhruba ve věku 20 měsíců. Autor předlohy, Nosaka Akiyuki, ji pro účely příběhu trochu postaršil (na 4 roky), aby byla lépe schopná vnímat a komentovat dění. Seitovi je, stejně jako onehdy spisovateli, necelých 15 let. Kromě malé sestřičky toho roku ztratil i oba adoptivní rodiče a starší sestru. (rhiannon)

• - Režiséra Isaa Takahatu sme mohli vidieť ako pacienta, ktorý bol na rade po malej Setsuko. (Karush)

• - Souběžně s Hrobem světlušek pracovali stejní animátoři i na filmu Můj soused Totoro. Mnoho z nich se nechalo slyšet, že občas ani nevěděli, ke kterému filmu animace patří. (HellFire)