Hrob světlušek (neoficiální název)

• Japonsko

Japonsko, 1988, 89 min

Isao Takahata

Mičio Mamija
  • obitus

Neskutecne nudne, neskutecne trapne, neskutecne lacine.(27.7.2006)

To co sa mi rozvijalo pred ocami bolo nepopisatelne krute a smutne. Niesom si isty, ci krutost vojny bola niekedy prenesena na filmove platno tvrdsim sposobom. To ze je snimok animovany na jednu stranu sposobuje, ze ste si stale vedomy, ze sa divate "len" na kreslene postavicky, avsak na druhu stranu animacia dokaze preniknut do takych hlbin divakovej duse, kde nikdy nic ine nevstupi. Prave preto je Hotaru no haka taky vynimocny film. Kristalicky cista nadhera odprostena od vsetkych zbytocnych faktorov ako krv ci nasilie, avsak o to posobivejsie v zobrazeni prisery zvanej vojna. (10/10)(5.2.2008)

Než zhlédnete tenhle snímek doporučoval bych předem nějaké to anime vidět, aby si člověk zvykl na styl kresby nebo na to, že pro Japonce "kreslený" neznamená automaticky "dětský". Byla by totiž velká škoda připravit se o zážitek, který film nabízí. Přestože je to film o dětech, určitě není pro děti. Nezvedá varovný prst, nemoralizuje a v žádném případě citově nevydírá. Není o válce a utrpení dětí, je o dětech ve válce a světě viděném skrze jejich oči, lásku Seita k malé Setsuko. A v tom je možná ta jeho obrovská síla a působivost. Jeden z mých nejemotivnějších filmových zážitků.(9.9.2005)

Hotaru no haka patri zaslouzene mezi nejvetsi anime skvosty, jake kdy byly v Japonsku vyprodukovany. Neskutecne pusobivy film, ktery by normalni herci tezko zahrali tak dobre, jako animovane postavy. Film je jedinecnou studii lidske psychiky, lasky cloveka ke svym blizkym a zaroven krutosti spolecnosti, ktera se diky dogmatum a predsudkum stale vice odlidstuje. Hrob svetlusek by si zaslouzil Oscara za scenar - vzdyt retrozabery s krabickou bonbonu, svetluskami ci scena, kdy Seito spaluje kos se svou mrtvou setrou nemohou nechat zadne oko suche... Jeden z mych nejoblibenejsich filmu vubec.(3.9.2003)

• Cherish

Japonské animované filmy asi nejsou nic pro mě. Hrob světlušek mě měl zřejmě dojmout, ale se mnou to naprosto nic neudělalo, spíš jsem se modlila, ať už je konec a většinu času jsem se neskutečně nudila. Zdejší hodnocení je podle mě strašně nadhodnocené, tolik si tento film rozhodně nezaslouží.(31.7.2011)

• - V Koreji bylo vydání filmu odloženo, protože film údajně omlouvá úlohu Japonska ve 2. světové válce. (venus)

• - Režisér Isao Takahata chtěl pro hlas Setsuko najít dítě odpovídajícího věku, navíc z okolí Kobe, kde se film odehrával, aby dítě mluvilo příslušným dialektem. Ayano Shriraishi byla vybrána na základě vyřknutí dvou vět – "Jmenuji se Ayano Shriraishi. Je mi pět let." (HellFire)

• - Spoiler: Skutečná Setsuko zemřela zhruba ve věku 20 měsíců. Autor předlohy, Nosaka Akiyuki, ji pro účely příběhu trochu postaršil (na 4 roky), aby byla lépe schopná vnímat a komentovat dění. Seitovi je, stejně jako onehdy spisovateli, necelých 15 let. Kromě malé sestřičky toho roku ztratil i oba adoptivní rodiče a starší sestru. (rhiannon)