Hrob světlušek (neoficiální název)

• Japonsko

Animovaný / Drama / Válečný

Japonsko, 1988, 89 min

Isao Takahata

Mičio Mamija

Ze začátku jsem emocionálnímu náporu odolával, ale nakonec mě tou nejhlubší lidskou duší naplněná animace srazila na kolena. Vzdávám se. Na závěr mi dovolte citovat mou matku: "Ty se díváš na pohádky?" :-)(20.11.2006)

Když si ještě lidi dokážou poplakat, byť "jenom" u animáku, tak to s námi není nejhorší.... Citovému vydírání sice neholduju, ale tady jsem ho lehce překousl a nechal jsem tomu volný průběh. Skvělý příběh, který na vás zapůsobí tak silně.... V tomhle případě by to skuteční herci asi vážně líp nezvládli. Zkrátka - povinná četba.(30.11.2004)

(1001) Film, na který jsem se v žádném případě nechtěla dívat. Osud tomu chtěl, že mě sestra donutila. Dívaly jsme se spolu. Brečely jsme spolu. Takovéhle filmy jsou mnohem strašidelnější než všechny zombie filmy dohromady.(22.8.2010)

Jeden z nejsilnějších filmů, jaké jsem kdy viděl, a další výhra japonské animované tvorby nad hranou Hollywoodskou. Malý Seita se za války snaží přežít se svoji sestřičkou Setsuko, zdánlivá idila se však záhy zhroutí a konec (začátek) nemůže být jiný, než tragický. Lidé jsou jako světlušky. Jejich malé životy, byť plné světla, nečekaně a předčasně hasnou, a jediné co po nich zbyde, je bezvýznamná hromádka popela, nasypaná v krabičce od bonbónů. Seita v noci 21. září 1945 zemřel. Jedna bezvýznamná světluška v noci 3. září plakala.(3.9.2006)

• Hakha

Bohužel se mě moc nelíbilo, vadilo mě citové vydírání, které bylo na mě až moc. Jistě, že tento smutný animák nenechá chladného každého, ale přes tu přehnanou sladkost jsem se nedokázal vcítit a film na mě nezapůsobil. Mé hodnocení slabé 2 hvězdičky, jelikož jsem se dosti nudil a v určitých momentech se mě Hrob Světlušek dost příčil....(23.7.2008)