Hrob světlušek (neoficiální název)

• Japonsko

Japonsko, 1988, 89 min

Isao Takahata

Mičio Mamija
  • MrHlad

Buď jsem totální cynik, nebo nevim, ale tenhle film mi i přes svoje některé nesporné kvality připadal jako sprosté citové vydírání, které je občas až k smíchu. Vlastně dost často.(20.7.2004)

Citové vydírání? Ale kdeže - viděl jsem už spousty filmů, které se za každou cenu snažily rozplakat a pomalu už samy nevěděly, jak by toho ještě mohly dosáhnout, ale Hrob světlušek k nim nepatří. Jeho dojemnost není dána násilným konstruováním srdceryvných situací, nýbrž samotným pojetím - sledujeme roztomile animovanou, láskyplnou dvojici sourozenců, jejíž jediným cílem je přežít ve světě, který je fyzicky vypalován leteckými pumami a citově zase tendencemi pohlížet ostatní lidi jako na válečné prosředky - kdo ve světě Hrobu světlušek nesnaží o zachování života impéria, ale "jen" toho svého a svých blízkých, je opovrženíhodný zbabělec. Mnohem víc než protiválečný, je ten film humanistický. A škoda, že je také hodně naivní a primitivní....65%(1.2.2009)

• Mi Nü-Chai

Přehnaně sentimentální, předvídatelné, rádobydojemné, kýčovité, neoriginální a bez nápadu. Podprůměrný příběh, který se snaží snad nejhorším způsobem říci "válka ničí." To by mě vážně nenapadlo.(7.11.2006)

Hrob světlušek je označován za nejlepší protiválečný film všech dob a toto označení je pravdě přinejmenším velmi blízko. Příběh sourozenců Seita a Setsuko zasazený do druhé světové války v Japonsku se svou působivostí a naléhavostí vyrovnává Schindlerovu seznamu. Jsem dokonce v pokušení říct, že ho překonává. Tíha reality a deprese graduje s každou minutou a s bližícím se závěrem se stává nesnesitelnou. Hrob světlušek patří mezi nejsilnější a nejsmutnější zážitky mého života a nevěřím, že existuje někdo, kdo ho ustojí se suchým okem. Organizace UNICEF údajně zařadila tento film mezi díla, která vyjadřují jeho politiku.(2.9.2003)

Srdcervoucí, děsivý příběh o krutosti druhé světové války popsaný tak barvitě, až je člověku smutno. Připadala jsem si zoufale, při pomyšlení, že to není fikce, ale hrozná realita, která zničila život mnoha nevinným lidem. Jeden z mých nejsilnějších zážitků. Slzy se mi rozutekly po tváři aniž by šly zadržet- vlastně jsem se o to ani nesnažila. Jsou filmy, na které se člověk podívá, a o týden později neví, o čem byly, Hotaru no Haka je film, na který nikdy nezapomenete. Film, který zůstane ve vás.(28.2.2004)