Smrt panen

Virgin Suicides, The

Smrť panien

Drama / Mysteriózní / Romantický

USA, 1999, 97 min

Sofia Coppola hned na začátku hodila do placu pět sester a já vůbec netušil která je která / vyjma Kirsten Dunst samozřejmě:) / a ještě po mě chtěla, abych pochopil jejich chování, tak jsem si říkal, ááá to to zase asi dopadne tak, že budu úplně mimo. A dopadlo. Byl jsem mimo, jenže úplně jinak. Sofia prostě na mě umí dokonale převést pocity hlavních hrdinů a to třeba jen pouhým jediným záběrem, který je často naprosto mistrně sladěn z hudbou na jejíž výběr má Sofia snad ještě větší talent než na režii a že na ní má talentu plnej váček. Příběh je tak strašně poeticky smutnej a současně krásnej, že jsem od něj nedokázal odtrhnout žádný ze svých smyslů, ano poslouchal jsem dialogy, koukal na krásné obrazy, hmatal na obrazovku a očichával jsem DVD jo a ještě jsem záviděl Josh Hartnettovi jak šel tou chodbou a každá holka z něj byla na sračky. Zkrátka a dobře tahle panenská smrt ve mě zůstane hodně dlouho uložená.(28.10.2007)

Poněkud netradiční a tak nějak zneklidňující film, na čemž má lví podíl komentář Giovanni Ribisiho. Sofia Coppola zde uplatnila dost osobitý styl režie (záběr vždy trvá jakoby o pár vteřin déle než by měl a díky tomu vyplyne taková ta rozpačitost některých situací). James Woods podává hyperexcelentní výkon a je opravdu zábavný. Kirsten Dunst to sluší a Josh Hartnett hraje svůj standart. Cool sympaťáka, idola žen a to mu jde skvěle. Celý tenhle film mi svojí divnou atmosférou a tim školním prostředím dost připomínal "Donnie Darko."(27.2.2006)

Docela chápu, jak to Sofia Coppola myslela a proč to natočila zrovna takhle, ale je těžké se rozhodnout, jestli sledujete drama inspirované - možná -skutečnou událostí nebo poetickou feérii o pěti zasněných vílách.(22.8.2004)

Ocenit ten film méně by bylo značně nespravedlivé, ale výhrad k němu mám víc než dost. Předesílám, že na dílo filmové začátečnice je to velmi povedená věc a Sofia rozhodně geny nezapře. Herci všech generací jsou vynikající a vnukávají pocit, že se do svých rolích převtělili, a to, co pokládám pro film za nejdůležitější - atmosféra -, přímo voní létem a šestou dekádou světové katastrofy nazývané dvacáté století. To jen moje rozmazlenost čekala nějaké pořádnější vyústění, pointu ne snad všechno obracející naruby a vyrážející dech, ale existující. A moje hnidopišství bylo nemálo dotčeno, když se tak nestalo. K tomu se přidává můj nechápající smysl pro logiku, který se i spoután a s roubíkem mezi čelistmi hlasitě dožaduje vysvětlení, proč jsou nám sestry Lisbonovy představovány jako trpící chudinky, před čím je vlastně mají jejich pubertální rytíři zachránit a proč je na jejich rodiče pohlíženo div ne jako na zrůdy. Ruku na srdce, strávit moje čtrnáctiletá dcera noc neznámo kde a známo s kým, neváhala bych sáhnout po řemenu. To jen zřejmě americký pohled na výchovu vidí v tom, že jsou rodiče touto situací pobouření a rozzlobení, nepatřičnou reakci zakyslých puritánů. Film to rozhodně není slabý ani špatně natočený, takže jsem po váhání mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami odklepla to lepší hodnocení. Osobně ale naprosto souhlasím s Limou a dodávám, že kdybychom si každý, kdo prožil se svou rodinou něco podobného, přisvojil aureolu mučedníka, tak by svět svítil jako vánoční stromeček. A vykreslení pětice rozmazlených pubescentek neschopných adekvátního vnímání, posouzení a řešení situace coby tragických hrdinek je něco mimo moje chápání. Hrdinky si představuji poněkud jinak a hysterky nesnáším.(5.8.2007)

SNAŽÍME SE POCHOPIT TĚCH 5 DÍVEK, NA KTERÉ ANI PO LETECH NEDOKÁŽEME ZAPOMENOUT...... /// Taková normální rodinka. Táta, máma, 5 panen. A pak jen 4. (Né, k žádnýmu prznění nedojde!) MŮŽE 13ti LETÁ HOLKA VĚDĚT, JAKÝ JE ŽIVOT? Atmosféra očekávání toho co víte že nastane. Zajímá mě proč? (A nikdo se nemá k tomu mi to říct.) Dozvídám se víc o jejich snech a jak je stísňující být dívkou. Situace jako z pohádky o zakletých princeznách, které čekají na krásné (nebo aspoň nějaké) prince, aby je odvedli z domu, ve kterým byla spousta lásky. Hezky odvyprávěnej příběh, kterej zaujme atmosférou, obsazením a hlavně proto, že smrt panen (?) Lisbonových musí bejt tragédií pro každýho (normálního) kluka. Ale kromě toho, že nemám z baráku dělat zakletej hrad – nic! Emoce zůstaly zavřený někde v tom domě. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu od Jeffrey Uegenidese ,,The Virgin Suicides“ číst nebudu. 2.) Zajímá mě, jak Amíci (ne)zvládli svoji verzi 30 panen a Pythagoras. 3.) Thx za titule ,,thoor13“ a ,,depressya“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(11.8.2011)