Smrt panen

Virgin Suicides, The

Smrť panien

Drama / Mysteriózní / Romantický

USA, 1999, 97 min

Coppola se teprve rozjíždí ke svému vrcholnému Lost in translation. Docela hezky a nadprůměrně natočeno, ale přeci jen je vidět občas až "rutinerským stylem" poznamenaná začátečnická nezkušenost.(29.1.2007)

Komorná drama na čele s Kirsten Dunst, ktorá okolo seba vytvára úžasnú auru panenskej nedotkunteľnosti a tajomnej zvodnosti (ano, ide to do kopy) a celý snímok tak posúva o pomyselný level vyššie. A s geniálnym soundtrackom od francúzkych Air je toto oveľa lepšie ako preceňované Lost In Translation.(18.12.2005)

Ocenit ten film méně by bylo značně nespravedlivé, ale výhrad k němu mám víc než dost. Předesílám, že na dílo filmové začátečnice je to velmi povedená věc a Sofia rozhodně geny nezapře. Herci všech generací jsou vynikající a vnukávají pocit, že se do svých rolích převtělili, a to, co pokládám pro film za nejdůležitější - atmosféra -, přímo voní létem a šestou dekádou světové katastrofy nazývané dvacáté století. To jen moje rozmazlenost čekala nějaké pořádnější vyústění, pointu ne snad všechno obracející naruby a vyrážející dech, ale existující. A moje hnidopišství bylo nemálo dotčeno, když se tak nestalo. K tomu se přidává můj nechápající smysl pro logiku, který se i spoután a s roubíkem mezi čelistmi hlasitě dožaduje vysvětlení, proč jsou nám sestry Lisbonovy představovány jako trpící chudinky, před čím je vlastně mají jejich pubertální rytíři zachránit a proč je na jejich rodiče pohlíženo div ne jako na zrůdy. Ruku na srdce, strávit moje čtrnáctiletá dcera noc neznámo kde a známo s kým, neváhala bych sáhnout po řemenu. To jen zřejmě americký pohled na výchovu vidí v tom, že jsou rodiče touto situací pobouření a rozzlobení, nepatřičnou reakci zakyslých puritánů. Film to rozhodně není slabý ani špatně natočený, takže jsem po váhání mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami odklepla to lepší hodnocení. Osobně ale naprosto souhlasím s Limou a dodávám, že kdybychom si každý, kdo prožil se svou rodinou něco podobného, přisvojil aureolu mučedníka, tak by svět svítil jako vánoční stromeček. A vykreslení pětice rozmazlených pubescentek neschopných adekvátního vnímání, posouzení a řešení situace coby tragických hrdinek je něco mimo moje chápání. Hrdinky si představuji poněkud jinak a hysterky nesnáším.(5.8.2007)

Sofia Coppola hned na začátku hodila do placu pět sester a já vůbec netušil která je která / vyjma Kirsten Dunst samozřejmě:) / a ještě po mě chtěla, abych pochopil jejich chování, tak jsem si říkal, ááá to to zase asi dopadne tak, že budu úplně mimo. A dopadlo. Byl jsem mimo, jenže úplně jinak. Sofia prostě na mě umí dokonale převést pocity hlavních hrdinů a to třeba jen pouhým jediným záběrem, který je často naprosto mistrně sladěn z hudbou na jejíž výběr má Sofia snad ještě větší talent než na režii a že na ní má talentu plnej váček. Příběh je tak strašně poeticky smutnej a současně krásnej, že jsem od něj nedokázal odtrhnout žádný ze svých smyslů, ano poslouchal jsem dialogy, koukal na krásné obrazy, hmatal na obrazovku a očichával jsem DVD jo a ještě jsem záviděl Josh Hartnettovi jak šel tou chodbou a každá holka z něj byla na sračky. Zkrátka a dobře tahle panenská smrt ve mě zůstane hodně dlouho uložená.(28.10.2007)

Styl vyprávění Sofie Coppoly mi je neuvěřitelně blízký. Umí skvěle budovat komorní atmosféru, do každého svého filmu dává cit a jakousi jemnost. Každým filmem mě dokáže vtáhnout a i když tento film rozhodně není žádné nervy drásající drama plné napětí a zvratů, je zkrátka strašně dobře natočené. Opět je zde skvěle vyobrazení hlavních hrdinů a jejich vnitřních pocitů. Výborný námět a myšlenka. Sofia chtěla položit několik otázek, na které si už každý divák musí odpovědět sám a v tom je také další kouzlo tohoto filmu, i když možná že mi přece jen chybělo více vykreslit v závěru motivy jednání jednotlivých postav. Dobří herci včele s velice talentovanou Kirsten Dunst, která je ve filmu rozhodně nejvýraznější. Sofia Coppola je rozhodně obrovský talent, na plný počet to u mě není, ale na debut víc než povedený film.(23.6.2011)