Řetěz bláznů

Chain of Fools

Reťaz bláznov

Komedie / Krimi

USA, 2000, 94 min

Řetěz bláznů spadá se série černých krimikomedií, jejichž úspěch odstartoval Guy Ritchie se svým veleúspěšným hitem Sbal prachy a vypadni. Řetěz bláznů je sice hvězdně obsazený, ale jinak jde o béčko, které se opravdu nesnaží o nic hlubokomyslného a od samého začátku sklouzává spíš do crazy komedie. Řetěz náhod, nedorozumění, bláznivých situací, se kterým bude divák spokojený, pokud nečeká festivalovou podívanou a je schopen scénáristovi odpustit, že všechno podřizuje jednoduché zábavě. V podstatě jsem se bavil víc než u oceňované Pařby v Las Vegas a i když opravdu nejde o nějaký velký film a reálný odstup kvality např. u výše zmíněného Sbal prachy a vypadni je spíš dvouhvězdičkový, přikláním se nakonec ke čtvrté hvězdičce. Takový Tom Wilkinson, Jeff Goldblum nebo Elijah Wood si totiž své roličky užívají a Salma Hayek vlastně paroduje osudové krásky, které si v řadě předchozích snímků zahrála. Celkový dojem: 70 %.(4.7.2010)

4 hvězda za roli Elijaha Wooda, která film staví na vyšší laťku, než si zbytek děje zaslouží. Jinak průměrná komedie.(30.9.2011)

Ve svém dosavadním životě jsem si ještě nenechal smrtonosně spadnout opáleného zabijáka na nůžky, takže netuším jaké to je, když se na dráhu zločinu vydám s přerostlým skautem, běhají kolem mne osamělí zabijáci či sestřička transvestita, vyšetřuje mne playboyová policistka a můj syn nedokáže svižně prohnat střevy cenné mince. Z výše uvedeného je patrně zřejmé, že se jedná o slušnou hovadinu, ale velmi solidně obsazenou a nakonec i docela zábavnou.(16.12.2013)

Traktor, jako režisér tohoto filmu odvedl stejně dobrou práci jakou odvádí na poli. Potěšila i celkem hvězdná herecká parta, která se v rozhovorech přiiznala, že práce s Traktorem byla velmi zajímavá a je to pro ně nová zkušenost. Každá postava ve filmu mě byla nesmírně blízká a zcela jsem chápal jejich chování, my magoři máme pro sebe totiž pochopení, kterého se nám nedostává od ostatních lidí.(1.1.2007)

Zamotána, absurdní komedie o řadě svérázných a rozdílných postav, která se zaplete do kolotoče, divokých situací. Existují i daleko lepší kousky ale i tato je občas překvapivě zábavná. S daným hereckým ansámblem, jsem však čekal více.(3.1.2013)

• - Natáčení probíhalo v kanadském Vancouveru. (Terva)

• - Pracovní název filmu zněl Shiny New Enemies. (Terva)

• - Roli Karen si původně měla zahrát Claudia Schiffer. (Terva)