Petřin osud

Petrijin venac

• slovenský

Petrin osud

Jugoslávie, 1980, 99 min

Tragický životný príbeh, ktorý však sama o sebe rozpráva tak silná žena – ktorá je súčasne pragmatická, bohabojná, a presvedčená o sile mágie – že sa slzičkovému sentimentu úspešne vyhýba. "Čakám na Misu, kedy si po mňa príde... ale vidím, že sa neponáhľa, a nech je boh so mnou, ani ja sa neponáhľam," hovorí stará rozprávačka tohto retrospektívneho príbehu, ktorá sa vo svojom dedinskom dome obklopila mačkami a rada si dá pohárik, lebo "po treťom je mi všetko tak jedno, a tak pekné." Body navyše: film mal svojho etnológa.(21.6.2013)

Analfabetická žena v podání vynikající a nádherné herečky Mirjany Karanovič ve vás určitě probudí smutek, který si ve své duši nosí každý.(6.6.2012)

***1/2(2.3.2014)

Film plný tragédií. Všechny se tu ale odbývají takovým tempem, že jsem neměla čas nad osudem hlavní hrdinky moc přemýšlet, natož s ní něco jako soucítit. Brzy mě tenhle zdánlivý nedostatek začal ohromně bavit. Bylo to opravdu tak ryze cynické nebo se mi to jen zdálo? Každopádně hudba Zorana Simjanoviće a prvotřídní blátivé exteriéry se mi snad nezdály.(3.11.2007)

Konečně i ta tvorba Balkánu začíná připomínat i film. Žádné šoky na hlavu, žádné nacionální libůstky, jen velmi dobré a silné drama ženy zobrazené nepřikrášlenou optikou. Jediné, co nám připomíná kraj a mrav jsou hravé foto koláže fungující jako zdařilé předěly mezi jednotlivými kapitolami.(30.12.2012)