Reklama

Reklama

VOD (1)

Britský historický film Cromwell, který natočil režisér Ken Hughes po takřka desetiletých přípravách, se soustřeďuje přibližně na období 1640–1650, jež podstatně ovlivnilo budoucí osud Anglie. Polovina 17. století znamenala pro Anglii čas úpadku. Král Karel I. je zkorumpovaný diktátor, stoupá občanská neposlušnost a mnozí významní krajané odcházejí hledat štěstí raději do Nového světa. Mezi nimi je i budoucí Lord protektor Anglie, Irska a Skotska, protimonarchisticky smýšlející Oliver Cromwell. Nakonec ale svou rodnou zemi neopustí a naopak se králi postaví tváří v tvář. Chce učinit přítrž samovládcovu řádění a nastolit parlamentní právo. Situace neodvratitelně směřuje k občanské válce, v níž má právě Cromwell sehrát klíčovou úlohu. Ve filmu ho ztělesnil vynikající Richard Harris, krále Karla pak Alec Guinness. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (84)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Demokracie se mnohde rodila v krvi a nejinak tomu bylo i v Anglii. S přihlédnutím k faktu, že se tak dělo v polovině sedmnáctého století, tedy době, kdy se ještě stále v celé Evropě hojně upalovaly čarodějnice, je to vlastně fascinující. Díky tomu má Anglie před mnohými státy západní Evropy náskok mnohdy i mnoha set let a dnes je tedy stále před mnohými napřed. Ano i před námi. Herecké výkony jsou tu opravdu skvělé ať už se jedná o Cromwella či anglického krále Karla I. Je neuvěřitelné, jakou práci si dali tvůrci s tím, aby se herci podobali velmi věrně svým historickým protějškům. Stačí se podívat na rytinu zachycující popravu krále z roku 1649 a na podobizny hlavních aktérů v medailoncích na popravištěm. Lord Fairfax, nebohý Král či Cromwell zachycení dávnou rukou umělce si jsou hercům opravdu velice podobní. Celá ta výprava snaha o kvalitní herectví. masové bitevní scény, kdy něšlo šiky kopírovat klávesami Ctr c, Ctrl v .... Tohle je prostě klasická záležitost se starých dobrých časů. Dnes se najdou tací, co z Cromwella dělají diktátopra, ale podle mne on sám předběhl dobu. Tehdejší svět nebyl pro jeho vidění světa ještě připraven. Ale byl to on, kdo položil základy demokracie. A jak kdosu řekl... Demokracie má své chyby a zcela jistě je nedokonalá, ale je to to nejlepší co zatím máme. Dávám za sepsaných 5 podmínek králi. * * * * * ()

mm13 

všechny recenze uživatele

Kánon poctivého historického filmu! Bez snahy o absolútnu vernosť v každej epizóde popisovaných udalostí, ale s obrovským dôrazom na dobu a jej konflikty, ktoré sú tu načrtnuté v celej ich komplexnosti a vystihnuté tak, že k tomu asi veľa nemá čo ani ten najprísnejší profesor dejepisu (ak nie je debil, ktorému uniká podstata jeho predmetu). Nehovoriac o tom, že spomínané zmeny v detailoch slúžia plastickejšiemu vykresleniu hlavných aktérov, ktorým scenárista a režisér, v úzkej spolupráci s ich predstaviteľmi, takto nezostal - v rámci filmového stvárnenia - tiež nič dlžen... vrátane použitia niekoľkých historicky doložených citátov. Výživné! ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„The King is not England, and England is not the King..“ Fragmenty z klání parlamentaristů a roajalistů na domácím anglickém hřišti (sportovní terminologií Kulatohlavci proti Kavalírům), při kterých se tvůrci především zaměřili na hlavy znesvářených stran. Kutálet se bude jen jedna a u té druhé se taktně zamlčí její kontroverzní nápady (irské tažení) i potupné posmrtné kutálení, když si Stuartovci otevřeli restauraci. V hereckém souboji těžkých vah u mě zvítězil ten, co oplýval sebejistou arogancí spojenou s jistou dávkou noblesy rytíře řádu Jedi. Jeho protivník nebyl vůbec špatný, ale s plamennými proslovy do učebnic dějepisu to už místy přeháněl. Ať tak, či onak, bezesporu poctivě odvedená práce co se týká kostýmů i bitevních vřav. Nevím jak vy, ale já jsem v poslední scéně Ruprechta Falckého viděl místo Daltona Daniela Day-Lewise.. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Politická agitka parlamentní demokracie. 1) Silně zjednodušený výklad anglické občanské války a Cromwellovy účasti hraničí místy až s falšováním historie. Nejde ani tolik o hromadu faktických chyb a nepřesností, jako spíše o celkové pojetí Cromwellovy osobnosti a jeho příspěvku anglickým dějinám. Christ, not man, is King! 2) Představitel Cromwella, 40letý Richard Harris, se narodil v Irsku a prvních 25 let života tam i strávil. Ironie je v tom, že Cromwella většina Irů nenávidí kvůli masakrům, které při pacifikaci Irska prováděl. 3) Velmi přesvědčivý 56letý Alec Guinness (Karel I) je jednoznačně nejlepším ztvárněním historické osobnosti v rámci filmu. A democracy, Mr. Cromwell, was a Greek drollery based on the foolish notion that there are extraordinary possibilities in very ordinary people. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Působivé, strhující, nádherně výpravné a velkolepé. Uhrančivý, fascinující koncert pánů Guinesse a Harrise s úžasnou výpravou a jedním z nejkrásnějších českých dabingů. Čert vem historickou přesnost, nebo nepřesnost, asi je úplně fuk, jak to bylo, protože málokterý historický film je tak působivý, obzvlášť ve druhé polovině, která mě totálně dostala. Síla dialogů se tady plně projevila, protože té akce tam zas tolik nebylo. Historická klasika, ke které se budu velmi rád vracet. 100%, tady není moc o čem. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (24)

  • Skutečný Oliver Cromwell vedl dlouhé a ničivé válečné tažení v Irsku. Richard Harris, který ve filmu Cromwella hrál, byl Ir. (liquido26)
  • Děla poté, co vystřelí, zůstávají stát na místě. Zcela chybí zpětný náraz. (liquido26)
  • Příslušníci New Model Army, reorganizované a nově vycvičené parlamentní armády po bitvěu Edgehillu, mají černo-zlaté krinolínované kabátce. Ve skutečnosti nosili červené kabátce. Červená se potom na několik století stala barvou anglické armády. (liquido26)

Reklama

Reklama