poster

Cromwell

 • Velká Británie

  Cromwell

 • slovenský

  Cromwell

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Velká Británie, 1970, 145 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sportovec
  *****

  Komunistické období svou cenzurou, ale i ekonomickými limity radikálně deformovalo naše poznání západní produkce. Mezi filmy, které unikly dlouhodobě z našeho záběru, je i životní příběh skvělého anglického státníka sedmnáctého století Olivera Cromwella. Příběh anglické revoluce, druhé moderní evropské revoluce evropského lidstva, je i strhující historií úspěšného odporu namyšlenosti a arogance zešílevších šlechtických elit i omezenosti panovníka, který se jimi nechal ovládat, ale také ponurým letopisem korupce a rozkošnictví, které začaly poměrně záhy rozkládat jednotu vítězného tábora. Tento nedoceňovaný historický velkofilm dokázal ve svých tvůrcích předložit i relativně nepoučenému filmovému divákovi strhující dějinné drama a přiblížit osobnost, s níž se stýkal i stárnoucí Jan Ámos Komenský, usilující úporně o obnovu samostatnosti své středoevropské vlasti. Poutavé tu přitom znamená i věcně a odborně věrohodné a přesné. O to větší a trvalejší je zážitek, který si ze zhlédnutí Hughesova filmu o jednom z největších britských politiků odnášíme.(27.8.2007)

 • flanker.27
  ****

  Ze zlatého období historických filmů, s rozmáchlou produkcí, která zároveň nepřebíjela vše ostatní, kvalitními dialogy a herci staré školy a charismatu (Harris). Škoda, že patří k těm, na které se pozapomnělo.(14.8.2016)

 • AGAMENON
  *****

  Vynikající anglický velkofilm, výborný Harris a pěkná hudba.(20.4.2003)

 • LiVentura
  *****

  Britové v té době natočili nemálo podobných historických a pozoruhodných snímků, tento řadí se nenápadněji mezi Poslední údolí či Lva v zimě... Úžasný britský velkofilm s hvězdami a skvostnou výpravou..(14.1.2010)

 • tron
  ****

  „Každý, kto vedie vojnu, verí, že Boh je na jeho strane.“ Nádherná, pôsobivá a strhujúca (to viete, Richard Harris) záležitosť, koledujúca si o zaradenie do klasiky. Napriek výborným dialógom, sebavedomej réžii a ponurej anglickej atmosfére, stojí CROMWELL predovšetkým na filmovom festivale v Moskve ocenený Richard Harris (ČERVENÁ PUSTINA), na staré kolená mládeži hriešne známy „len“ vďaka GLADIÁTOROVI a HARRYMU POTTEROVI; jeho presvedčivý výkon od muža, ktorý nestrpí vo vlastnom dome počúvať reči o revolúcii, až po muža, ktorý pochopí, že niečo smrdí v štáte dánskom, je úžasne presvedčivý a svojou majestátne robustnou mužnou charizmou berie dych. Dámy, zabudnite na Orlanda Blooma.(18.8.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace