• slovenský

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Velká Británie, 1970, 145 min

Cromwell. Jedna z nejznámějších postav britské historie. Britové se rozhodli zvěčnit jeho filmovou podobu v roce 1970 prostřednictvím výpravného velkofilmu, za účasti tehdejší herecká elity. Člověk by tak čekal opravdu super film. Výsledný produkt přesto působí značně rozpačitě. Ale začněme nejprve tím, co se podařilo. Pro mě jsou to jednoznačně herecké výkony. R. Harris v hlavní roli přímo vyzařuje nebezpečným despotismem a fanatickým odhodláním otočit kolo dějin proti monarchii. Nejvýš pak stavím výkon Aleca Guinnesse v roli krále Karla I. Jestli bych si ve svých myšlenkách dokázal někdy představit anglického krále ze 17. století, vypadal by přesně takto. Ta aristokratická vznešenost, která je přítomna v každém jeho pohybu, řeč očí a vědomí vlastní velikosti. Té postavě prostě vdechl život. Další věc, co film oživuje, je množství dobových kostýmů a rekvizit spolu s interiéry paláců z doby prvních Stuartovců. Možná zbytečně moc času, peněz a energie bylo věnováno bitvám, které dnešního diváka budou spíš nudit. Tím se dostáváme k tomu, co se nepovedlo. Největší zlo filmu je zkreslení nebo zamlčení zásadních historických faktů. Uvedu jen několik příkladů. Např. Většina filmu se točí kolem občanské války, boje krále s parlamentem. Vrchním velitelem sil parlamentu v tu dobu ale nebyl Cromwell, byl jím Thomas Fairfax. Dále. Král Karel I. po své porážce nejprve utekl z vězení do Skotska. Popraven byla až po další prohrané válce. Film úplně zamlčel Cromwellovo tažení do Skotska a hlavně Irska, které lze dnes považovat za genocidu. Další věc. Ve filmu Cromwell rozpustil násilím parlament po šesti letech. Ve skutečnosti ho rozpustil hned po válce a byl jmenován doživotním lordem protektorem (diktátorem). Královská koruna mu pak byla nabídnuta až po šesti letech. Ačkoli nejsem expert na historii Anglie 17. století, domnívám se, že tyto chyby jsou tak veliké, že dočista sráží jakýkoli historický základ, na kterém takový film přeci musí být postavený. _____Prostě nebýt zde Guinnesse, je to pro mě podprůměrný film. 60%(13.9.2016)

Další zdlouhává historická podívaná ve které se vše reší slovně a celý film plyne v pomalém povídacím tempu, které od nudy nezachrání ani zdařilé herecké výkony.(27.9.2008)

Oscar 1 : Kostýmy + 1 nominace: Hudba(21.4.2004)

Konec 17 století - Anglie. Král je zkorumpovaný samovládce. Z mnoha tradic se stává bezcenná fraška. Na scénu vstupuje Oliver Cromwell - muž z "prostého" lidu. Chce svrhnout krále a nastolit spravedlivou vládu lidu pomocí parlamentu...Solidní film, na kterem se bohužel hodně podepsal zub času. Má blíže k historickým filmům padesátých let víc než je zdrávo a je to škoda. V mnoha místech působí hodně svázaně, neodvážně, moc moralisticky a neuvěřitelně. Velkým plusem je démonický projev Richarda Harrise v roly samotného Olivera Cromwella. Díky jemu působyla postava prvního lorda ochrance v anglických dějinách věrohodně. Dalším plusem jsou také skvěle propracované kostýmy a bitevní scény. Leč to je trochu málo.(15.11.2006)

„Každý, kto vedie vojnu, verí, že Boh je na jeho strane.“ Nádherná, pôsobivá a strhujúca (to viete, Richard Harris) záležitosť, koledujúca si o zaradenie do klasiky. Napriek výborným dialógom, sebavedomej réžii a ponurej anglickej atmosfére, stojí CROMWELL predovšetkým na filmovom festivale v Moskve ocenený Richard Harris (ČERVENÁ PUSTINA), na staré kolená mládeži hriešne známy „len“ vďaka GLADIÁTOROVI a HARRYMU POTTEROVI; jeho presvedčivý výkon od muža, ktorý nestrpí vo vlastnom dome počúvať reči o revolúcii, až po muža, ktorý pochopí, že niečo smrdí v štáte dánskom, je úžasne presvedčivý a svojou majestátne robustnou mužnou charizmou berie dych. Dámy, zabudnite na Orlanda Blooma.(18.8.2007)

• - Příslušníci New Model Army, reorganizované a nově vycvičené parlamentní armády po bitvěu Edgehillu, mají černo-zlaté krinolínované kabátce. Ve skutečnosti nosili červené kabátce. Červená se potom na několik století stala barvou anglické armády. (liquido26)

• - V bitvě u Naseby je Cromwellova armáda přečíslena royalisty v poměru 3:2. Ve skutečnosti měl Cromwell v této bitvě drtivou převahu. (liquido26)

• - Před bitvou u Edgehillu pronáší Cromwell modlitbu: "Pane, ty víš, kolik mám dnes práce. Pokud zapomenu já na tebe, nezapomeň ty na mě." Ve skutečnosti tuto modlitbu pronesl Sir Jacob Astley, přívrženec krále. (liquido26)