poster

Cromwell

 • Velká Británie

  Cromwell

 • slovenský

  Cromwell

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Velká Británie, 1970, 145 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • tron
  ****

  „Každý, kto vedie vojnu, verí, že Boh je na jeho strane.“ Nádherná, pôsobivá a strhujúca (to viete, Richard Harris) záležitosť, koledujúca si o zaradenie do klasiky. Napriek výborným dialógom, sebavedomej réžii a ponurej anglickej atmosfére, stojí CROMWELL predovšetkým na filmovom festivale v Moskve ocenený Richard Harris (ČERVENÁ PUSTINA), na staré kolená mládeži hriešne známy „len“ vďaka GLADIÁTOROVI a HARRYMU POTTEROVI; jeho presvedčivý výkon od muža, ktorý nestrpí vo vlastnom dome počúvať reči o revolúcii, až po muža, ktorý pochopí, že niečo smrdí v štáte dánskom, je úžasne presvedčivý a svojou majestátne robustnou mužnou charizmou berie dych. Dámy, zabudnite na Orlanda Blooma.(18.8.2007)

 • sepp
  *****

  Vyborny a vypravny historicky velkofilm s uzasnym R.Harrisem o jedne z nejvetsich a nejkontroverzenejsich postav anglicke historie. Dej je vyborne vysponovany a bitvy dechberouci, vse doporovazene pusobivou atmosferickou hudbou.(7.9.2003)

 • Ruut
  ***

  Konec 17 století - Anglie. Král je zkorumpovaný samovládce. Z mnoha tradic se stává bezcenná fraška. Na scénu vstupuje Oliver Cromwell - muž z "prostého" lidu. Chce svrhnout krále a nastolit spravedlivou vládu lidu pomocí parlamentu...Solidní film, na kterem se bohužel hodně podepsal zub času. Má blíže k historickým filmům padesátých let víc než je zdrávo a je to škoda. V mnoha místech působí hodně svázaně, neodvážně, moc moralisticky a neuvěřitelně. Velkým plusem je démonický projev Richarda Harrise v roly samotného Olivera Cromwella. Díky jemu působyla postava prvního lorda ochrance v anglických dějinách věrohodně. Dalším plusem jsou také skvěle propracované kostýmy a bitevní scény. Leč to je trochu málo.(15.11.2006)

 • Ivoshek
  ****

  Cromwell je rozhodně jeden z mých oblíbených diktátorů a historické filmy z 60. a 70. let mám taky rád, tak jsem došel k závěru, že bych tenhle kousek asi měl vidět. Neprohloupil jsem, ale teda že bych to dal na jedno zkouknutí, to úplně ne. Asi je to tím, že vztahy v Anglii té doby byly hodně složité a - i když tvůrci dost věcí z Cromwellova života ve filmu vynechali - je tam hodně scén z parlamentu, hodně mluvení, diskuzí, úvah a tak. Větší bitvy jsou tu v zásadě dvě (jednu už si nevybavuju, druhá je rozhodující u Naseby) a obě jsou udělané oldskůlově, pěkně s živými lidmi, ale zase bez takových těch melgibsonovských utrhaných končetin a usekaných hlav. Za pozornost rozhodně stojí část, kdy Cromwell řeší, jak v souladu se zákonem popravit krále.... Pro milovníky britské historie a historických spektáklů určitě "must see", už proto, že si tvůrci z Cromwella neudělali jen fiktivní postavičku, ale celkem korektně odvyprávěli jeho životní story.(26.10.2011)

 • Houdini
  ***

  Oscar 1 : Kostýmy + 1 nominace: Hudba(21.4.2004)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace