Děla z Navarone

• slovenský

Delá z Navarone

Válečný / Dobrodružný / Akční / Drama

USA / Jugoslávie, 1961, 150 min

Na zaciatok 60-tych rokov kvalitne natoceny snimok, ktory mozno dnes kazdeho nenadchne, ale mna celkom bavil. Misiu znicenia riadenych diel nemeckej armady, ktoru muselo zvladnut par vojakov, ktori sa casto dostali do nejakej pasce medzi nacistov a neskor zistenie, ze v ich skupine je nejaky zradca bola zaujimava a hlavne zaver nemal chybu. Film mal az 7 nominacii na Oscara, avsak ziskal iba jedneho za specialne efekty. Z dalsich nominacii bola aj rezia J. Lee Thompsona alebo kategoria najlepsi film, avsak v tom rocniku dominoval muzikal WEST SIDE STORY (1961) s 11 Oscarmi, medzi ktorymi boli aj spomenute kategorie rezia Robert Wise a Jerome Robbins alebo najlepsi film... 21.05.2010 _______ Gregory Peck - (Kapitán Keith Mallory) +++ David Niven - (Miller) +++ Anthony Quinn - (Plukovník Andrea Stavros) +++ Stanley Baker - (Brown) +++ Anthony Quayle - (Major Roy Franklin) +++ Irene Papas - (Maria Pappadimos) +++ Gia Scala - (Anna) +++ Richard Harris - (Howard Barnsby) +++ Hudba: Dimitri Tiomkin +++(21.5.2010)

Na můj vkus až příliš rozvleklý válečný film, kterému by zkrácení o půlhodinu rozhodně prospělo.(15.7.2009)

V pořádně dlouhém úvodu se nám film chlubí, že vypráví o legendě, o legendě, která se však zakládá na pravdě, která je založena na opravdovém příběhu, na opravdovém hrdinství. Probereme-li si film z tohoto úhlu pohledu, nezbývá než souhlasit. Skupina pravých hrdinů je tu rozhodnuta potřít nepřítele a za správnou věc bez otázek položit své životy. Pochopitelně se musí dostavit i problémy, zrada, mnoho pochybností o smyslu celé věci a kupa neočekávaných událostí. S tím vším se však naši hrdinové statečně poperou a odvedou nejlepší výkon, jakého byli schopni, snad ještě víc než se od nich čekalo. Toť beru-li film jako film o legendě. Však teď už můj vlastní názor! Točíme-li dílo o skutečné události, nemělo by pak v sobě mít alespoň náznak čehosi reálného? Neměli by hrdinové být spíše z masa a kostí než z nezčitelného neznámého materiálu? Co je to za válečný film, kde z opravdové války nejsou ani náznaky? Vstávají mi vlasy na hlavě, když se němečtí vojáčci nechávají střílet jako ovce! A všechny rozhovory hrdinů se omezují na nevýslovné moralizující tlachání? Nejhorší a přitom už tisíckrát ohrané jsou ty zpropadené útěky. Když naše jednotka padne do zajetí, víme předem, co bude následovat po každém slovu i gestu. Nebudu pomlouvat speciální efekty, na rok 1961 to asi nějakou úroveň má. Desetiminutová sekvence, kdy slyšíme jen řev moře a následně se ztuhlou krví v žilách pozorujeme zlézající horololezce měla být asi nesmírně působivá. Asi to však nechtěli ani autoři risknout na 100%, a proto se po nic neříkající hodině konečně zjevují dvě partyzánky s neoddolatelným sex-appealem. Trapnější záminku pro odhalení alespoň ženských zad jsem také ještě neviděl. Zkrátka dost přeceňovaný průměrný válečný snímek a poněkud přemrštěnou stopáží.(19.11.2004)

Starina s extrémne dlhou minutážou (čo však vôbec neprekáža a film ubehne, ako voda) a zastaralými efektami, ktoré v niektorých pasážach liezli dosť na nervy (čo sa čudujem, 47 rokov je dlhá doba). Inak je to však veľmi zaujímavý počin so silnou hereckou posádkou, ktorý treba vidieť - rozhodne som sa pri ňom nenudil.(13.10.2008)

S odstupem času a let jsem zjistil, že "Děla z Navarone" už nemají takové grády, jako kdysi. Scéna na skále je sice stále napínavá, Anthony Quinn exceluje na plné čáře, ale stopáž je dost přemrštěná, příběh se nesnaží o nadsázku a tudíž spoustu scén působí nepřesvědčivě a Gregory Peck se (při vší úctě a mé oblibě) do této role moc nehodí. Volné, o sedmnáct let mladší, pokračování s Robertem Shawem a Harrisonem Fordem je IMHO o třídu lepší. 50%.(9.2.2005)

• - Většina techniky používaná německou armádou je ve skutečnosti americká. (clikclikCZ)

• - Píseň "Yialo Yialo" ("Pobřeží, Pobřeží"), kterou slyšíme zpívat na svatbě, je řecká lidová píseň o lásce a moři. Píseň má různé verze - během zpěvu se, tak jako u mnoha jiných venkovských lidových písní, improvizuje. První verze, kterou slyšíme ve filmu (prosba, aby moře neprobudilo zpěvákovu milou) je standardní. Druhá verze, kterou zpívá herec/zpěvák James Darren (filmový vojín Spyros Pappadimos), je zdánlivou improvizací (prosba k horám, aby se sklonily a on tak mohl spatřit svoji milovanou dívku "Anoulu" a vzdálený domov "Rahoulu"). (džanik)

• - Jedna z lokalit ostrova Rhodos, kde se natáčelo, byla přejmenována na "Zátoku Anthonyho Quinna" (Anthony Quinn Bay), který nedaleko odtud údajně zakoupil nemovitosti. Na Rhodosu se také natáčel válečný film Útěk do Atén (1979). (džanik)