Děla z Navarone

• slovenský

Delá z Navarone

Válečný / Dobrodružný / Akční / Drama

USA / Jugoslávie, 1961, 150 min

Děla z Navarone, klasickej válečnej film u kterýho se vždycky dobře bavim.(13.4.2010)

Prijemny prekvapeni, na skoro padesat let starej valecnej film je natocenej prekvapive svizne a zabavne. Coz sice neznamena, ze by to byla nejaka super pecka a nemoh by se klidne o hodinku zkratit, ale i pres prestrelenou delku me film nijak nenudil. Akce tu je sice minimum, ale tak nak to nevadi a ta co tu je, je natocena celkem dobre, i kdyz triky uz jsou hodne zastaraly. Pribeh je sice misty lehce roztahanej a od zacatku do konce predvidatelnej, ale to taky moc nevadi. No a jsou tu fajn herci, v cele s perfektnim Peckem a Quinnem. Niven na me ze zacatku pusobil spis jak nejaka komicka postavicka, ale pak se to nastesti zlepsilo. Takze celkove sice ne prilis akcni a spise komornejsi valecnej film, ale zrucne natocenej a zabavnej.(7.5.2009)

V dnešní době už trochu utahaně působící film, který je ovšem o tolik promakanější než dnešní válečná dramata, že mu musím dát hvězdičku navíc. Stačí se podívat na závěrečnou sekvenci "vybuchne-nevybuchne to?" nebo osud velitele mužstva. Přidejte k tomu trojku Peck-Niven-Quinn a netradiční prostředí řeckého ostrova. A přemíra planého filozofování nebo mírná předvídatelnost? Berte to jako daň z přidané hodnoty.(16.2.2006)

Válečný film obsazen 7 hvězdami, no to už musel být kasovní trhák i kdyby tam o nic nešlo. Ale on to byl v r. 1966 báječný film a kasovní trhák jak by smet. Gregory PECK lákal ženy i muže do kinosálu jako včely na med a pokud měl někdo štěstí, tak se dostal určitě během 2-3 dnů do kina. Neboť tak bylo dopředu vyprodáno. To byla doba, kdy chodit do kina bylo samozřejmostí. Dnes, v době DVD, VHS, Satelitů a nejrůznějších kabelovek (a drahého vstupného do kina) si to občané mohou jenom nechat od té starší generace vyprávět. Ale stejně : byla to krásná doba...společenská a plná očekávání krásných filmových zážitků. ( To nemělo nic společného s režimem - to šlo mimo nás).(7.12.2007)

S odstupem času a let jsem zjistil, že "Děla z Navarone" už nemají takové grády, jako kdysi. Scéna na skále je sice stále napínavá, Anthony Quinn exceluje na plné čáře, ale stopáž je dost přemrštěná, příběh se nesnaží o nadsázku a tudíž spoustu scén působí nepřesvědčivě a Gregory Peck se (při vší úctě a mé oblibě) do této role moc nehodí. Volné, o sedmnáct let mladší, pokračování s Robertem Shawem a Harrisonem Fordem je IMHO o třídu lepší. 50%.(9.2.2005)

• - William Holden si za roli Malloryho řekl o 750 tisíc dolarů + 10% z příjmů. Byl odmítnut a roli obsadil Gregory Peck. (džanik)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Alistaira MacLeana. (Hans.)

• - Píseň "Yialo Yialo" ("Pobřeží, Pobřeží"), kterou slyšíme zpívat na svatbě, je řecká lidová píseň o lásce a moři. Píseň má různé verze - během zpěvu se, tak jako u mnoha jiných venkovských lidových písní, improvizuje. První verze, kterou slyšíme ve filmu (prosba, aby moře neprobudilo zpěvákovu milou) je standardní. Druhá verze, kterou zpívá herec/zpěvák James Darren (filmový vojín Spyros Pappadimos), je zdánlivou improvizací (prosba k horám, aby se sklonily a on tak mohl spatřit svoji milovanou dívku "Anoulu" a vzdálený domov "Rahoulu"). (džanik)