Děla z Navarone

• slovenský

Delá z Navarone

Válečný / Dobrodružný / Akční / Drama

USA / Jugoslávie, 1961, 150 min

Preliezť cez kolmú skalnatú stenu bolo v úvode filmu podľa mnohých nemožné, no o pár minút sa zdalo, že to bol najmenší problém zo všetkých. G.Peckovi takéto úlohy sedia a spolu s A. Quinnom tvoria výbornú dvojicu. Čakal som o niečo akčnejší film, ale sklamaný určite nie som, pretože film v mnohých momentoch spadá skôr do kategórie dobrodružný a v tomto funguje veľmi dobre. Škoda trochu prestrelenej stopáže, miestami je to dosť rozťahané a skrátením o 20-30 minút by film na kvalite vôbec nestratil. 80%.(2.4.2012)

Strhující drama z druhé světové války je natočeno v tradičním stylu čtyřicátých let, ale s jasnou vůlí po přesazích a nadhledu. Říci, že dílo nepřekonává dobovou hranici dobrodružného žánru, je neobhajitelné. Přes určitou hrubozrnnost psychologie i hlavních postav filmu a některá zjednodušení je tu zřejmá snaha o neschematický pohled, přesah hollwoodské konvence kultu nyvosti a přímočarné nadbíhavosti zprůměrnělému diváckému vkusu a v neposlední řadě hned celá sada skvělých hereckých výkonů, kterým vévodí Gregory Peck, Anthony Quinn a Irene Papasová, která je skutečnou plnokrevnou Řekyní. Právě snaha o alternativní pohled na jinak černobíle pojednávané děje druhé světové války povyšuje toto drama do vysokého nadprůměru tehdejší filmové produkce. Snad toto konstatování platí i pro soudobého mladého diváka; přál bych si to.(15.3.2008)

Válečný film obsazen 7 hvězdami, no to už musel být kasovní trhák i kdyby tam o nic nešlo. Ale on to byl v r. 1966 báječný film a kasovní trhák jak by smet. Gregory PECK lákal ženy i muže do kinosálu jako včely na med a pokud měl někdo štěstí, tak se dostal určitě během 2-3 dnů do kina. Neboť tak bylo dopředu vyprodáno. To byla doba, kdy chodit do kina bylo samozřejmostí. Dnes, v době DVD, VHS, Satelitů a nejrůznějších kabelovek (a drahého vstupného do kina) si to občané mohou jenom nechat od té starší generace vyprávět. Ale stejně : byla to krásná doba...společenská a plná očekávání krásných filmových zážitků. ( To nemělo nic společného s režimem - to šlo mimo nás).(7.12.2007)

Úspešný a podľa niektorých dokonca kultový film ma nijako nenadchol. Anglosaský pohľad na vojnové udalosti je po všetkých stránkach na míle vzdialený od reality. Horolezecké lopotenie sa na kolmej stene, vyžehlené uniformy, figúrkovití, trápni Nemci a na druhej strane anglosaskí hrdinovia, ktorým páru nieto, scenáristické premety, partizánky a mnoho ďalšieho mi dosť komplikovalo sústredené sledovanie tohto dva a pol hodinového filmu. Našťastie ho uvádzali neskoro večer a tak si organizmus samostatne vyberal mikrospánkovú daň.(1.6.2015)

Naše babičky musely slintat nad Gregory Peckem stejně jako my dnes nad ... (doplň podle vlastní srdeční záležitosti :o) A já, byť mnohem mladší generace, slintám nad Peckem taky... No a jako "kulisa" inteligentní válečný příběh, výborné vedlejší postavy, akce, hudba a další propriety úspěsné klasiky. Kdo by nedal alespoň 4* ? A na závěr jedna vtipná hláška :"Kapitáne, prohlédl jsem si tu loď, a asi bych vám měl sdělit, že neumím plavat." "Beru to na vědomí."(31.3.2006)

• - Většina techniky používaná německou armádou je ve skutečnosti americká. (clikclikCZ)

• - Navzdory úvodnímu slovu, které nás seznamuje s "historickým pozadím", jde o fikci. Žádná taková mise se ve skutečnosti nekonala, jelikož nikdy neexistovala žádná děla z Navarone. (džanik)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Alistaira MacLeana. (Hans.)