Reklama

Reklama

Děla z Navarone

  • USA The Guns of Navarone (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (114)

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Staré a dobré, bohužel tam bylo až příliš mnoho náhod a štěstí a hromada zbytečného filozofování a patetických keců. Ty, kdyby se vystřihly, mohlo by to být nejen mnohem kratší (2,5 hodiny je zbytečně moc), ale i mnohem rozumnější a s větším spádem. ~~~ Jinak takový standardní válečný film, jakých se v té době netočilo málo. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Delá sú, ako by povedali naši susedia, podívaná jak má být. Tým v mojich očiach ospravedlňuje aj určité nedostatky, spôsobené ale skôr dobou vzniku. Nemci tu sú za hmyz, ktorý treba na každom kroku kántriť. Ak sa jedná o smrť niekoho z našej strany, je okolo toho nakrútená 10 minútová sekvencia a ešte sa aj trochu pofilozofuje. Mám radšej filmy z vojny, odohrávajúce sa mimo front a ukazujúce pohľad nejakej etnografickej skupiny. Svedkami vraždenia Grékov ale nie sme, mŕtvoly sú takmer výlučne Nemci. Preto delá nemôžu byť tak kvalitné, ako napríklad juhoslovanský Pád Talianska. No a ďalšie nepopierateľné pozitívum je samozrejme absolútne luxusné obsadenie....ako sme už pri týchto typoch filmov dlhodobo zvyknutí. ()

Reklama

Shakers 

všechny recenze uživatele

Teda musím povedať, že na ten rok výroby to ma fakt slušné efekty, ktoré vyzerajú aj dodnes dosť dobre. Guns of Navarone mi pripomínajú jednu s mojich obľúbených hier Commados II, kde som mal za úlohu zničiť práve Delá z Navarone. Film som inak zožral aj s navijakom, príbeh ma tempo, herci sú brilantne obsadený, dialógy prekvapivo chytré, nájdu sa aj zvraty a samozrejme nechýba slušná akcia, ale na nejakú vojenskú reálnosť zabudnite. Rozhodne jeden s tých vojnových filmov, ktoré sa môžu zaradiť medzi elitu. 85%- 4* ()

Tomco 

všechny recenze uživatele

Starina s extrémne dlhou minutážou (čo však vôbec neprekáža a film ubehne, ako voda) a zastaralými efektami, ktoré v niektorých pasážach liezli dosť na nervy (čo sa čudujem, 47 rokov je dlhá doba). Inak je to však veľmi zaujímavý počin so silnou hereckou posádkou, ktorý treba vidieť - rozhodne som sa pri ňom nenudil. ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Klasická cesta tam a zase zpátky. Fantasticky obsazené a i po těch strašlivých letech napínavé jako trenýrky, takže těch nekřesťanských 150 minut uteče jako voda. Na druhou stranu trochu strašidelné, když si uvědomíte, že jde o film oslavující teroristický čin, a zvláště moment, v němž postava Gregoryho Pecka dobrácky ale důrazně promlouvá do duše jednomu ze sidekicků, že rozhodnutí nepárat lidi nožem je vážně špatné, mrazí. Jasně, co jiného by měl jeden čekat od britské verze Stolz der Nation? ()

Galerie (87)

Zajímavosti (28)

  • Bylo překvapením, jakou poměrně malou roli zde přijal v té době velmi populární britský filmový herec Stanley Baker. Jak sám uvedl, chtěl ve filmu hrát poté, co byl unešen tím, jak protiválečný byl scénář Carla Foremana. (džanik)
  • Carl Foreman, producent a scénárista, byl ve 30. letech členem Komunistické strany, jejíž členové houfně podporovali španělské Republikány a v 50. letech se dostal na hollywoodskou „černou listinu“. Odjel poté do Anglie, kde pokračoval ve filmové práci. (džanik)
  • Pro roli ztvárněnou nakonec Gregorym Peckem byl zvažován Rock Hudson i Cary Grant. Posledně jmenovaný ale tehdy už “neprošel“ kvůli vysokému věku (56). (džanik)

Související novinky

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama