Orka zabiják

• slovenský

Kosatka zabijak

Dobrodružný / Drama / Thriller / Horor

USA, 1977, 88 min

„Keby Boh zostúpil na Zem... tak jedine v tele veľryby.“ ČEĽUSTE, ČEĽUSTE... no isteže ČEĽUSTE (a len dva roky po nich, hajzli) – a navyše Melvilleova „Biela veľryba“. A kadečo inšie. Pravdaže. Lenže celé to má niečo do seba - i bez nostalgie. Práveže u mňa sa z KOSATKY ZABIJAKA stal zaujímavý film nie kvôli detstvu, kedy ma nudil, ale práveže v dospelosti. Vtedy už som bol schopný oceniť nedostatok "vyložene hororových" scén na úkor starostlivo budovanej atmosféry, psychologického scenára (podieľal sa na ňom cenený Robert "Čínska štvrť" Towne) a výborný herecký výkon „vážneho“ Richarda Harrisa (sedem rokov po CROMWELLOVI). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/167422/Kosatka-zabijak-80.html(1.11.2004)

Na film ,,Orka zabiják,, , peníze za biják, rozhodně radši ušetřete.(1.10.2012)

Pomsta-Pointa příběhu. Trpěl jsem s kosatkou, cítil a byl na její straně. Před jejím zrakem byla jeho paní chycena a na lodi rozpárána, rybáři ovšem nevědli že kosatka čeká malé a to byl ten šok!!! Vypadlo z mámina břicha a umíralo, celé dění přitom sledoval její druh a jeho naříkaní bylo tak silné až beznadějné. Pak se kosatka a rybář podívali sobě do očí a nastal pořádný odvar. V očích kosatky byla vidět absolutní nenávist a touha pro spravedlnou posmtu+smutek nad její hynoucí rodinou. V očích rybáře (mírně podvodněné, lesknoucí se). Podívejte se sami, kdo zvítězí Orca vs člověk?(9.4.2012)

Pomstychtivá kosatka? Čo si už filmári nevymyslia, len aby pritiahli senzáciechtivých divákov? Nebudem prekvapený, keď nabudúce uvidím horor o psychopatickej sasanke. No, divme sa, ale ono to vôbec nie je také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá. A vôbec mi neprekážal fakt, že tvorcovia sa nielen inšpirovali legendárnymi Čeľusťami, ale ich aj vykrádali. Predovšetkým tu musím pochváliť hudbu, ktorá presne vystihuje tú skľučujúcu atmosféru. A budúci predstaviteľ Dumbledora Richard Harris bol tiež skvelý, veril som mu tú prehlbujúcu sa frustráciu a beznádej. Aj tak by som nabudúce privítal, keby Hollywood už toľko nepúšťal fantáziu na špacír, keďže na poukázanie, aké sú kosatky emocionálne založené a inteligentné, sú rozhodne lepšie dokumentárne filmy a na vystrašenie diváka kadejakým tvorom sú zas lepšie horory. Pretože považovať tento film za drámu, aj keď sa v mnohých chvíľach tak tvári, by bol zlý žart.(9.2.2007)

Jeden z mála vydařených animal horrorů, navíc s roztomilou kosaticí v hlavní roli. Nutno dodat, že jde asi o jediný horror, kde od začátku do konce fandíte druhé straně(25.10.2010)