Orka zabiják

• slovenský

Kosatka zabijak

Dobrodružný / Drama / Thriller / Horor

USA, 1977, 88 min

Tak tohle mě kdysi před lety opravdu dostalo! Scény s mrtvým mládětem mě v dětství připravily o pár let života - stejně tak i závěrečný "souboj"! Je to už opravdu dávno, co jsem snímek viděla, takže nemůžu blíže hodnotit - ale určitě bych se ráda podívala znovu. . . 5* je za brutální sílu, s jakou mi tenhle film drtil mé dětské srdéčko - teď už bych třeba nějakou tu * ubrala, ale nejdřív bych to musela opět vidět. __________ Tak jsem se na Orcu konečně po neuvěřitelně dlouhé době znovu podívala. Co napsat...? Teď, po nějakých deseti letech, si teprve uvědomuji lehce trapnou (tzn. nevtipnou) "béčkovost" snímku - ale... kašlu na občasné klišovité záběry (na druhou stranu - nemálo záběrů je velmimoc pěkných), na čelisťácké hudební motivy při "napínavých" scénách, na občas přihlouplé dialogy, i na různé logické a obrazové chyby - na tohle všechno. Protože jsem nikdy v životě nenarazila na film, během kterého bych se rozbrečela třikrát(!). Samozřejmě na tom má největší podíl brutální nostalgie - a tu ve mně vyvolává jedna z nejkrásnějších melodií, jaké jsem kdy slyšela - skvostný ústřední motiv od Morriconeho. Myslím, že jestli mě tenhle film kdysi opravdu nějak psychicky poznamenal, pak to bylo spojením smutných scén s právě tímto hudebním doprovodem - a teď, když si pustím samotnou ústřední melodii, automaticky se mi hrnou slzy do očí (když jsem film sledovala podruhé, spustila jsem hned při prvních tónech na začátku). Síla.(11.8.2006)

Neuvěřitelně skvělá věc. Nemohu uvěřit vlastním očím, že v roce 1977 dokázal někdo natočit tak obdivuhodně hezky natočený animal horor s kosatkou, která dokonce není digitální, plyšová, papírová ani plastová, ale živá! Celý film super atmosféra, fajn tempo, i celkem slušné úmrtí a nejvíce mne zaujal úvodní 5 minutový proslov na přednášce o kosatkách, který Vás dokonce udělá inteligentnějším. 80%(11.4.2015)

Orca je sviňa! Celý film je strašne pritiahnutý za vlasy, ale akýmsi zázrakom to funguje tak, že akonáhle je na scéne kosatka, plne tomu veríte. Na Čeluste to čo do napínavosti nemá (ako by aj mohlo!), ale pomstychtivá kosatka nadaná "parainteligenciou" je sama o sebe mnohonásobne hrozivejšia, než nejaký zblúdilý prerastený žralok.(5.5.2010)

Viděl jsem několikrát a vůbec si nedokážu představit, že bych své hodnocení změnil, nebo nedej bože snížil. Pro mě srdeční záležitost, s několika opravdu vypjatými scénami a také úžasným, hudebním dporovodem. Morricone je prostě génius, to se musí nechat.(20.10.2015)

Hned po Čelistech asi nejlepší (nefantastický) film na téma vraždící mořský tvor.(16.12.2006)

• - Jméno Orca, které dali kosatkám staří Římané, je převzaté z řečtiny a je to všeobecný název pro velryby, velké ryby, ale také mořské příšery. (AngelusCZ)

• - Přídavné jméno orcino znamená "démon pocházející z pekla" (Orco byl římský bůh podsvětí). (AngelusCZ)