poster

Orka zabiják

 • USA

  Orca: Killer Whale

 • USA

  Orca

  (USA)
 • slovenský

  Kosatka zabijak

Dobrodružný / Drama / Thriller / Horor

USA, 1977, 88 min

Kamera:

Ted Moore
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • curunir
  ***

  ,,...KOMU MYSLÍTE, ŽE NA VÁS ZÁLEŽÍ? ĽUDOM ALEBO RYBE?" __ Na Orku som bol už dlhší čas veľmi zvedavý a tak som jej pozretie veľmi privítal. Inšpiráciu Spielbergovou ,,Pažravou rybou" by som nechal tak, tu je dôležitejšie, že v tomto prípade sa tvorcovia v mnohých veciach vydali úplne iným smerom a to je rozhodne plus. I keď aj tu je ,,hlavný hrdina" riadna sviňa, teda vlastne kosatka, za jeho zlobu môže človek. Postupom času je síce ťažko rozlíšiť či je kladná postava Richard Harris alebo ryba, z hľadiska morálnych princípov však určite každý viacej fandí jej. Tieto aspekty sa vo filme veľmi pekne premiešavajú, škoda len, že scenár nie je viacej duchaplnejším a všetkým mýtom vypovedaných o kosatke rozhodne netreba veriť. Samotní herci sa snažia ako vedia, Harris mi však občas prišiel ako taký trubiroh čo toho veľa nevie ani vo svojom remesle, zato ma však potešil Will ,,Náčelník" Sampson. Občas škrípe aj tempo, kde je vo výsledku 88 minút viac než postačujúcich, dokonca by som takých 10 min. kľudne ubral pre väčší spád. ,,Willy" a Morricone s prenádherným ústredným motívom však šlapú na plné obrátky. Ak by to bol film môjho detstva tak tú 1* pridám, takto mám však nutkanie ostať vo vlnách priemeru, no prebudil vo mne túžbu si po rokoch pripomenúť skutočnú klasiku - Bielu veľrybu. (51. komentár k filmu)(3.10.2009)

 • Shakers
  ****

  Orca zabijak sa tak trochu zviezla na úspechu Spielbergových čeľustí (dokonca použila takmer identickú loď). Ale len tak trochu, pretože dnes je tento film tak zabudnutý, že som oňho skoro ani nezakopol. Čeluste ma bavia a takýchto filmov je fakt málo, tak som teda sadol na loď a išiel si pozrieť nejaké killer kosatky. A je to prekvapivo fajn. Triky sú slušné, umelo nič dokopy nepôsobí, väčšina sa vyrieši šikovným strihom. Nie je to síce vyložený horor, ale niektoré scény s útokom sú natočené fakt dobre. Hlavne prekvapivý trochu nečakaný záver. Síce dal sa tak trochu čakať, ale nečakal som zrovna, že to skončí takto. Za zmienku stojí aj dobrá kamera, pekná Charlotte Rampling a ešte lepšia hudba od Ennia Morriconeho. Oblúbený soundtrack: Orca Finale (End Titles). 80% - 4*(26.4.2015)

 • InJo
  ****

  Strhující osudový duel arogantního (a přece sympatického) lovce velryb, jehož skvěle ztvárnil Richard Harris, s (podle tohoto filmu) nejdokonalejším zábijákem na světě. Působivě natočené (po delší době jsem měl zase jednou - při jisté scéně - hubu dokořán) a s geniální hudbou nesmrtelného Ennia Morriconeho.(3.11.2004)

 • hirnlego
  *****

  Tak tohle mě kdysi před lety opravdu dostalo! Scény s mrtvým mládětem mě v dětství připravily o pár let života - stejně tak i závěrečný "souboj"! Je to už opravdu dávno, co jsem snímek viděla, takže nemůžu blíže hodnotit - ale určitě bych se ráda podívala znovu. . . 5* je za brutální sílu, s jakou mi tenhle film drtil mé dětské srdéčko - teď už bych třeba nějakou tu * ubrala, ale nejdřív bych to musela opět vidět. __________ Tak jsem se na Orcu konečně po neuvěřitelně dlouhé době znovu podívala. Co napsat...? Teď, po nějakých deseti letech, si teprve uvědomuji lehce trapnou (tzn. nevtipnou) "béčkovost" snímku - ale... kašlu na občasné klišovité záběry (na druhou stranu - nemálo záběrů je velmimoc pěkných), na čelisťácké hudební motivy při "napínavých" scénách, na občas přihlouplé dialogy, i na různé logické a obrazové chyby - na tohle všechno. Protože jsem nikdy v životě nenarazila na film, během kterého bych se rozbrečela třikrát(!). Samozřejmě na tom má největší podíl brutální nostalgie - a tu ve mně vyvolává jedna z nejkrásnějších melodií, jaké jsem kdy slyšela - skvostný ústřední motiv od Morriconeho. Myslím, že jestli mě tenhle film kdysi opravdu nějak psychicky poznamenal, pak to bylo spojením smutných scén s právě tímto hudebním doprovodem - a teď, když si pustím samotnou ústřední melodii, automaticky se mi hrnou slzy do očí (když jsem film sledovala podruhé, spustila jsem hned při prvních tónech na začátku). Síla.(11.8.2006)

 • Nettrass
  ***

  Na film ,,Orka zabiják,, , peníze za biják, rozhodně radši ušetřete.(1.10.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace