Orka zabiják

Kosatka zabijak

Dobrodružný / Drama / Thriller / Horor

USA, 1977, 88 min

• korbitch22

Sejměte Willyho!!! Až přílíš poetický mix Čelistí a Moby Dicka, který má sice svoje světlé chvilky a to je hlavně uvěřitelnost napadení kosatkou,která je pomocí reálných záběrů a prací s miniaturami neksutečně uvěřitelná a potěšil hned ůvodní útok na žraloka, ale herecky i režisérsky je to strašně unylé a předvídatelné. Všichni umřeli v pořadí jaký jsem jim určil ( ano jsem bůh ) a představitel hlavní role nemá žádné charisma, i když vypadá jako mutant mezi Paulem Hoganem a Rutgerem Hauerem. Atmosféru hrozně schazovala hudba Morriconeho, který je sice legendární , ale já se chtěl koukat na atmosferický animal horor a ne na western s Clintem Eastwoodem ;) Navíc kosatka prostě nevzbuzuje takovou hrůzu jako žralok, nuda..... 45%.(23.9.2012)

Pomstychtivá kosatka? Čo si už filmári nevymyslia, len aby pritiahli senzáciechtivých divákov? Nebudem prekvapený, keď nabudúce uvidím horor o psychopatickej sasanke. No, divme sa, ale ono to vôbec nie je také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá. A vôbec mi neprekážal fakt, že tvorcovia sa nielen inšpirovali legendárnymi Čeľusťami, ale ich aj vykrádali. Predovšetkým tu musím pochváliť hudbu, ktorá presne vystihuje tú skľučujúcu atmosféru. A budúci predstaviteľ Dumbledora Richard Harris bol tiež skvelý, veril som mu tú prehlbujúcu sa frustráciu a beznádej. Aj tak by som nabudúce privítal, keby Hollywood už toľko nepúšťal fantáziu na špacír, keďže na poukázanie, aké sú kosatky emocionálne založené a inteligentné, sú rozhodne lepšie dokumentárne filmy a na vystrašenie diváka kadejakým tvorom sú zas lepšie horory. Pretože považovať tento film za drámu, aj keď sa v mnohých chvíľach tak tvári, by bol zlý žart.(9.2.2007)

Hodně naivní film se špatnými herci. Uplně všechno zde běží podle jasných šablon žánru definovanými Jaws mistra Spielberga. Způsoby zabití lidí zainteresovaných na masakru kosatčí rodiny jsou přitažené za vlasy do takové míry, že být to ještě o kousek dál, tak je Orca regulerní komedií. Kupodivu přehrávání Richarda Harrise, prachbídný scénář a divné čachry s dějem dávají vzniknout celkem zábavnému a místy i napínavému béčku, které pobaví i po třiceti letech od svého vzniku.(22.4.2007)

Film o pomstychtivé Kosatce dravé (Orca Orca) tu ještě nebyl. Tento predátor, který ve vodním živlu nemá konkurenci je prý i nesmírně inteligentní. Na rozdíl od Jaws a nablblých žraloků lovících lidi jen pro žrádlo, tato kosatka má jasně spadeno na konkrétního rybáře. Za zabití družky čekající navíc mládě se velryba rozhodně zlikvidovat rybáře Nolana ( Richarda Harrise ) a chvilkami se zdá, že ani souš pro ni nebude problém... Můžeme tak sledovat snahu Nolana, pro nějž moře znamená živobytí, jak se snaží té svojí osudové rybě na své lodi uniknout. Ačkoliv film může dnes někomu připadat už staře (1977) nenechte se mýlit. Budete jej sledovat až do konce v pořádném napětí a možná se budete i třást, nejen při pohledu na ledovce ve vodě... Skvělý díl na zážitku z filmu má skvělá hudba z pera mistra Morriconeho. Dávám 4 harpuny. * * * *(16.8.2015)

• whack

Že kosatka nie je žiadny krvilačný netvor a že veľrybári sú úchylní psychopati, to každý vie, ale ukázať to masakrom tehotnej kosatky a vyrezaním jej mládaťa, to je silná káva.(4.2.2012)