poster

Divoké husy

 • anglický

  The Wild Geese

 • slovenský

  Žoldnierska zrada

Akční / Válečný / Dobrodružný

Velká Británie / Švýcarsko, 1978, 134 min

 • cheyene
  ***

  Lehce nadprůměrný akčně válečný snímek s hvězdným hereckým obsazením. Mnohé scény jsou trochu syrovější, což dodává filmu na působivosti. Hlavní hrdinové se svých rolí zhostili bravurně, zejména Roger Moore tu sází jednu po anglicku suchou hlášku za druhou. Prostředí příběhu je poutavé a samotný děj má poněkud smutný (předvídatelný) konec.(10.5.2011)

 • gudaulin
  ***

  Ve své době určitě výrazný a nadprůměrný snímek, na kterém se ale už přece jen podepsal zub času a pokud dnes dávám 3*, je to především za herecké obsazení a tomu odpovídající herecké výkony. Jinak scénář je nedotažený a založený na nefunkčním nápadu. Takhle by to bylo ze strany nájemce vyloženě překombinované a především hloupé, protože podobný průběh akce by africký diktátor zákonitě považoval za porušení pracně sjednané dohody. Daleko jednodušší by bylo informovat o únosu a přepadení základny africkou stranu při rozhovorech a použít to jako bonus při sjednávání ceny. Výsledkem by byla léčka, kdy by bylo komando likvidováno při seskoku padákem nebo případně při pokusu o přepadení kasáren. Proč by režim plýtval svými elitními vojáky a riskoval dlouhé stíhací a pročesávací operace? Navíc investor by ušetřil za letadlo a komplikace. Bojové scény jsou nasnímané pateticky a poněkud naivně, ale Burtonovi nebo Harrisovi se dá ledascos odpustit díky jejich charisma a předváděnému chlapáctví. Kromě toho se film se nesnaží jen o akci, ale i o určitou myšlenkovou nadstavbu. Celkový dojem: 55 %.(13.5.2011)

 • nash.
  ****

  Navzdory zkušenosti, že akční filmy stárnou dvakrát rychleji než ty ostatní, bylo snadné naladit se na vlnu pozdních sedmdesátých let a výsledek potěšil navzdory poněkud nelogické zápletce. Dialogy nebyly hloupé, veteráni své role zvládli na jedničku a to nejen hlavní trojka Burton, Harris a Moore, ale i ti další, ať už Hardy Krüger nebo Kenneth Griffith. Úvodní hodinka jednání, plánování, sestavování týmu a výcviku byla skvělá, osvobozovací akce na důchodce blesková a „nekorektní“ (klaďasové bez mrknutí oka zplynují cimru plnou spících a vystřílejí jídelnu plnou neozbrojených mužů, místo aby je lidumilně zamkli do komory), zpáteční cesta zrazené jednotky nekompromisní (zabíjení vlastních zraněných mužů, kteří nemohou pokračovat v cestě) a umírání bez hloupého patosu. Co víc si přát od více než třicet let starého filmu.(18.5.2011)

 • AlfaNumerO
  ***

  dobri herci, lacine provedeni a u akcniho snimku dostupnost PG13 to nejde moc dohromady, slaby 3*(5.6.2012)

 • Smok
  ***

  Oldschoolová vojnová akcia ako sa patrí prebiehajúca v slede zháňanie starej party, výcvik a nasadenie. Žoldáci sú trošku postarší a je medzi nimi dosť vyslúžilcov, to ale neznamená, že v Afrike nedokážu pri oslobodzovaní vodcu opozície Limbaniho trošku prikúriť. Starouši to všetko zvládajú bravúrne a dokonca aj s troškou humoru, škoda len niektorých nie moc podarených bojových scén, mohlo to byť za viac.(10.11.2009)

 • - Evropská premiéra v Londýně byla poznamenána demonstrací aktivistů, kteří zdůrazňovali, že film byl natáčen v Jihoafrické republice, kde existoval apartheid. Aktivisté protestovali také proti negativnímu vyobrazování většiny černochů ve filmu. (Caaslav)

 • - Scénář filmu vychází z románu „The Thin White Line“ od Rhodesian Daniel Carney. (jarjarbinx)

 • - Předlohu filmu tvoří novela Daniela Carneye z dnešního Zimbabwe s původním názvem "Tenká bílá linie". (Caaslav)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace