Divoké husy

• slovenský

Žoldnierska zrada

Akční / Válečný / Dobrodružný

Velká Británie / Švýcarsko, 1978, 134 min

Různorodá početná skupina žoldáků je vyslána do na první pohled jasné a srozumitelné mise. Poté co splní úkol jsou však zrazeni a z celé operace se stává boj o holé přežití ze kterého moc hrdinů nevyvázne. První polovina filmu věnovaná rozjezdu děje a seznámení z postavami úplně nenudí, ale je fakt, že když se přepne na akci je to o ničem jiném. Jako celek to pohromadě drží, nicméně táhne to především plejáda kvalitních herců té doby jimž v tomto filmu dominuje asi nejvíc tehdejší James Bond na vrcholu formy Roger Moore. Takže solidní žánrovka která není super bomba, ale za dobré řemeslo si slabší 4* zaslouží.70%(18.12.2016)

Svou chválou bych jen kopíroval některé zdejší komentáře (Pohrobek, Woody, Javert, Saccard), tak jen dodám, že mne příjemně překvapila skutečnost, že ve snímku věnovaném žoldákům na africké půdě se mihlo poměrně dost pozitivních myšlenek a dialog mezi Limbanim a jeho jihoafrickým "soumarem" měl opravdu hlavu a patu.(27.1.2009)

U nás se vracejí dobří holubi, v Británii zase divoké husy. Ač to není dle Forsythových Žoldáků, tak je to jejich takřka ideální adaptace. Dokud se to drží na půdě Londýna (tedy v oblecích a interiérech), sestavuje se tým a plánuje akce, tak nemám žádných výhrad. Jakmile na sebe ovšem staříci nasoukají uniformy, tak se to rázem stává tuctovým válečným filmem jakých jsou desítky. Tady se naštěstí aspoň dost dlouho vyhýbají patetickým scénám. Občasné slabší momenty spolehlivě drží nad vodou charisma ústředního tria a ne úplně hloupé dialogy (v rámci podžánru "padesátka proti několika stům"). Především ten o morálce žoldáků byl docela trefný.(13.5.2009)

Scénář: Reginald Rose .. Trochu utrpení je dobré pro duši.. __ Tahle, skvěle obsazená, banda elegantních žoldáků si projde hodně nepříjemným politicko-obchodně-válečným utrpením. Než se k němu snímek propracuje, čeká nás seznamovačka s vysloužilým plukovníkem, nekompromisním hezounem a idealistickým plánovačem, následovaná verbováním týmu, plánováním a tvrdým drilem. Tato neakční téměř hodinka je, díky skvělému scénáři, který je prosycen mnoha odlehčeními, perfektní a funguje na výbornou. Zbytek stopáže pak zabírá samotná osvobozovací akce v nehostinné africké pustině. Nutno dodat, že také hodně povedená se spoustou střílení a výbuchů, kterou občas pročísne úvaha o tamní ideologii a morálce. Prostě zdařile skloubené válečné drama. ___ Na tento hodnotný Britský kousek už si tamní studia brousí zuby a brzy nás čeká remake. Uvidíme, jak bude fungovat s (nejspíš) partou mladých, pohledných mužů a moderně doladěnou akcí. __ Viděno v rámci vyčkávání na Inglourious Basterds.(21.5.2009)

• Subjektiv

Divoké husy jsou pouhá schematická povídačka o bandě ostrých, stárnoucích žoldáků, kteří ještě nepatří do starého železa a tak se po dlouhé době opět vydávají do akce kdesi v Africe. Ničeho se nebojí, kamarády nenechají ve štychu, padají z nich drsné hlášky, bez stížností umírají a hlavně umí pokosit stovky nepřátel. Ti, byť označeni za elitu, jim po desítkách vbíhají před hlavně, výbuchy jimi pohazují a hrozivě pokřikují africkou hatmatilkou. Prostě takový kanónenfutr, aby divák chápal, že hlavní hrdinové opravdu musí střílet. +++++ Africká exotika uměle dodává filmu osobitost, kterou jinak neumí na ničem jiném vystavět. Jó, tenkrát se v Africe proháněla spousta Kubánců, dáme je tam, v Africe je savana, misionáři a černí domorodci. Tuna motivů se objevuje jen proto, aby se nedalo říci, že je tam jen sbírání týmu, humorný výcvik a střílení: žoldák dojemně se starající o bloďatého synečka, rasista, jemuž moudrý černoch otevře oči, "moudré" dialogy o Africe a žoldáctví. +++++ Způsob, jakým scénář dostává žoldáky do Afriky a tam je ponechává osudu, působí velmi podezřele. SPOILER. Neumím si představit, že záludný západní bankéř z ničeho nic vyjedná kotrakt se zlým diktátorem (nemusí se taková schůzka domluvit dopředu), ani přitom akci neodloží, v za minutu dvanáct svoje žoldáky zradí... Ale že se namáhám, o logiku tu nejde, hlavně že tam hlavní hrdinové jsou a musí se někam prostřílet. KONEC SPOILERŮ. Bez výpovědní hodnoty, napětí a jakékoliv neobvyklosti, s občas podařenou hláškou či vtipem a herci, kteří se opravdu umí tvářit nebezpečně.(6.4.2013)

• - Evropská premiéra v Londýně byla poznamenána demonstrací aktivistů, kteří zdůrazňovali, že film byl natáčen v Jihoafrické republice, kde existoval apartheid. Aktivisté protestovali také proti negativnímu vyobrazování většiny černochů ve filmu. (Caaslav)

• - Předlohu filmu tvoří novela Daniela Carneye z dnešního Zimbabwe s původním názvem "Tenká bílá linie". (Caaslav)

• - Richard Burton z počátku ve filmu odmítal hrát kvůli tomu, že velebí žoldáctví. (Caaslav)