Temná Hvězda

Komedie / Sci-Fi / Thriller

USA, 1974, 83 min

John Carpenter

John Carpenter

Nikdy nediskutujte s bombou o podstatě bytí! Vtipná to záležitost tahle Temná hvězda. Kdyby to Carpenter pojal jako jeden ze svých počátečních kraťasů, byla by to opravdu inteligentní bomba!(13.8.2011)

"Taková neúcta", říkala jsem si od začátku až do konce, a zatraceně dobře jsem se bavila.(25.10.2009)

Od prvních záběrů neuvěřitelně laciné béčko. Ty triky si snad dělal Carpenter doma v kůlně... nemůžu uvěřit, že tenhle film vznikl až po Vesmírné Odysee. Je pravda, že Dark Star měl asi 200x menší rozpočet, ale stejně je ta úroveň zvláštních efektů naprosto strašná. Na druhou stranu je pravda, že Star Wars nebo Vetřelec teprve měli vzniknout... Není to úplně špatné, například scéna s výtahem je přes amatérské provedení poměrně působivá, navíc je docela zajímavá i díky tomu, že během ní zazní jedna skladba od Rossiniho. Že by inspirace Odyseou? ___ Zamrzí, že zápletka filmu se rozjede až po hodině a odehrává se jen v posledních 20 minutách, veškerý děj předtím je jen úvod. Promlouvání s mrtvým velitelem lodi (úplně stejně, jako to Philip K. Dick popsal v Ubikovi) je také brilantní scéna. Celý konec je prostě dost povedený, ale jako celek je film jen průměr.(1.3.2010)

"What a beautiful way to die - as a falling star." Závěr je perfektní a jeden z nejpovedenějších vůbec. Stoprocentní negace startrekovských idejí (místo mírumilovného objevování tajemných nových světů a navazování kontaktů s neznámými formami života je rovnou vyhazovat do povětří). Parodie na 2001 ASO též potěšila: skupina omšelých astronautů svou "vesmírnou odyseu" neabsolvuje ve sterilně čisté, technicky dokonalé lodi, ale ve špinavém polorozpadlém vraku...jen ta umělá inteligence nakonec zradí v obou případech. Jak Star Trek, tak Kubrickův masterpiece mám ve svých topkách (a v úctě), ale to nic nemění na tom, že Dark Star mě uváděl do stavů chvilkového extatického vzrušení. Ve všech ohledech střelený film: jenom Carpentera může napadnout nakombinovat country song (Benson Arizona, zatraceně chytlavá melodie mimochodem) do sci-fi filmu. A co ten zákeřný emzák? Už jen představa, jak to vyráběli: flekatý koupací míč na muřích hnátách...hella high? Jedno je jistý: budu se dál probírat Carpenterovou filmografií, protože i když narazím na slabší kousky, jeho filmy jsou natolik originální, že i z největšího propadáku si něco užitečnýho odnesu... třeba tady: nikdy neskladuj zásobu toaleťáku na jednom místě.(26.2.2012)

• tron

„Keď som ťa bral na loď, myslel som, že si rozkošný.“ Carpenter mal minimálne rozpočty aj v dobe svojej najväčšej slávy (HALLOWEEN, VEC, ÚTEK Z NEW YORKU), preto som od jeho debutu logicky nečakal druhé HVIEZDNE VOJNY. Ale TAK diletantská vizuálna stránka ma napriek tomu prekvapila. Loď bola nakreslená alebo vystrihnutá zo škatule od topánok? Aby ste si „vizuálnu stránku“ TEMNEJ HVIEZDY vedeli predstaviť (skutočnému zážitku sa ale nič nevyrovná, maximálne filmy Eda Wooda Jr.), vedzte, že astronauti na palubu vezmú mimozemšťana, ktorý NEVYZERÁ ako čudne pomaľovaná nafukovacia lopta s nožičkami, ale JE TO čudne pomaľovaná nafukovacia lopta s nožičkami! No proste zverstvo, scenár je o ničom (chvíľku o vystresovaných kozmonautoch, potom montypythonský „rozhovor s bombou“, Carpenter fakt poriadne fetoval)... jediné, čo môžem tejto nevydarenej a vyložene ZLEJ snímke uznať, je, že je predchodcom VOTRELCA (scenár písal a jednu z hlavných rolí si zahral Dan O´Bannon, neskorší scenárista VOTRELCA): skutočne to vyzerá ako (asi o 97,78% horší) predchodca, od geniálneho ženského počítača cez atmosféru ponuro tichej obrovskej vesmírnej lode až po otrávených astronautov a mimozemšťana vo ventilácii.(2.8.2010)

• - Bomby jsou vyrobeny z modelů návěsu a závodních autíček. V některých záběrech lze dokonce spatřit jméno autíčka – Matra. (HellFire)

• - Vesmírné obleky jsou vyrobeny tak, aby se podobaly figurce „Major Matt Mason“ od hračkářské firmy Mattel, která byla v mírně pozměněné podobě použita pro záběry z dálky. (HellFire)

• - Po stěnách ložnice jsou vylepeny plakáty z Playboye. (HellFire)