Temná Hvězda

Komedie / Sci-Fi / Thriller

USA, 1974, 83 min

John Carpenter

John Carpenter

Snad nejzábavnější věc od Carpentra, což je dost možná tím, že postrádá klasickou horrovost a místo ní je tu neskutečně hravá sci-fiální skoro konverzačka, kde několik vyhořelých astronautů koná očistu vesmíru od planet s nebezpečným kurzem. A ti astronauti jsou neskutečně zábavná zběř, u které se sice nehraje na nějaké promyšlené charaktery plné traumat, ale jsou partou znuděných fachmanů, co musí krmit mimozemské rajče. A tahle atmosféra je tu dokonale zachycená, pramení z ní spousta suchého humoru, který ovšem většinou nevyvolá salvu smíchu, ale jen zákeřné uchechtnutí. Navíc je přítomna i sympatická temnost doplněná bizarním finále a absentuje jakýkoliv náznak utopie, tedy pokud se nepočítá filosofování se softwarem rozličných zařízení, aneb toustovač pana Listera z lodi červený trpaslík by si tu měl s kým pokecat.(13.1.2016)

Sci-fi a komédia mi nejde dokopy. Carpenter a komédia mi nejde dokopy. Lacné kulisy a lacné masky mi so sci-fi nejde dokopy. Očividné porušovanie fyzikálnych zákonov (aj keď v rámci humoru) mi so sci-fi nejde dokopy. Ešte že Carpenter presedlal na vážu nôtu ako hororov, tak aj sci-fi. Každopádne zaujímavé pre štúdium režisérovho diela. Čiže treba vidieť.(30.5.2012)

Carpenterovy začátky byly jsou zábavná věc. Čtveřice kosmonautů, co všichni vypadaj jak hippies, cestuje vesmírem a vybouchává planety. Vše se zvrtne v okamžiku, kdy se osvobodí lodní maskot ufoun (míč s kachníma nohama) a začne volně pobíhat po lodi. Některý hlášky jsou dobrý, jiný méně, ale rozhodně jsem se bavil.(11.1.2007)

Geniální začátky,geniálního šílence! Nafukovací balon s kačeříma nohama, jako mimozemštan plný plynů,ukecávání bomby,aby nevybuchla a zmražený sklerotický a vlastně mrtvý kapitán posádky...no nevěřil sem vlastním očím.(16.5.2009)

• Richie666

Ať se na to dívám z jakékoliv strany, pořád mně vychází sice pár věcma zajímavá a správně ujetá, leč dohromady nudná, nevtipná a nevkusná kaše uvařená z vody, mající filozofický přesah, ale žádnou hloubku ani atmosféru. Je to taková kuriozitka. Lahůdka, co se příliš nevyvedla. "Let there be light!"(5.7.2008)

• - Myšlenka komunikace v hluboce zmraženém stavu je převzata z krátkých povídek Philipa K. Dicka, jako „What the Dead Men Say“ a „Ubik“. (HellFire)

• - S prací na tomto filmu začal John Carpenter již v době svých studií na Univerzitě v Jižní Kalifornii, kde studovali také George Lucas, Steven Spielberg a Francis Ford Coppola. (Amroth666)

• - John Carpenter se ujal režie, střihu a je autorem hudby. V titulcích však pro střih a hudbu používá pseudonym. (HellFire)