Útěk ze Sobiboru (TV film)

• Jugoslávie

Escape from Sobibor

Drama / Thriller / Válečný

Jugoslávie / Velká Británie, 1987, 143 min

Drsný a nekompromisní obraz židovského vyhlazovacího tábora, který bohatě rekonstruuje esesáckou surovost v té nejsyrovější podobě. Lze tedy říci jen velmi obecně, že tento film v zobrazení historické události a tragických momentů má svou realitu. V tomto směru jde o dobré dílo televizní práce. Co napsat na závěr? Není zde zcela jasné, jak je možné, že se židé různých národností, včetně ruských židovských vojáků, opravdu tak rychle a dobře dorozumívali? Že by si nepomáhali znakovou řečí rukama a nohama? Určitě by to dodávalo filmu větší věrohodnost či autentičnost. Pak se nabízí jediné možné vysvětlení, že všichni mluvili židovským jazykem? Že existoval tábor Sobibor s hromadným útěkem mnoha zubožených vězňů bylo pro mě překvapením. Nejspíš se shodneme, že rozhodnutí prchnout z koncetráku je hodné obdivu. Zpátky k filmu, který je svým obsahem hodně smutný, nicméně se jedná o neobvyklé a strhující drama, ale v žádném případě to není film, který bych musel vidět ještě znova.(20.9.2010)

Doufám, že nebudu popraven v místnosti 101, když se dopustím strašlivého ideozločinu vůči uzákoněné nadřazené rase a dovolím si lehce zapochybovat ohledně kompatibility filmového scénáře a skutečné události. Jedná se o roli ruských zajatců. Jejich původně vůdčí úloha se posléze změnila v poslání jakýchsi zbytečných kecálků, zatímco veškerou nebezpečnou práci de facto odvedli yomkippurští nadlidé. Ještě jeden postřeh; stále jsem nemohl přijít na to, kde jsem jen viděl jednoho z herců (J. Shepherd). No jistě - Absolom 2022.(31.5.2010)

Skvělá věc. O skupině lidí, malé skupině, která se v těch nejhorších dobách dokázala vzepřít nazi útlaku a prostřílet si cestu z děsivého tábora smrti..!!! Velké hrdinství, naděje, láska i utrpení posílily jejich rozhodnost a chtíč dostat se za každou cenu pryč z hrůzy jich obklopující..(17.11.2009)

"Jaké je tvé křestní jméno?" "Já nemám žádné křestní jméno." Nejlepší film z koncentračního tábora, jaký jsem kdy viděl. Protože jsem o Sobiboru před uvedením tohoto snímku v televizi (někdy na počátku 90. let) nikdy neslyšel, nevěděl jsem jak to celé dopadne, a byl jsem napnut až do konce. Skvělé herecké výkony všech (v menší roli se objeví i Rutger Hauer, tehdy na vrcholu kariéry). Bohužel je Útěk ze Sobiboru stále málo známý snímek, který si rozhodně zaslouží větší propagaci.(1.4.2013)

Velmi dobrý válečno-vězeňský film s okouzlujícím Alanem Arkinem v hlavní roli. Nejdříve seznámení s provozem vyhlazovacího nacistického tábora v Sobiboru, několik neúspěšných útěků, až po první přípravy útěku posledního. Krutost a trýznitelská vynalézavost esesáků mě opět dostala, naštěstí zde příliš detailů není. Konec je dech beroucí, takže promíjím detaily a nedostatky filmu, o kterých zde píší někteří uživatelé.(26.12.2014)

• - Snímek byl natočen podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera. (Terva)

• - Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy, mezi nimiž nyní stojí socha, připomínající všechny odvážné lidi ze Sobiboru. (Terva)