Útěk ze Sobiboru (TV film)

• Jugoslávie

Escape from Sobibor

Drama / Thriller / Válečný

Jugoslávie / Velká Británie, 1987, 143 min

To podstatné o tejto udalosti som sa dozvedel z českého dokumentu Zapomenuté trasporty, ale film je film. Oceňujem hlavne sústredenie sa na každý detail v príbehu a presvedčivé herecké výkony, bez ktorých takéto príbehy nejde vierohodne podať. Scéna kde si musí 13 odsúdených vybrať z davu partnerov na smrť je silná. V duchu som nadával prečo si poniektorí vybrali tak mladých ľudí...S príchodom ruských zajatcov s pomedzi ktorých trčí jedine výborný Saša, ktorého skvele zahral R. Hauer, začína film naberať na obrátkach. Je zvláštne, že okrem Sašu vlastne žiadneho ruského zajatca nepoznáme , ale to je iba detail. Najnapínavejším na filme je práve plánovanie akcie, v ktorom sa treba neustále prispôsobovať zmenám. Po skúsenosti s popravami a vyberaním partnerov na smrť si sú vedomí, že zo Sobiboru musia ujsť všetci. Tunel ani iné varianty neprichádzajú do úvahy. Prejsť tunelom trvá priemerne 1 minútu, krát 600 utečencov to je 10 hodín...Postupné zabíjanie SS-ákov je najlepšia cesta a pre diváka najnapínavejšia. Vytkol by som iba nevhodnú hudbu pri úteku, naopak pochválil záver v lese, kde sa o každej postave z filmu dozvieme ako a kde prežil. Tv film?? Pchh...Bomba! 90%.(9.6.2013)

Film, který vzpouru a útěk z vyhlazovacího tábora Sobibor podává velmi přesně na základě vzpomínek přímých účastníků popisovaných událostí.(2.8.2007)

Jeden z nejlepších filmu o organizovaném útěku z vyhlazovacího tábora Sobibor co jsem zatím viděl. Navíc natočený podle skutečné události, což dělá snímek ještě více autentickým...Strhující a velmi dusná, místy nedejchatelná atmosféra, skvělé herecké výkony ve všech rolích, despotické německé svině a jejich nekale a nechvalně známé metody, v jinak opravdu neskutečně vzorném, pečlivém a důsledném systému, i když nakonec netušili vůbec nic..Jak já jsem některým těm ksichtům přál samotnou smrt, to se nedá ani popsat, naopak na druhé straně barikády zabitím jakéhokoliv němce jsem měl takový zvláštní pocit takového malého vítězství, asi jako samotní aktéři..Pro dobrý pocit, přeci nešlo už víc ztratit. Trochu opomíjený ale jinak výborný film..Více zde: http://reinhard.mysteria.cz/uteksobi.html.(24.2.2008)

• - Snímek byl natočen podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera. (Terva)

• - Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy, mezi nimiž nyní stojí socha, připomínající všechny odvážné lidi ze Sobiboru. (Terva)