poster

Útěk z New Yorku

 • Velká Británie

  Escape from New York

 • slovenský

  Útek z New Yorku

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / USA, 1981, 95 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Kaka
  **

  Typická ulítlost Johna Carpentera. Šíleně vypadající kulisy New Yorku jakožto jednoho velkého vězení, neslané a nemastné akční scény a postavy které vypadají jako by právě prodělali mozkovou obrnu. Celek vypada přímo jako jeden velký fetiš. Máme tu boxerský ring, rádoby futuristické stroje, World Trade Center, kde může přístát kluzák a korunuje to drsný a málomluvný hrdina v podání Kurta Russella, kterého všichni znají a nikdo mu neřekne jinak nežli Snake. Je to šílená blbost, ale občas se člověk pobaví. Scénář prakticky nulový a zápletka taky nic moc. Jediné co tu vynikne je právě ta ultralacinost a papundeklovost celého projektu. Což je v podstatě u Carpentra jeho hlavní zbraň jak ohromit diváka.(13.7.2006)

 • tron
  ****

  „Nájdite si nového prezidenta.“ ÚTEK Z NEW YORKU teoreticky nie je príliš dobrý film. Scenár je v lepšom prípade detsky priamočiary, v horšom rovno primitívny. Herci sú fyzicky výrazní, ale o klasických hereckých výkonoch nemôže byť ani reč. Akčné scény sú drsné, ale je ich málo, film o nich skoro vôbec nie je a prejavuje sa na nich typicky mizerný carpenterovský (ne)rozpočet. Prečo teda až (priznávam, nadnesených/prehnaných) 80%? Pretože tieto hlúpe nedostatky netreba riešiť. Treba sa nechať unášať báječnou atmosférou osemdesiatych rokov, kedy sa rogalami pristávalo na mrakodrapoch, ženy sa s vami ihneď vyspali a v poslednej chvíli ste, ťažko zranení, zachránili prezidenta USA, hoci si to pravdepodobne ani nezaslúžil. Snímka hrá na diváka hru á la Carpenter: atmosféra a herecká štylizácia (predovšetkým Kurt Russell, režisérov dvorný herec, je skvelý macho s páskou cez oko). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/156970/Utek-z-New-Yorku-80.html(16.4.2006)

 • NinadeL
  *

  Film s určitou hodnotou jen pro nostalgiky a fandy tématických žánrovek. Takže nic pro mě, navíc v hlavní roli s pidlovokou máničkou, co má na bříšku vytetovanýho hada. Zkrátka film, který zamrzl v čase.(1.8.2009)

 • xxmartinxx
  ****

  Roztomile tupý námět v roztomile drsném balení. Sociální přesah sice Carpenterovi nežeru, ale jinak docela dobré. Žádná pecka, spíš taková dobrá kusovka. 70 %(31.12.2011)

 • KarelR
  *****

  Většina pecek z osmdesátých let mě v dětství záhadně minula (plaché dítko, netoužící po násilných filmových zážitcích :) a o to víc si je užívám teď, když je nakoukávám zpětně. Tenhle malý výlet Snakea Pliskena možná vypadá levně, ale naprosto to vyvažuje vším ostatním. Drsný hlavní hrdina, barvité vedlejší postavy, hutná atmosféra, vynikající hudba... no pecka :)(11.4.2008)

 • - Quentin Tarantino je velkým fanouškem snímku Útěk z New Yorku a jasně na něj odkazuje ve filmu Kill Bill (2003), kde se herečka Daryl Hannah objevuje s páskou přes oko. Kurt Russell si pak zahrál v dalším Tarantinově filmu Grindhouse: Auto Zabiják (2007), a to postavu kaskadéra. (ClintEastwood)

 • - Útek z New Yorku je Russellov najobľúbenejší film z tých, v ktorých hral. (matt6)

 • - Policisté ve filmu používají pušky M16A1. Zbraně měli sundány hlavňové rukojeti. (Redix)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace