Útěk z New Yorku
-
Escape from New York
-
Útek z New Yorku
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller
Velká Británie / USA, 1981, 95 min
Režie:
John CarpenterHudba:
John Carpenter, Alan HowarthPlakáty
Obsah
-
Newyorský poloostrov Manhattan se stává obrovským vězením nenapravitelných zločinců a vyvrhelů, světem se svými vlastními zákony odkud není úniku. Sem se zřítí letadlo s prezidentem USA (DONALD PLEASENCE), který pád přežije a stává se nedobrovolným rukojmím těchto šílenců. Na jeho záchranu se vydává Snake Plisken (KURT RUSSEL), který je zkušeným válečným veteránem. Začíná nebezpečná záchranná mise... Tento kultovní Carpenterův sci-fi snímek patří k základním titulům skupiny filmů, které líčí pochmurnou vizi blízké buduocnosti. (oficiální text distributora)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Zajímavosti o filmu (15)
-
Štúdio chcelo, aby Snakea Plisskena hral Tommy Lee Jones alebo Charles Bronson. John Carpenter odmietol Bronsona, pretože bol príliš starý.
(matt6)
-
Scény v nočnom meste boli natáčané v St. Louis po nedávnom zničujúcom požiari.
(matt6)
-
John Carpenter mal priateľa, ktorý poznal jedného chlapa z Clevelandu, ktorý sa volal Snake Plissken a všetci si o ňom mysleli, že bol mŕtvy. Carpenter sa rozhodol použiť toto meno vo filme a to vysvetľuje, prečo všetci vo filme počuli, že je Snake mŕtvy.
(matt6)
-
Hlavný hrdina série hier Metal Gear a Solid Snake je inšpirovaný postavou Snakea Plisskena.
(matt6)
-
Pásku cez oko, ktorú nosil Snake Plissken, navrhol Kurt Russell.
(matt6)
-
Rozpočet filmu 7 miliónov dolárov bol najväčší, s akým dovtedy John Carpenter pracoval.
(matt6)
-
Iba jediná scéna z filmu sa natáčala v New Yorku. Bola to scéna na Ostrove Slobody pod Sochou Slobody. Útek z New Yorku je prvý film, ktorého nakrúcanie povolili na Ostrove Slobody.
(matt6)
-
John Carpenter a štáb presvedčili mesto St. Louis, aby v noci vypli elektrinu pre 10 blokov.
(matt6)
-
Útek z New Yorku je Russellov najobľúbenejší film z tých, v ktorých hral.
(matt6)
-
V kino verzi filmu je vynechaná téměř šestiminutová úvodní scéna, kdy Snake Plissken s kumpánem vykrade banku v Atlantě. Ukradnou několik set kredit karet, ale při přepadení zabijí kumpána. Snake se nechá chytit a převezou ho do vazby, přesně tam kde začíná film.
(Redix)
-
Policisté ve filmu používají pušky M16A1. Zbraně měli sundány hlavňové rukojeti.
(Redix)
-
Výbava Snake Plisskena ve filmu se skládala ze samopalu MAC-10 s tlumičem, pistole Colt Anaconda s optickým zaměřovačem a 3 hvězdic.
(Redix)
-
Ještě předtím, než roli Snakea odmítl Tommy Lee Jones a Charles Bronson, byla hlavní úloha neúspěšně nabídnuta Clintu Eastwoodovi, pro kterého byla napsána přímo na tělo. Právě proto ve filmu Kurt Russell chrlí tolik sarkastických hlášek, používá drsné vystupování a minimálně mluví.
(ClintEastwood)
-
Quentin Tarantino je velkým fanouškem snímku Útěk z New Yorku a jasně na něj odkazuje ve filmu Kill Bill (2003), kde se herečka Daryl Hannah objevuje s páskou přes oko. Kurt Russell si pak zahrál v dalším Tarantinově filmu Grindhouse: Auto Zabiják (2007), a to postavu kaskadéra.
(ClintEastwood)
-
SPOILER!: Počet mrtvých ve filmu je 28.
(El Buitre)
69%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
| Na DVD od: | 01.10.2005 Bonton |
|---|---|
| Na DVD od: | 24.08.2011 Magic Box |
| Na levném DVD od: | 22.07.2009 Sport |
| Na Blu-ray od: | 24.08.2011 Magic Box |
Související
- Escape from New York (2013)
- Útěk z L.A. (1996)