Historický snímek Žena mezi psem a vlkem je zasazen do období nacistické okupace Belgie a jejích poválečných společenských následků. Delvaux tyto vypjaté chvíle využívá jako pozadí pro intimní drama krásné Lieve (Marie-Christine Barrault) a jejího manžela Adriaana (Rutger Hauer), který vstoupí do nacistické armády a odjede na východní frontu. Lieve zůstává sama v jejich domě v Antverpách a seznámí se s členem odboje Françoisem (Roger Van Hool), se kterým prožije krátký románek. Válka skončí a manžel se vrací. Lieve stojí na rozcestí a musí volit jen jednoho z mužů. (Filmová přehlídka CineBENELUX)

Volodimir2

Dej sa odohráva v Belgicku v 30.- 40. rokoch dvadsiateho storočia. Film nám kladie otázky o takých veciach ako je lojalita, zrada a pozorne sleduje pokrytectvo zakorenené v období vojny v Antverpách. Celá spoločnosť sa pokúša spojiť francúzsku a flámsku kultúru, ale s malým úspechom. Obe kultúry boli násilne vytvorené belgickou vládou v roku 1930 a medzi sebou prevláda vzájomná nenávisť. A keď 10.5.1940 začal nemecký útok belgická armáda spoločne s francúzskou a britskou sa úspešne bránili. Od 20.5. začala nemecká okupácia, Flámsky národný zväz kolaboroval s Nemcami a vtedy začal nábor do flámskych jednotiek Waffen-SS. Dobrovoľníci sa do vojenských jednotiek len tak hrnuli. Bola vytvorená Legie Flandern. Aktivita flámskych dobrovoľníkov bola tak veľká, že bol z nich vytvorený pluk SS Westland a v rámci divízie SS Wiking prešli celé východné ťaženie. V jednotkách Waffen-SS sa po celú dobu 2. svetovej vojny vystriedalo okolo 23 tisíc mladých chlapcov Flamov a 15 tisíc Valonov (mnohým nebolo ani 17 rokov). Film vôbec nie je jednoduchou záležitosťou a ten milostný trojuholník nám len trocha zľahčuje vážnosť situácie. Film je historický úplne presný a 2. svetová vojna sa drží len v pozadí. Takže film nie je o vojne ale o dospievaní dievčaťa v ženu, do popredia vystupuje jej prirodzená múdrosť. Jej manžel Nemec žijúci v Belgicku a flámsky nacionalista sa domnieva, že jeho povinnosťou je vstúpiť do nemeckej armády, ako dobrovoľník. Má obrovské vojnové zásluhy, ale vojna skončila a on sa stane vojnovým zločincom. Päťročné pôsobenie v armáde zanecháva na ňom psychické stopy. A tak v roku 1950 ho manželka aj so synom opúšťa a ponecháva ho z jeho démonmi samotného. ()

PAGE

Zase skvělý André Delvaux, ještě jsem od něj neviděl špatný film. Příběh odehrávající se na pozadí 2, světové války v Belgii. ()

majo25

Okupácia Belgicka je menej známa téma, aj keď tu sa odohráva iba na pozadí. Je asi ťažké rozhodovať sa, či zostať cnostný a umrieť alebo zapredať sa a prežiť. Hlavná hrdinka ale zďaleka nerieši takéto pálčivé otázky a prechádza okupáciou bez väčšej ujmy. Ani to rozhodovanie sa na konci medzi novým a starým mužom nie je pre ňu bytostné. Úvod mierne navnadí, k záveru, keď sa vracia jej manžel, to je však nuda ako vyšitá. Ani herecké výkony neoslnia. ()

• Jean-Claude Van Damme sa tu prvýkrát v podstate iba na pár sekúnd objavil vo filme a stvárnil dokonca dve postavy, a to ako návštevníka v kine a muža v záhrade. Aj napriek tomu jeho meno nebolo uvedené ani v titulkoch. (Raccoon.city)