Před úsvitem

Before Sunrise

Pred úsvitom

Romantický / Drama

USA / Rakousko / Švýcarsko, 1995, 97 min

Konverzačka je to moc pěkná, upřímná a nakonec i dojemná. Bohužel jsem se při sledování stačil i párkrát podivit, jak upřímná. Jistě, z vlastních zkušeností vím, že si lze takto popovídat s někým, u koho nemusíte mít zábrany a s kým si parádně rozumíte. I tak mi ale některá slova vycházející z úst ústředního páru přišla přinejmenším nepatřičná, nereálná. To je ale nejspíše jediná větší výtka tohoto pěkného romantického filmu, který mne jinak velmi mile překvapil. Je jen škoda, že Ethan Hawke nehraje více, a hlavně zatím nemá moc štěstí na ty opravdu velké role. Tento film se ovšem, spolu se skvělou Gattacou, řadí mezi ty nejvýraznější s ním, a naštěstí i dobře zapamatovatelné. Julii Delpy upřímně moc nesleduji a ani neznám, ale i když jsem se zpočátku obával, do role nakonec seděla výborně. Už se těším na "dvojku".(22.6.2009)

Jelikož jsem Před soumrakem viděl dříve, věděl jsem, co mám čekat, ale v případě tohoto filmu to neznamená a nepůsobí pražádné zklamání. Bylo milé sledovat, jak to vlastně začalo, jak se Jess a Celine seznámili a sbližovali. Přišlo mi, že zatímco Před soumrakem si udržovalo stálou kvalitu a spád po celou dobu, Před úsvitem začíná sice pomaleji, ale zase silněji graduje (od telefonování v restauraci). ___ Milý film pro příjemný jarní večer.(28.4.2005)

• belldandy

Tak tenhle film mě teda těžce nedostal. Pořád jsem se snažila pochopit ty pochvalné ódy kritiků, ale nepodařilo se mi to. Horší snad jsou už jen Madisonské mosty. Již n-krát užité téma krátkého, avšak osudového setkání mě tentokrát oslovilo asi jako reklama na Ariel. Pokud bych zatoužila po shlédnutí podobého filmu sáhnu určitě spíš po 30-let starých Nebožtícíh přejících lásce. Tenhle film se podle jedné recenze vyznačuje brilantními dialogy. Já můžu říct jen, že tak stupidní a klišovoté rozhovory jsem ještě neslyšela. (Proboha, proč ona musí být citlivá a pověrčivá a on zas racionální?) A to mluvíme o filmu, který je na dialozích postaven. Alespoň nevím, o ničem jiném, co by mohl nabídnout. Má to být samozřejmě příběh "jako ze života". Jenže tihle umělohmotně krásní vypulírovaní hrdinové mi nikdy nepříjdou jako skuteční. - Doufám, že 2 díl Před soumrakem, odehrávající se po 7 letech můj dojem napraví. Nostalgická nota by mohla být alespoň něčím v té citové prázdnosti, kterou jsem cítila při sledování tohoto filmu.(2.8.2004)

• LiVentura

Blbůstka z americké provenience, příliš líbivé, nahrané, dva mladí filosofují a milují jeden druhého, až mi je z toho trochu špatně...klasická americká sračinka..!(11.6.2009)

Když jsem si tenhle film pustila v očekávání, že jsem ho ještě neviděla a že to bude opravdu ta zajímavá podívaná, která mě strhne a bude vtahovat víc a víc, tak jsem si pěkně namlátila. Tenhle snímek jsem viděla před několika lety na VHS a už tenkrát mi neučaroval, dnes tomu není jinak. Dialogy jsou zajímavé v tom, že směřují jaksi hloub a vždycky mě donutily čekat na jakousi "tečku" ale ta mě převážně zklamala. Herci mi nejsou sympatičtí a prostředí stejně tak. Snad možná s jiným párem bych tuhle non-stop jízdu praktikovala raději...(2.11.2009)