poster

Před úsvitem

 • USA

  Before Sunrise

 • Slovensko

  Pred úsvitom

Romantický / Drama

USA / Rakousko / Švýcarsko, 1995, 97 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Eddard
  *****

  Slyšel jsem na to až moc oslavných ód, abych po shlédnutí nebyl lehce zklamaný (takhle je to skoro vždycky, proto nečtěte recenze a nechoďte na csfd!!! :-) ). Přesto je z toho cítit pohodová atmosféra od začátku do konce (mojí oblíbenou scénou je ta úplně úvodní vlaková), oba herci se přesně trefili do svých charakterů (Hawke je jako extrovertní, ale značně nejistý Amík výborný a Julie Delpy opravdu vyzařuje charizma emancipované, sečtělé mladé Francouzky). Můj druhý kousek Richarda Linklatera, začínám mít toho kluka rád. A jdu shánět Před soumrakem, tak zatím... 80%(2.7.2006)

 • dobytek
  **

  Nemam rád romantický filmy a Linklaterův styl mi taky moc nesedí, ale Před úsvitem je zase takovej ten případ filmu, o kterym všude čtu/slyšim, jakej to je kult a must see záležitost. Tak jsem se jednoho dne odhodlal, že se na to podívám... Nemůžu ani říct, že by mě to zklamalo, protože jsem čekal, že se mi to nebude moc líbit, ale fakt jsem netušil, že tenhle vychvalovanej film je v podstatě akorát 1,5-hodinovej rozhovor o ničem. Navíc ústřední dvojka je dost nesympatická. Oba mi připadali jako strašný pozéři, který se akorát předháněli v tom, kdo z nich se vytasí s větší píčovinou, aby vypadal před tim druhym zajímavě. Sice chápu, že každej neni takovej povrchní primitiv jako já, ale když se s někym sotva seznámim, tak mu asi nebudu hned po 5 minutách vykládat nějaký svoje pošahaný teorie o duši a nekonečnosti vesmíru. I když uznávám, že je to celkem originální a určitě aspoň pro mě snesitelnější, než různý přeslazený romantický sračky klasickýho formátu. A je to dost divný, ale mam nějaký nutkání se podívat možná časem i na pokračování, jak to vlastně dopadne. Ale než vidět znovu tohle, tak radši budu čumět do zdi, takže 2 hvězdy jsou až až...(25.2.2014)

 • Adrian
  *****

  Konverzačná romanca plná "klišé". Lenže pozor! Nie klišé filmových, nútených, ale tých zo života. Zblíženie dvoch ľudí, ktorí sa náhodou zoznámia vo vlaku a prežijú spolu jeden deň a noc ma "dostalo" svojou prirodzenosťou a nenútenosťou - počnúc dialógmi (ich brilantnosť nespočíva v neošúchanosti, ale práve v tom, ako nám sú dôverne známe a blízke a čo vlastne celé reprezentujú - onen spomínaný proces zbližovania) až po presvedčivé herecké výkony. Pre mňa osobne koncert skutočných emócií, myšlienok a spôsobov nadväzovania známosti v subtílnom formálnom nasnímaní. V samotnom závere filmu som sa pristihol, že mladému páru držím z celej sily päste na šťastný koniec a že ma ich príbeh zasiahol oveľa viac, ako ktorékoľvek hollywoodské limonádky plné vykonštruovaných a neživotných happyendov.(23.1.2005)

 • genetique
  ****

  Tento filmík mi nápadne pripomína, že sa mohol inšpirovať románom Peter a Lucia od francúzskeho spisovateľa Romaina Rollanda. Tak ako v románe, film zachytáva náhodné stretnutie dvoch mladých ľudí, ktorý napriek okolnostiam a uvedomení si, že ich vzťah nebude mať budúcnosť, prežívajú spoločné chvíle naplno a sú plné optimizmu. Ísť na tento film s kočkou do kina, tak úspech máte zaručený. Od začiatku do konca plný sladučkých filozoficko-rozprávkovo-pesimistických rečičiek, že až neveríte, že to môže vydržať do konca celého filmu. A vydrží! Opäť jeden z krásnych filmov na ktorý treba mať tú správnu náladu. A navyše ten záver. Tvorcovia určite mysleli na pokračovanie už vtedy. 85%.(18.5.2006)

 • H34D
  ***

  Mladý kluk dobrodruh potká pohlednou dívku a impulzivně spolu stráví noc, je to krásné, nebo je to rutina, od romantického filmu očekávaná? Myslím, že více než obvykle zde záleží na tom, co do filmu divák vloží a co od něj chce přijmout. Romantická duše + sebeprojekce = jasný úspěch, jeden dlouhý dialog Před úsvitem se bude zdát kouzelný, milý, něžný a přitom zdánlivě normální a nenucený. Na druhou stranu cynismus + nadměrné zapojení racionální poloviny mozku = obyčejná romantická fabulace, v dialozích není nic transcendentního, z filmu není co si odnést. Osobně mi úlisné vzezření Ethana Hawke nebylo příliš sympatické a nejen proto se příkláním k druhé variantě. 6/10(27.7.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace