poster

Před úsvitem

 • USA

  Before Sunrise

 • Slovensko

  Pred úsvitom

Romantický / Drama

USA / Rakousko / Švýcarsko, 1995, 97 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hild
  *****

  Nádherný film, nádherná romance. A hlavně ty dialogy, ty byly tak neskutečně skvěle napsané. Jedna velká životní pravda za druhou, jeden z těch filmů, u kterého jsem měla pocit, že mi někdo vlezl do hlavy a přečetl mi myšlenky, ve filmu jsem se našla, viděla jsem se v obou postavách. Se všemi názory a myšlenkami na život a na lásku jsem se plně ztotožnila. Richard Linklater citlivě natočil velmi upřímný film o dvou lidech, kteří během jednoho dne zažívají něco, co člověka potká možná jednou za život, něco, co každý člověk doufá, že jednou zažije. Ethan Hawke a Julie Delpy vytvořili velmi přirozenou dvojici, které musíte věřit každou větu, každý pohled. Krásný filmový zážitek.(25.1.2013)

 • Kaka
  ****

  Dva neznámí lidé se náhodně potkávají, tráví spolu celý den (a noc) a poté přichází ta kritická chvíle, kdy se musejí rozejít. Ovšem zatímco se Before Sunset odehrává jen ve dne a v krásně romantické Paříži, tak Before Sunrise se odehrává (pravděpodobně ta nejmarkantnější změna) v noci. Avšak ať už to byla světélkující večerní Vídeň či prosluněná romantická Paříž, tak herci, scénář i kamera se povedli na jedničku. Ethan Hawke a Julie Delphy jsou fantasticky sehraní. Je pravda, že je tento a i druhý film jen a jen konverzační, ale je natočen tak zaníceně a s tak osobitým stylem, že se prostě nemůže nelíbit. Navíc nepostrádá vtip, inteligenci a přirozený šarm.(23.2.2005)

 • arachneuss
  *****

  Why is it, that a dog, sleeping in the sun, is so beautiful, y'know, it is, it’s beautiful, but a guy, standing at a bank machine, trying to take some money out, looks like a complete moron? Film, jenž za ani ne dvě hodinky dokáže říci o vtazích více, než všechny "romantické" slaďárny posledních 100 let.(14.6.2009)

 • Malarkey
  *****

  Konečně jsem se odvážil a po pěti letech, co jsem se poprvé setkal s druhým dílem jsem se nakonec dostal přes třetí i k prvnímu, který to všechno započal. Musel jsem si trošku zavzpomínat, ale nakonec se mi to všechno sešlo. Richard Linklater je génius. Třeba ne ve Všem, ale ve scénářích a režii je snad i nepřekonatelný. Natočit takový romantický opus o třech chodech snad nikdy nikdo předtím nedokázal. Mně se hrozně líbí ta spontánnost, s jakou se Ethan Hawke a Julie Delpy potkají. Taky se mi líbí ta Ethanova troufalost Julii ve vlaku říct, že po Vídni bude chodit celou noc, protože nemá prachy, jenom proto, aby ji vytáhl z vlaku a pak za tu noc zaplatit minimálně tři tisíce šilinků. Fascinují mě ty nepřeberné množství dialogů, které mezi sebou vedou. Ať už o umělcích, o lásce nebo prostě jenom o rodinách, životech a skutečnostech všedního dne. Tenhle film tak nějak plní sen každého, kdo si myslí, že na každého v tomto světě čeká osudový člověk, se kterým si sedne už v tom momentě, kdy se na něj podívá. Ethan a Julie jsou jedni z těch, kterým se to podařilo a já jsem byl rád, že jsem byl jejich setkání součástí.(17.2.2015)

 • novoten
  *****

  Těžko popsatelná nádhera, ve které není místo pro cyniky. Stačí se jen trochu vcítit to obou postav a nechat v sobě rozeznít nádherný pocit. Nemůžu říct, že bych zažil přesně něco takového, možná snad jen vzdáleně to připomínajícího. Přesto to můj zážitek povzneslo až k hranicím dokonalosti. Herci jsou pouze tři - Ethan Hawke, Julie Delpy a Vídeň. A jedná se o jednu z nejpřirozenějších trojic, která kdy na plátně byla. Takový film jsem si vždycky přál vidět.(30.1.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace