Před úsvitem

Before Sunrise

Pred úsvitom

Romantický / Drama

USA / Rakousko / Švýcarsko, 1995, 97 min

Jelikož jsem Před soumrakem viděl dříve, věděl jsem, co mám čekat, ale v případě tohoto filmu to neznamená a nepůsobí pražádné zklamání. Bylo milé sledovat, jak to vlastně začalo, jak se Jess a Celine seznámili a sbližovali. Přišlo mi, že zatímco Před soumrakem si udržovalo stálou kvalitu a spád po celou dobu, Před úsvitem začíná sice pomaleji, ale zase silněji graduje (od telefonování v restauraci). ___ Milý film pro příjemný jarní večer.(28.4.2005)

Mile patetické milostné dobývání. Zvolená disciplína: střídavé monology s časovou dotací deseti hodin. Speciální schopnosti: místy nesnesitelné exhibování hloubky vlastní duše. Verdikt: snímek nelze nemít rád, protože míra do své výjimečnosti zahleděné otravnosti je u hlavních hrdinů skvěle lidská. Třetí díl je ale mnohem lepší.(22.8.2015)

2 cizinci, 1 rozhovor, 1 město. Před úsvitem není pro každého, ale když vás chytne tak vás nepustí. Nechci zabíhat do detailů, protože je lepší, když to sami vidíte. Když vidíte tu dokonalou chemii mezi hlavními hrdiny, když s nimi procházíte letní Vídní. Pak se pro vás možná stane příběh Celine a Jesse něčím víc. Něčím co si budete chtít pamatovat. P.S: No jo já vím, že jsem beznadějný romantik. ;-)(28.1.2010)

Jsem úplně šokován ! Tohle je přesně to, co jsem hledal. Nádhera. Jeden z nejkrásnejších romantických filmů, co jsem mohl vidět. Krásně jsem se u něho uvolnil a nechal jsem se s oběma protagonistama filmu vést po Vídni a přitom poslouchal jejich zajímavý a velmi inspirující dialog, u kterého jsem se mnohokrát sám zamyslel nad různými věcmi, co mě právě napadly. Prostě krása ! Na konci se mi chtělo až plakat, když jsem viděl jak se ti dva loučí a uvědomil jsem si, že tohle už je konec jejich krásné a vášnivé pouti. Ach. Kéž bych sám jednou něco podobného zažil.(12.11.2009)

70%. Na tento film mam zvlastnu spomienku, kedze som videl najprv pokracovanie PRED SOUMRAKEM (2004) a to este k tomu v autobuse, kde sa v uplnom klude pozerat nedalo a okrem toho som vobec netusil, ze to bolo vlastne pokracovanie tohto filmu. Takze sklamanie z autobusu nudnymi obkecavackami som si vynahradil touto prvou castou, ktora sa mi zacala celkom pacit, aj ked niektore dialogy boli trosku nudne, ale ku koncu to zacalo byt dost zaujimave, hlavne ako sa zmieria Jesse a Celine so stale bliziacou sa rozluckou. Najviac sa mi pacila scena v restauracii, kde akoze hlavni hrdinovia improvizovane telefonovali s kamaratom(kou). Dnes sa tesim na opakovanie nenavidenej nudnej konverzacky Pred soumrakem, ktoru som spoznal v autobuse a kde su hrdinovia o 9 rokov starsi :-) ... 22.06.2010 _______ Ethan Hawke - (Jesse) +++ Julie Delpy - (Celine) +++ Andrea Eckert - (Žena vo vlaku) +++ Hanno Pöschl - (Manžel vo vlaku) +++ Hudba: Fred Frith +++(22.6.2010)

• - Film obsahuje mnoho narážek na knihu Jamese Joyce "Ulysses" (v češtině vyšlo jako "Odysseus"). Děj obou děl se odehrává šestnáctého června a přechází do ranních hodin sedmnáctého. Obojí zahrnuje cestu kolem města (v knize je to Dublin, ve filmu Vídeň) a obsahuje návštěvu hřbitova. Navíc Jesseho pravé jméno je James (stejně jako křestní jméno Joyce) a stejně jako spisovatel strávil dlouhý čas cestováním po Evropě namísto návratu domů. (novoten)

• - Režisér Richard Linklater se ve filmu objeví jako jeden z hráčů stolního fotbalu v klubu. (HellFire)

• - Film sa natáčal na nasledujúcich miestach: Zollamtssteg Bridge, obchod Teuchtler Schallplattenhandlung, námestie Maria Theresien platz, cintorín Friedhof Der Namenlosen, Prater, námestie Franziskanerplatz, gotický kostolík Maria am Gestade, Arena club, Moelker Bastion, Gumpendorfer Straße, loď v blízkosti Schwedenplatz, bar Roxy, záhrada barokového paláca rodiny Schwarzenbergovcov, Preßgasse či pri soche arcivojvodu Alberta. Ďalej bolo možné zahliadnuť Votive Church či Vienna State Opera House. (RatBoj)