Halloween

Halloween

• slovenský

Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých

Horor / Thriller

USA, 1978, 91 min (SE: 101 min)

• H34D

Ač je úvod filmu velice slibný, z nepochopitelných důvodů po něm následuje přetažených 45 minut jakéhosi pokusu o budování napětí, kterému jsem ne a ne přijít na chuť. A nespravil to ani vývoj poté. Postavy se chovají opravdu dementně a mají strašně zpomalené pohyby. Opravdu nechápu tento způsob režie a vyloženě mě to irituje. Zkrátka nebudu to okecávat a hrát si na objektivitu, Carpenterovi a speciálně žánru slasherového filmu jsem vůbec nepřišel na chuť. 4/10(12.4.2009)

Parádička. Klasický oldschool horror, ktorý ponúka všetko, čo má správny horror mať. Takto sa začal kult, ktorý pokračuje dodnes. Škoda, že jeho ďalšie pokračovania a iné slasherové filmy, ktoré sa ním výrazne inšpirovali už len málokedy dokážu nadviazať na kvalitu tohto snímku. Neskutočná atmosféra, ktorá vcucne diváka do deja už počas úvodnej scény. Účelne statická kamera je až znepokojivo majstrovsky využitá, perfektné nasvietenie a hudobný doporvod natoľko zatriasli mojimi nervami, že som si obžul skoro všetky nechty a už počas úvodných tituliek som sa schovával pod perinu. Keby niekto pustil ústredný hudobný motív v rádiu počas, tak by som za jazdy asi strhol auto do garátu. 90%.(14.2.2010)

Je to priemerný horor od Johna Carpentera. Má dosť dobrý príbeh o Michaelovi Myersovi, psychopatovi, ktorý v detstve zavraždil svoju sestru a skončil v ústave, ale po rokoch sa mu podarí uniknúť, aby vo svojom rodnom meste zavraždil aj svoju mladšiu sestru. No ide po ňom jeho doktor. Spracovanie je ale len úplne obyčajné, ani na okamih nenudí, keďže nemá žiadne výraznejšie slabé miesto, ale tempo je príliš pomalé, rovnako ako stupňovanie deja, takže trvá viac ako polovicu filmu, než sa začne diať to hlavné a ani potom sa nenájde nič, čo by skutočne zaujalo. Samotných vrážd je tu minimum a kvalitou sú len na tej najzákladnejšej úrovni, takže žiadna drsnosť alebo lepší nápad, ale aspoň naháňačky pred nimi sú celkom slušné. Atmosféra je síce slabšia, ale zaujať dokáže, dobrá je hudba, ale napätie vôbec nefunguje, čo je škoda. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak okrem Jamie Lee Curtis a Donalda Pleasenca v úlohe doktora sú už všetci len úplne obyčajní a nevýrazní. Veľkú pochvalu si zaslúži Michael Myers, jedna z najlepších hororových postáv, ktorá už tu rozhodne zaujala a je s prehľadom hlavným kladom filmu. Réžia a technická stránka sú dobre zvládnuté, John Carpenter ukázal, že s ním do budúcna treba počítať. Halloween je jeden z najzásadnejších filmov žánru, ale aj tak mi tento diel príde len priemerný, viaceré pokračovania mám radšej. Objektívna kvalita filmu- 68%, film sa páči mne na 56%.(22.10.2011)

• gudaulin

Kultovní horor, který mě přes slušnou režii Johna Carpentera nikdy nedokázal nadchnout jednoduše proto, že tématicky mě vyvražďovačky tohoto ražení naprosto míjí. Jen v málo subžánrech se najde tolik klišé a hloupostí jako tady. V téhle oblasti mě zaujal snad jen Vřískot 1 a 2 pro svůj ironický nadhled. Na druhou stranu, když už vyvražďovačka, tak v Carpenterově pojetí. Jeho následovníci často svůj vzor jenom vykrádali. Celkový dojem: 45 %(21.1.2009)

Neupírám Halloweenu legendárnost, ale léty určitě vyčpěl. Asi jsem prošvihl ten správný věk, kdy se mají tyhle filmy sledovat (dřív jsem se fakt nebál rád), ale mám zkrátka více v lásce psychologičtější strašení. Chybělo mi vysvětlení vzniku toho zla, téměř půlka filmu, kdy Michael jen pozoruje a vyčkává, je nudná skoro k nepřežití. Občas se najde nějaký zajímavý dialog ("Víte, co je to Haddonfield, doktore?"), ale z celku mi nadprůměrná připadá fakt jen ta hudba.(9.11.2015)

• - Podle tohoto filmu se údajně pojmenovala i slavná skupina Helloween, pouze se změnou jednoho písmena. (Maty.tekk)

• - Postava doktora Loomisa, ktorú stvárnil Donald Pleasence, dostala meno podľa Sama Loomisa, milenca krásnej Marion z Hitchcockovho Psycha. (Sociopath)

• - Dr. Sam Loomis (Donald Pleasence) má ve filmu zbraň Smith & Wesson Model 15 ráže .38 Special. (dc125)