Pohádka pohádek

• Sovětský svaz Skazka skazok (více)
Animovaný / Krátkometrážní
Sovětský svaz, 1979, 29 min

Zatiaľ najrozsiahlejší realizovaný projekt stál Norštejna tri roky tvrdej práce. Vzniklo jedno z najnápaditejších a najoriginálnejších diel svetovej animovanej kinematografie. Film sa neozvyčajne odpútanou formou zamýšľa nad osudom človeka, hrôzami vojny a obyčajným ľudských šťastím. Jadrom snímky je známa ruská uspávanka, ktorej hrdinom je malý šedý vĺčik a pieseň Unavení slnkom, ktorá bola veľmi populárna v tridsiatych rokoch minulého storočia. Rozprávku rozprávok na Festivale olympijských umení v Los Angeles 1984 vyhlásili za najlepší animovaný film všetkých čias. (oficiální text distributora)

JohnMiller

Veľmi sa mi páčila štylizácia. Metafory a personifikácie na spoločnosť boli tiež perfektné ale rozhodne ho nepovažujem za najlepší animovaný film všetkých čias. Má to svoje muchy a svojou poetickosťou je to až "zahuhňané" a neprehľadné, niektoré myšlienky som si iba domýšľal, po preštudovaní síce boli správne, ale aj tak. Páčilo sa mi to, ale čakal som trocha viac. ()

fragre

Asi nejsem zcela schopen pochopit tento film, protože uspávanku o šedém vlčku ani píseň Unaveni sluncem nemám z dětství zažity, nevyvolávají ve mně vzpomínky, emoce, asociace.... Ale nálada těchto útržkovitých příběhů je tak rmutně krásná, dojímavá a přesto kouzelná, že jednoho pohltí a ten zjistí, že logický děj není podstatný, že z těch emocí, obrazů, hudby se mu nakonec sestaví obraz jak ze střípků v krasohledu. ()

d-fens

Na moju hlavu až príliš komplikované. A pozoruhodné je aj to, že údajne "najlepší animovaný film všetkých čias", s tak vysokým hodnotením, má iba 23 komentárov, z toho v podstate ani jeden neobjasňuje, na čom Norštejn 3 roky tak tvrdo pracoval (asi jediný ma naozaj zaujal síce kratučký, ale zaujímavý komentár užívatela "adopig")... Moje neutrálne 3 hviezdičky rozhodne nie sú snahou o výkryk "Kráľ je nahý", no nemienim sa tváriť, že niečo tak ťažko uchopiteľné-pochopiteľné som ja, beztak iba filmový diletant, dokázal naplno oceniť. A komentáre o geniálnom sprostredkovaní atmosféry, snov alebo spomienok z detstva mi prídu veľmi povrchné, vágne, alibistické, dokonca až degradujúce režisérovu inteligenciu iba na výnimočnú imagináciu bez hlbšieho konceptu a jasnejšie zadefinovatelnej symboliky... prečo vĺčik (kradnúci dieťa matke), prečo tá konkrétna uspávanka, prečo rôzne druhy animácie, prečo jablká, prečo dvojča na strome, prečo Lady, prečo vrany, prečo býček-kravka so švihadlom, prečo pijúci muž následne v napoleonskom klobúku, a chlapec za ním (vlastný-nevlastný syn?) tiež v napoleonskom klobúku...? Príliš veľa otázok, aby som len-tak dal 5* ako výraz pochopenia :-/ ()

pm

Výtvarně niterné, technicky krásné a to tango tradičně bezchybné. Ale. Melancholii nepodléham ráda, kresleným filmům se bráním, takže po třetím a zřejmě posledním zhlédnutí jsem nucena přiznat, že během promítání jsem myslela na spoustu jiných věcí a že nejlepší animovaný film všech dob se se mnou s klidem míjí. ()

kwietitze

Lidská, natož ještě dětská mysl si nepamatuje všechny události chrono(logicky), sny častokráte později splývají s realitou, vzpomínky se prolínají s představivostí… Pohádka pohádek je spojením sekvencí, které na sebe navazují symbolicky, střetávají se a nakonec splývají dohromady, neboť konec pohádky může být i jejím začátkem (nebo naopak). Film používá několik rozdílných (i různě animovaných) postav, které spojuje postava „malého šedého vlka“ z ukolébavky. Smysl scén zůstává někdy ukryt za obrazy a často i za slovy. Nejzřetelnějším poselstvím je zobrazení smutku a utrpení v sekvenci s mizejícími tanečníky, kteří se pak jako stíny plouží do války, aby pozdější titulky novin a úryvky z dopisů oznamovaly jejich smrt. Když se v roce 1984 rozhodovalo o nejlepším animovaném filmu všech dob, byla mezi mnoha kandidáty vybrána právě Pohádka pohádek, stejně tomu tak bylo o osmnáct let později na Záhřebském festivalu animovaných filmů, na důkaz, že čas neubral nic z ponuré stínové krásy Norštejnovy animace. ()