Tarzan

• slovenský

Tarzan

Dobrodružný / Rodinný / Drama / Romantický

Velká Británie, 1984, 143 min

Když jsem byl malý, v televizi několikrát běžel seriál "Tarzan" o blonďatém svalovci z pralesa, který cestuje na lijáně a za kamarády má šimpanze Čitu, krásnou dívku Jane a dobráckého černocha Gregoryho. Rádi jsme jej jako děti sledovali a jednoho dne v televizi ohlašovali vysílání filmu "Příběh Tarzana, pána opic". Byl jsem velice zaskočen jeho naturalismem, brutalitou a ponurostí. Ovšem zážitek byl velice silný. Léta jsem jej chtěl znova vidět, než se mi konečně přání vyplnilo. "Greystoke" (použiji tento název, protože jméno Tarzan ve filmu vůbec nepadne) je velice tísnivé a depresivní dobrodružné psychologické drama. Jak záběry zeleně v pralese, tak na zámeckém plese nepůsobí vůbec vábně, ale ponuře. Příběh je realistický a dost drsný, zvláště některé scény. Christopher Lambert zahrál pána opic znamenitě, určitě jeho nejlepší a nejsilnější herecký výkon. Proč se za několik let stal králem céčkového braku je mi dodnes záhadou. Andie MacDowell teprve začínala, ale už zde měla v sobě hodně půvabu, něhy, charismatu a přesvědčivosti. Skvělí byli rovněž Ian Holm, či Ralph Richardson (který v témže roce ve svých osmdesáti letech umírá). Velice potěší rovněž spoustu silných scén (ovšem bez citivého vydírání) a vynikající, krásně neholywoodsky dojemný závěr. 85%.(1.1.2008)

• Mariin

Naivní, takřka slabomyslný příběh, ovlivněný darwinismem 19. století, který idealizuje „duševní život“ zvířat a divošství. Nutno ovšem připustit, že tento ubohý myšlenkový základ (daný již literární předlohou), je kupodivu celkem slušně filmově zpracován a tak mu lze dát nějaký ten bod. Na film jako celek se ale podruhé už nedá dívat...(7.1.2008)

Klasika(28.9.2012)

Přesto nebo právě proto, že tento film přistupuje k Tarzanovu osudu zcela jinak než předloha, jedná se o vůbec nejlepší zpracování tohoto příběhu. Ostatně na filmu spolupracovali odborníci na chování lidoopů (např. Roger Fouts, autor knihy Nejbližší příbuzní, vědec, který jako jeden z prvních dokázal s lidoopy komunikovat pomocí znakové řeči). Tarzan je v tomto zpracování poměrně naturalistickým psychologickým dramatem oproštěným od jakéhokoli romantického náhledu. Film na mě dost zapůsobil už když jsem ho viděl jako malý v 80. letech v kině.(24.9.2009)

Rozhodně nejlepší Tarzanovské zpracování, které konečně nepůsobí směšně nebo trapně. V dětství jsem na to koukala pořád dokola, se směsicí strachu a nadšení. Lambert jako Tarzan byl prostě skvělá volba, navíc úžasná atmosféra a celkově realistický a ponurejší náhled na Tarzana.(9.12.2011)

• - Průměrná délka záběru = 6 vteřin. (HellFire)

• - Protagonista Ralph Richardson zemřel půl roku před uvedením filmu do kin. (-bad-mad-wolf-)

• - Ve filmu slovo Tarzan nikdy neuslyšíte. (HellFire)