Tarzan

• slovenský

Tarzan

Dobrodružný / Rodinný / Drama / Romantický

Velká Británie, 1984, 143 min

Tarzan jak jej normálně neznáme. Bez jakýchkoliv těch slavných výkřiků džunglí, ale skutečně zaostalý člověk chovající se jako zvíře. Tento film si zaslouží uznání. Určitě se jedná o jedno z nejlepších zpracování příběhu o Tarzanovi.(17.9.2010)

Oscar 3 nominace: Herec VR - Ralph Richardson, Masky, Scénář - A(13.4.2004)

Neznámější a zcela určitě nejlepší Tarzan.(13.6.2008)

• BoPo

Tarzan nikdy nepatril k mojím obľúbeným postavám. Lambert zasa nikdy k obľúbeným hercom. Napriek týmto dvom faktom, sa mi film nezdal až tak nepozerateľný. Predovšetkým je to vďaka inému štýlu stvárnenia tejto postavy. Veľa postavám by takáto neochota držať sa stereotypu prospela.(7.2.2011)

„Opice chodia čoraz častejšie... a čoraz viac si dovoľujú.“ Tarzana Edgara Ricea Burroughsa mám rád do útleho detstva, vrátane všetkých tých Tarzanových návratov, Tarzanových synov a Tarzanových nových dobrodružstiev. Vychádzali Tarzanove komiksy a dokonca vznikla kreslená disneyovka (1999). O televíznych seriáloch (a rozpačitej verzii s Casperom Van Dienom) nehovoriac. Britská a na troch Oscarov nominovaná verzia režiséra a producenta Hugha Hudsona (OHNIVÉ VOZY) však dodnes drží jedinečné prvenstvo v tomto početnom univerze – jej surovosť dodnes znepokojuje a menej pripraveným vyráža dych. Tvorcovia, vrátane scenáristu Roberta Townea (ČÍNSKA ŠTVRŤ, KOSATKA ZABIJAK), zachádzajú - v snahe urobiť snímku čo najrealistickejšiou – tak ďaleko, že film by som rozhodne detskému divákovi neodporúčal. Opičie masky sú jedným slovom horor a neromantická je aj dlhočizná scéna na exotickom ostrove, ktorý viac ako exotický filmový ostrov pripomína hmlistú nočnú moru, kde na každom kroku striehne nemilosrdná smrť. V (pseudo) civilizácii však slávny Tarzan (Christopher Lambert) naráža na ešte strašnejšie veci, než aké je schopná ponúknuť divočina. Dobrý dojem ďalej dotvára kvalitná technická stránka (výprava, hudba), atmosféra a herecké obsadenie (Ian Holm alebo Andie McDowellová dabovaná Glenn Closeovou).(16.6.2005)