Věc

The Thing

Vec

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1982, 109 min

Ve své době takřka kultovní záležitost se super efekty, dnes již přeci jen vyvolávajícími trochu úsměv na tváři. Ono 25 let je 25 let. :-) Ale atmosféru má ten film mrazivou i dnes - a nejen proto, že se odehrává v Antarktidě.(22.11.2007)

Stejně jako Marigold nemám horrory zrovna moc v lásce, ale tento je opravdu fantastický. Efekty jsou naprosto skvělé a spolu se začínající hereckou hvězdou Kurtem Russelem je tento film velmi zajímavou, večer popřípadně noc zpestřující zábavou. Já doufám jen v jednu věc, že nevznikne remake jak je poslední dobou u Carpentara zvykem jak u i když slušného remaku Přepadení 13. okrsku nebo naprosto zkopané Mlze. Děj podle mě na horror obvyklý přesto do Antarktidy příjemně zapadající. Až mi chvilkama bylo nevolno například u mutace toho chudáka pejska. Mimo to je vidět, že se Carpenter inspiroval Vetřelcem. Mimojíné začínající scéna, kde Norové ve své helikoptéře honí huskyho po zmrzlé ploše Antarkidy se stala největší otevírající sekvencí ve filmové historii.(30.8.2006)

Děsivá přehlídka nechutných speciálních efektů s rozpadajícími se těly a mutujícími v odporné slizké kreatury. Obvzláště lidská hlava s pavoučíma nohama je velmi cool. Mrazivá atmosféra bezvýchodnosti a izolovanosti vše pak znamenitě dokresluje. Lze jen poděkovat Carpenterovi za odvážné režisérké pojetí a distribuční společnosti za odvahu nasadit to ve své době do široké kinodistribuce.(7.7.2002)

Kéž by všechny remaky byly stejně kvalitní. Koncept Hawksova originálu (parta chlapů odstřihnutých od civilizace) zůstává, zároveň ale zůstává rozum stát nad tím, o kolik víc napětí a implicitních významů z něj dokázal Carpenter vydolovat (film šel do kin rok poté, co se objevilo AIDS). Jeho Věc v sobě má něco z nesmlouvavosti béčkových filmů. Nechodí okolo horké kaše, nevětví vyprávění, nezdržuje se dialogy tam, kde stačí výmluvný pohled. Díky tempu vyprávění nemáme šanci vydechnout. Stejně jako hrdinové jsme v permanentním očekávání, co přijde dál. Hitchcockovsky mistrovské vedení naší pozornosti (třeba už jen nasvícením scén), rovnoměrná distribuce informací (abychom si ve správnou chvíli kladli správné otázky) nebo znejisťování diváka ohledně toho, kdo "to" má v sobě a bude další obětí na druhou stranu ani trochu béčkově nepůsobí. Více než opravdu nehezkými (ve smyslu, že vám z nich bude blbě) gore efekty Věc dodnes fascinuje maskulinní hrou o důvěru a dominanci, která zajišťovala dynamiku nejednoho Hawksova filmu. Zmutovaného člověko-krabo-psa filmu věřit nemusíte, ale stupňovaně paranoidní jednání postav je naprosto autentické. Díky kameře dotvářející pocit izolovanosti prácí s prázdným prostorem (a bílou nicotou) a Morriconeho hudbě, neustále slibující něco okázale zlého, navíc Věc není jen nechutná, ale místy i nádherná. Opravdový hororový klenot. 90% Zajímavé komentáře: POMO, MIMIC, Mahalik, grissword(23.2.2006)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Věc lze považovat spíše za dobrý sci-fi film z Antarktidy než za temný horor z bílé základny, což samo o sobě ukazuje na kvalitu. Ale přeci jen, nápad souboje skupinky lidí proti agresívnímu mimozemšťanovi byl úspěšně použit už v roce 1979 ve Vetřelci 1 od Ridleyho Scotta, anebo Ripleyová např. v Cameronových Vetřelcích (Vetřelec 2) bojuje proti emzákovi o hodně zajímavěji i vynalézavěji než MacReady na polární stanici, o lepší filmové akci a tricích ani nemluvě. Zbývá tak proklatě mrazivá bílá tma prozářena ohníčky... Trailer: http://www.csfd.cz/film/1329-vec-tvor-thing-the/videa/(18.9.2009)

• - Kosmický horor Johna Carpentera je první částí „Apokalyptické trilogie“. Druhou je satanistický Vládce temnot (1987) a třetí je lovecraftovské Šílenství (1995). (Kulmon)

• - Film má dva dabingy. FTV Prima vyrobila první (1997) a TV Nova ten druhý (1999). (Zdroj: dabingforum.cz) (Deeside)

• - Spoiler: Mezi šokující sci-fi povídkou a její hranou adaptací je několik drobných rozdílů. Vybral jsem 7 nejdůležitějších…

○ V předloze se celý děj odehrává koncem zimy [takže říjen až listopad] roku 1938, ale ve filmu teprve na jejím začátku [březen–duben] r. 1982.
    ○ Ve filmu je Základna č. 31 místem pro dvanáct mužů a přibližně šest cvičených psů. V předloze je Velký magnet bydlením pro 37 mužů, kteří mají k dispozici 5 dojných krav, 1 býka a skoro 70 psů.
    ○ V předloze je meteorolog jménem R. MacReady vysoký 193 centimetrů, ale herec Kurt Russel měří 176 cm a ve filmu ztvárňuje pilota vrtulníku. A fyzik V. Norris je vysoký 173 cm, ale Charles Hallahan měří 180 cm a hraje geologa.
    ○ Filmový Childs (Keith David) spálí Věc-psy plamenometem M2A1-7, jejž využívali američtí vojáci v dalekém Vietnamu. Jenomže v předloze upálili psa-Věc modrobílým plamenem velké pájecí lampy, která se obyčejně používala k ohřátí promrzlého motoru letadla.
    ○ V předloze se dva členové týmu – psovod Clark (Richard Masur) a velitel Garry (Donald Moffat) – velmi brzy stali pouhými imitacemi. Jenže ve filmu prochází oba – ten první po své smrti – malým testem, ke kterému je třeba trochu krve, a dokazují, že jsou pořád lidmi.
    ○ Filmová Věc-Blair (Wilford Brimley) vyrábí, z ukradených součástek helikoptéry, dopravní prostředek talířového tvaru. Jenomže v předloze si Blair-Věc vytvořila, z rozpláclých plechovek od kávy, antigravitační batoh poháněný atomovým generátorem.
    ○ V předloze bylo asimilováno nebo brutálně zavražděno 40 a půl % lidí [možná 43 %], ale ve filmu 88 % [možná i 94 %]. (Zdroj: ČSFD.cz)