Věc

The Thing

Vec

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1982, 109 min

Tohle jsem prvně viděl ještě na památném OK3 v němčině a byl to tehdy neskutečný zážitek, coby dítě školou povinné jsem měl oči navrch hlavy. Pak to kdysi dávali na ČT v nočních hodinách a s titulky (jo to bývaly časy). Nahranou VHS mám dodnes. Musím říct, že se u hororů málokdy skutečně bojím, ale atmosféra strachu a paranoie tady mě naprosto dostala. K tomu nezapomenutelný motiv Morriconeho hudby, všudypřítomný mráz, chabé světlo - prostě nejatmosféričtější scifi horor pro všechny časy. Myslím, že je film výborně zvládnut scenáristicky i režijně, scény, které začnou jako poklidný dialog, postupně přerůstající ve vzájemné podezírání a obviňování někdy končící až smrtí některého polárníka jsou tak skvěle vygradované, že by se za to nemusela stydět lecjaká divadelní hra. A taky jsem neviděl jiný film, kde hrdina na konci prohlásí, (spoiler) že nemůže dál a rezignovaně počká, až zmrzne...(14.10.2005)

Brilantní geniálně zpracovaný snímek se SKVĚLOU atmosférou. Nikdy jsem moc nemusel Kurta Russela ale po tomhle filmu jsem změnil názor o 180°. Tady hrajou všichni skvěle a máte ten pocit že je všechno v prdeli a prostě sci-fi horor jako je Věc už nikdy nikdo nenatočí.(15.1.2005)

Maximální klasika. Jeden z mých nejoblíbenějších hororů. Nezapomenutelná role Kurta Russella, skvěle vybrané prostředí (odlehlá polární stanice), legendární Morriconeho minimalistická hudba a především Carpenterova režie. Když má málo peněz, natáčí skvělé filmy. A ani nevadí, že triky nejsou nic extra.(31.8.2003)

Tahle Věc má jednu velikou chybu. Ona Věc je tam více méně ukázaná. Kdyby si tvůrci nechali ta zpitvořená pohybující se těla pro sebe a položili ještě větší důraz na nejsilnější stranku filmu, kterou je psychologie postav ovlivněná velmi originální zápletkou, tak to bylo bez debat za 5*.(13.4.2003)

Věc v mnohém předčí dnešní ubohé slátaniny, které se snaží za pomoci moderní techniky seč jim síly stačí a přesto nedosáhnou ani v nejmenším atmosféry tohoto geniálního snímku. Traduje se, že první promítání tohoto filmu zapříčinilo, že se několik lidí psychicky zhroutila... Pro horor se nemůže tradovat lepší historka...(2.9.2002)

• - Childs (Keith David) seká sekyrou do dveří, jejichž poškození se mezi záběry změní. (Deeside)

• - Pri príprave trikov pomáhal aj legendárny Stan Winston. (Hystory)

• - Film bol pôvodne zakázaný pri uvedení do kín vo Fínsku. (LaciLC)