Sladké zítřky

• Kanada

Sweet Hereafter, The

Kanada, 1997, 112 min

Napodruhé na mě Atom udělal rozhodně lepší dojem, než s jeho prvním snímkem. Tragická nehoda školního autobusu, při které zahyne několik místních dětí není na prvním místě. Jsou zde rozebírány spíše jednotlivé postavy rodičů, jejich obrovský zármutek a hlavně vyrovnání se s tak tragickou situací. Egoyan opět sází na některé stejné herce, ale chtěl bych vyzdvihnout především dva nové. A to Iana Holma, v roli právníka zastupujícího oběti havárie a poté tehdy velmi mladou, ale výbornou Sarah Polley, která se mně líbila asi ze všech herců nejvíc. Sladké zítřky zítřky jsou rozhodně velmi zajímavý film, těžící hlavně z vykreslení charakterů jednotlivých postav, který vylepšuje jěště velmi zvláštní atmosféra malého zimního městečka a také výborná hudba.(8.4.2015)

Silný film o obyvatelích jednoho malého horského městečka a o tragédii, která je potkala. Ještě více je to však drama o mezilidských vztazích - o tom, jak se člověk člověku dokáže neuvěřitelně odcizit, třebaže kdysi se navzájem milovali víc než lze slovy pojmout. Drama o tom, že člověk může přečkat těžké časy a těšit se na "sladké zítřky", ty jsou však jen pouhou utopií, zbožným přáním, které se nikdy nestane skutečností, nikdy už to nebude takové jako dřív a my už navždy zůstaneme poznamenáni...(13.10.2006)

• Houdini

Oscar 2 nominace: Režie, Scénář - A. . . . . . . . . Zlatá Palma - výběr(22.3.2004)

Příběh odehrávající se v podivném bezčasí, které jakoby i samo o sobě charakterizovalo celý film. Užil jsem si krásnou depresivní severskou atmosféru, která mě však neustále ponoukala, jakoby se mi snažila říct, že to ještě není všechno, že pointa je ještě za dveřmi. Bohužel asi ale žádná není, nebo jsem nebyl hoden ji rozšifrovat. Sladké zítřky jsou tak pravděpodobně "jen" drama o jedné tragédii a lidech, které tato tragédie nuceně spojila dohromady. A drama to jistě není špatné, jen jsem asi naletěl té kupě náznaků a očekával stále něco navíc. Zvláště konec k tomu totiž přímo svádí. 7/10(27.10.2015)

Popsat téměř jakýkoliv Egoyanův film tak, aby se podařilo vystihnout jeho sílu, kvalitu a průraznost, a přitom tyto jeho vlastnosti nezrušit prozrazováním - to je téměř nadlidský úkol. Narace probíhá tak plynule s důrazem na nejmenší detail, že by jí jenom mé zasazení do děje narušilo. Samotné vykreslení charakterů diváka nadchne natolik, že i jakákoliv konkrétní informace dopředu je na škodu. Co vám o tomhle filmu tedy vlastně můžu říct? Můžu vám říct, že je to jeden z nejlepších filmů, co jsem měl kdy čest vidět. A jestli mi to nevěříte, podívejte se na něj, prostě.(6.3.2011)