Sladké zítřky

• Kanada

Sweet Hereafter, The

Kanada, 1997, 112 min

Komorní, pomalu plynoucí drama, o tragédii, která zasáhne ospalé kanadské městečko i jeho obyvatelé. Herci slušní, vyprávění zajímavé, rozuzlení slabší. Slušný a v mnoha ohledech silný snímek, který však neskrývá žádné překvapení ani určitou gradaci, kterou by si určitě zasloužil.(30.3.2013)

Napodruhé na mě Atom udělal rozhodně lepší dojem, než s jeho prvním snímkem. Tragická nehoda školního autobusu, při které zahyne několik místních dětí není na prvním místě. Jsou zde rozebírány spíše jednotlivé postavy rodičů, jejich obrovský zármutek a hlavně vyrovnání se s tak tragickou situací. Egoyan opět sází na některé stejné herce, ale chtěl bych vyzdvihnout především dva nové. A to Iana Holma, v roli právníka zastupujícího oběti havárie a poté tehdy velmi mladou, ale výbornou Sarah Polley, která se mně líbila asi ze všech herců nejvíc. Sladké zítřky zítřky jsou rozhodně velmi zajímavý film, těžící hlavně z vykreslení charakterů jednotlivých postav, který vylepšuje jěště velmi zvláštní atmosféra malého zimního městečka a také výborná hudba.(8.4.2015)

[8/10] (Alliance, Canadian Film and Video Production Tax Credit, Ego Gort, Harold Greenberg Fund, TMN, Téléfilm Canada) (Barevný /// Produkce: Atom Egoyan, Camelia Frieberg /// Scénář: Atom Egoyan podle románu Russella Bankse /// Kamera: Paul Sarossy /// Hudba: Mychael Danna, Sarah Polley /// Nominace na Oscara: Atom Egoyan (režie), Atom Egoyan (scénář) /// MFF v Cannes: Atom Egoyan (Cena FIPRESCI, Hlavní cena poroty, Cena ekumenické poroty)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](19.12.2011)

Silný film o obyvatelích jednoho malého horského městečka a o tragédii, která je potkala. Ještě více je to však drama o mezilidských vztazích - o tom, jak se člověk člověku dokáže neuvěřitelně odcizit, třebaže kdysi se navzájem milovali víc než lze slovy pojmout. Drama o tom, že člověk může přečkat těžké časy a těšit se na "sladké zítřky", ty jsou však jen pouhou utopií, zbožným přáním, které se nikdy nestane skutečností, nikdy už to nebude takové jako dřív a my už navždy zůstaneme poznamenáni...(13.10.2006)

Veľmi pomalé, veľmi melancholické a atmosférické. Jedná sa o typický artový snímok, kde nás čakajú dlhé utrápené smutné pohľady, odkrývanie starých rán, silné herecké výkony a minimálny dej. Možno vás to zasiahne, možno unudí, možno vám to bude pripadať ako lacný pokus o umenie, možno vo vás film vyvolá silný emocionálny zážitok. Ja bojujem so všetkými týmito pocitmi súčasne.(26.6.2012)