Sladké zítřky

• Kanada

Sweet Hereafter, The

Kanada, 1997, 112 min

Kdyby film udržel po celou dobu takové tempo a atmosféru jako prvních cca. 40 minut. tak neváhám s plným hodnocením ani chvíli. Takhle je to těsně pod vrcholem. 85%(2.10.2010)

Zaujímavý a veľmi citlivo nakrútený film s niekoľkými dejovými líniami, zaujímavým vývojom, postupným odkrývaním príbehu, rôznymi životnými osudmi a rôznymi odozvami na dopravnú nehodu u obyvateľov mestečka, zvláštnou uzavretou severskou atmosférou, krásnou hudbou a prekvapujúcim rozuzlením. Z hercov som poznal iba Sarah Polley a Iana Holma, pri ktorom sa mi do deja plietol jeho robot z Votrelca. Ale to bol iba môj problém a nie filmu, ani Holma.(6.8.2014)

• Maq

Možná si budu muset připustit, že rostu - nebo možná spíš odehnívám - do natvrdlého blbce. Hodnotu tohoto díla jsem nepobral. Je to mozaika momentek za života lidí postižených tragédií v rodině. Žádný z těch mikropříběhů není rozveden, nepoznáme ty lidi, nevidíme žádný vývoj, jediné co je jasné, že jim není do smíchu. No nestačil jsem se divit...(30.7.2016)

Pro širší diváctvo u nás stále prakticky neznámý režisér arménského původu Atom Egoyan zase rýpe do mezilidských vztahů a nabízí nám psychologické drama o vyšetřování jedné bolestivé tragédie. Na zapadlý horský venkov tak přijíždí právník Iam Holm, sám svázaný vlastními problémy s HIV pozitivní dcerou. Ovšem ani on, svérázní obyvatelé, ani narativní pojetí se mi nedostali dostatečně pod kůži!!(12.6.2008)

Napodruhé na mě Atom udělal rozhodně lepší dojem, než s jeho prvním snímkem. Tragická nehoda školního autobusu, při které zahyne několik místních dětí není na prvním místě. Jsou zde rozebírány spíše jednotlivé postavy rodičů, jejich obrovský zármutek a hlavně vyrovnání se s tak tragickou situací. Egoyan opět sází na některé stejné herce, ale chtěl bych vyzdvihnout především dva nové. A to Iana Holma, v roli právníka zastupujícího oběti havárie a poté tehdy velmi mladou, ale výbornou Sarah Polley, která se mně líbila asi ze všech herců nejvíc. Sladké zítřky zítřky jsou rozhodně velmi zajímavý film, těžící hlavně z vykreslení charakterů jednotlivých postav, který vylepšuje jěště velmi zvláštní atmosféra malého zimního městečka a také výborná hudba.(8.4.2015)

• - Film byl zvolen časopisem Premiere do žebříčku "25 nejnebezpečnějších filmů". (Botis)