Na ostří nože

Scénografie:

Wolf Kroeger

Kostýmy:

Julie Weiss

Jeden postarší milionář, jeden ještě ne úplně bachratý obšourník, jeden podrážděný méďa a jejich vzájemné laškování v zasněžených lesích Aljašky. Viděno v dávnověku, kdy se mi to až na posledních cca 15 minut docela zamlouvalo. Závěr zklamal a ani na zbytek nemám potřebu někdy koukat znovu - nějaké clustery mé mozkové kapacity totiž film navzdory dlouhé době (kombinované s děravou pamětí) stále okupuje a už tehdy žádné velké překvapení a originalitu nenabídnul. Hezké prostředí, solidní herecké výkony a super huňatý mazlíček, co by se nejednomu občanovi hodil k ostraze soukromého pozemku... pravda, já bych po Bartovi hovna ze zahrady uklízet nechtěla a nevýhodou by byla jeho snížená bdělost v zimním období. Současný dojem z "Na ostří nože" by byl pravděpodobně nižší, ale zůstanu u toho dávného: 70%(20.9.2011)

Výborná dobrodružná zábava. Hopkins s Baldwinem se skvělej doplňujou a vůbec, mám slabost pro filmy, kde je v hlavní roli nespoutaná syrová příroda a pár nedobrovolnejch tuláků. A přesně to jsem v The Edge dostala. Plus navíc dobrou hudbu Jerryho Goldsmitha (i když mi kolikrát víc než dost připomínala hudbu k Vikingům) a další skvělej výkon Barta the Beara, kterej jako krvežíznivej medvěd zabiják působil fakt autenticky.(19.11.2011)

Velmi působivé ztvárnění boje člověka s přírodou a sám se sebou. Nádherné, mrazivé a drsné scenérie Aljašky, autentické zpracování, zvláště souboje s medvědem byly dost hrozivé a skvěle zvolené herecké obsazení s, opět úchvatným Anthony Hopkinsem a příjemným Alecem Baldwinem. Každý z nich věrohodně ztvárnil charakterově odlišné postavy žijící vlastně vedle sebe, avšak odlišnými životy, mezi nimiž stojí jedna žena. Anthony Hopkins jako inteligentní, rozvážný, charizmatický milionář, Alec Baldwin jako zhýralý fotograf, obklopující se mnoho ženami a Elle Macpherson jako mladá Anthony ženuška a modelka, která pózuje pro svého fotografa. Nebo něco víc? Mezi hlavními aktéry panuje napětí již v úvodu filmu a dokonale se začne vyhrocovat po jejich vzdušné nehodě, kdy uvíznou, odkázáni jen sami na sebe, uprostřed drsné krajiny. Kdo z nich si zachová chladnou hlavu a kdo naopak ne? Společnými silami se budou snažit přežít a dostat se zpět. Film má spád, akci, působivé, inteligentní dialogy, lehkou zápletku, aniž by přitom sklouzl k oblíbenému (závěrečnému) žánrovému klišé. Jen jsem byla párkrát překvapena, kde bral pořád Alec ty cigarety?:) Pokud se pamatuji, tak se několikrát oba dva smočili ve vodě, sirek taktéž neměli mnoho, ale Alec si vesele zapaluje a vykuřuje. Asi mi něco uniklo, nebo se jedná o malou, drobnou nedotaženost. Nicméně to působilo mile. "Tomu se říká profesní růst. Kdybys toho medvěda potkal před měsícem, poslal bys na něj právníka." - "To bych zvířeti neudělal."(7.8.2010)

„Ľudožrút do konca života. Mašina na zabíjanie.“ Veľmi dobrý a nedocenený film. Novozélanďan Lee Tamahori (KEDYSI BOLI BOJOVNÍKMI, BOSS) sa ničím zbytočným nezdržuje. Jeho "čistá" a sympaticky priamočiara a rázne jednoduchá dobrodružná trilerová snímka miestami konkuruje survival hororom, na čom má podiel nielen otvorená nenávisť medzi titulnými postavami (povýšenecký Anthony Hopkins verzus metrosexuál Alec Baldwin, obaja výborní), ale tiež legendárny medvedí herec Bart, ktorému by ste (v stoji) nemerali tri metre (zomrel v roku 2000 ako dvadsaťtriročný). K tomu si prirátajte majestátnu Aljašku a zjazveného kovboja L.Q. Jonesa.(26.10.2004)

Námět možná zajímavý, přírodě úchvatná, napětí skoro žádné a herecké obsazení sice hvězdné, ale nějak mi do tohoto snímku nepasovalo. Raději bych tu viděl méně známé tváře. Počínání postav je občas dost nelogické. Ze všech těch chyb, které ve filmu jsou, bych zmínil tyto: 1) Když Hopkins vezme hodinovou ručičku a dává ji na list, aby vytvořil improvizovaný kompas, zapomene ji otřít o bavlnu, aby ji zmagnetizoval. 2) Ve scéně, kdy Hopkins chytá ryby, je v jednom záběru oholený, resp. má jen strniště, a v dalším je zarostlý. 3) Kde vzali proboha lano, na které upevnili ostnatou kouli? 4) Kde brali všechny ty provázky na vytváření pastí? Např. ta na veverku? 5) Ten medvěd, to mělo být jako co? Tancuje tam na kládě nad řekou, aby ji shodil a zabil tak Hopkinse? To ho napadlo? Aha. Asi dostal školu od Komisaře Rexe. 6) Medvěd grizzly úderem své tlapy může člověka zabít. Hopkins s Baldwinem schytali údery, po kterých odlétli několik metrů, ale nějak jim to nic neudělalo. 7) Obdivuji, jak obratně si zhotovili z medvědí kůže oblek, taková práce švadleny je obdivuhodná.(3.6.2012)

• - Pri love rýb na improvizovaný háčik je Charles Morse (Anthony Hopkins) oholený, no v momente, keď nahodí, už má fúzy. (Methodix)

• - Anthony Hopkins se během natáčení potýkal s vyhřeznutou plotýnkou a využil toho, aby svou bolest promítl do hereckého výkonu. (HellFire)

• - Roli Anthonyho Hopkinse mohli hrát Robert De Niro nebo Dustin Hoffman. (HellFire)