poster

Krása na scéně

 • Velká Británie

  Stage Beauty

Drama

Velká Británie / USA / Německo, 2004, 110 min

Režie:

Richard Eyre

Scénář:

Jeffrey Hatcher (scénář, divadelní hra)

Kamera:

Andrew Dunn

Hudba:

George Fenton

Střih:

Tariq Anwar

Scénografie:

Jim Clay

Kostýmy:

Tim Hatley
(další profese)
 • mat.ilda
  ****

  Další shakespearovsky laděný kousek se zprvu tvářil, že nenabídne nic většího, než zákulisní pohled do světa anglických divadelních celebrit sedmnáctého století, přes Mariinu dychtivost se však začal ubírat k velkým změnám, které s sebou přinesly nejednu osobní prohru (podobné zvraty určitě zažil přerod němého filmu na zvukový), ale i posun v herectví - díky invenci a novátorství přestal bránit splynutí imaginace s realitou a krásu na scéně nechal přes emoce vygradovat až za mez, která dělí hru a skutečnost. Vím to, protože jsem byla včera večer svědkem jedné z nich...(22.5.2013)

 • Anderton
  ****

  Vďaka filmom ako Stage beauty si uvedomujem, že už bolo natočené úplne všetko. Dokonca aj psychická štúdia rozpolteného herca, hrajúceho ženy, ktorý sa nevie vyrovnať s nastalou situáciou, keď má začať hrať iba mužov v divadle v 17. storočí v Anglicku. Nič proti tomu samozrejme nemám, len sa tým autori zbavujú komerčného potenciálu svojho diela, pretože tento film nie je ani zďaleka tak veľkolepo pojatý, ako tu spomínaný Zamilovaný Shakespeare. Znova proti tomu nič nemám. Je jasné, kde sa bude odohrávať záverečná sekvencia filmu, je jasné, ako bude na ňu reagovať obecenstvo a je dobre, že klišé sú dodržané, pretože inak by film stratil svoj zmysel. Obsadenie je asi hlavným úspechom filmu, takže k nemu ešte doplním, že pri sledovaní jedného teen seriálu, kde hrala Claire s Jaredom Letom niekedy v prvej polovici 90tych rokov, diváci riešili dilemu, či by plastika jej nosa podtrhla jej krásu, alebo ju zničila. To ma napadlo iba tak, že v názve filmu je slovo krása. Zabudnite na jej nos, ona tu predsa ukáže svoju ľavú prednosť! CGI trik to asi nebol.(25.4.2013)

 • eLeR
  ****

  Crudup neskutočný ... Danes je moja obľúbenkyňa, takže nie je o čom ... film pre mňa niečim zvláštny, dlho som naň myslela ... niečo úplne iné ako Zamilovaný Shakespeare, by som to nikdy neporovnávala(6.9.2013)

 • castor
  ****

  Chameleónsky proměnlivý Billy Crudup debutoval impozantně. Příležitost mu dal léta páně 1996 nejen Barry Levinson (výtečné drama Spáči), ale i samotný Woody Allen (komediální muzikál Všichni říkají: Miluji Tě). Je hercem, který na sebe dokáže upoutat veškerou pozornost, i když hraje jen nějaký vedlejší štěk. O Claire Danes se dá svým způsobem říct něco podobného. Nikdy nedosáhne těch skutečných hvězdných výšin, ale její nekonečný půvab a talent (kterým bohužel často plýtvá ve zbytečných látkách) diváka až magneticky přitáhne. Společně se sešli v tragikomickém projektu Krása na scéně, který si vybral relativně specifické téma. Londýnský divadelní herec Ned Kynaston je totiž specialistou na ženské role – ty, stejně jako za dob Shakespeara, hráli výhradně muži. Už kdysi ho z bláta chudoby vytáhl jistý uctívaný učitel, který mu vymazal veškerá mužská gesta. Kynaston si tak užívá v polovině 17. století blyštivou slávu, která je ale pomíjivá tak rychle, jak bleskově zaujme náročné diváky jeho garderobiérka Marie. Král Karel II. je totiž panovníkem rozmarným a dočasná pravidla začne k nelibosti Kynastona měnit. Jasně, připomene vám to Zamilovaného Shakespeara, nicméně režisér Richard Eyre si jde svou vlastní cestou, nastiňuje formování přirozeného hereckého projevu v dobách po éře Alžbětinského divadla, skvěle vede herce (připomínám i báječného Everetta), nebojí se emocí a jeho příběh rozhodně nepatří někam na zaprášené poličky. 70%(5.9.2009)

 • Faidra
  ****

  Z některých komentářů by se dalo vyvozovat, že je vlastně dobře, že jsem ještě neviděla Zamilovaného Shakespeara. O pocitu, že jsem viděla něco úplně jiného, ani nemluvě, ale nad tím není třeba se pozastavovat, nejsme stejní a tudíž věci stejně vnímat nemůžeme. Mně se ta hra na dokonalou, ztracenou a nakonec zdárně zlikvidovanou Desdemonu moc líbila. Desdemonin představitel (to není překlep, ale pravidlo divadla 17. století) si na první pohled žije jako ve snu noci svatojánské, protože všichni na dotaz "jak se vám líbí?" odpovídají, že moc. Nedova kostymérka není žádná veselá panička windsorská, protože veškeré obdivné vzhlížení k jejímu idolu a obětavá práce ve dne v noci je pouhá marná lásky snaha. Jenže rozmar královy milenky vyvolá pěknou bouři a milý Ned zjišťuje, že se ocitl uprostřed komedie plné omylů, kdy neví, kým je, co je a a hlavně co teď. Splácí půjčku oplátkou a pokusí se zkrotit zlou ženu, ale přitom si začíná uvědomovat, že vynucené zkrocení muže v sobě nebyla ta pravá cesta... Škoda, že se Krása na scéně nedočkala pečlivějšího a podrobnějšího zpracování, takhle se mi chvílemi zdálo, že události a změny ve smýšlení hrdinů šly trochu ráz na ráz, ale vynikající výkony Billyho Crudupa a chameleónského Everetta spolu se zneklidňující hrou na identitu to vynahrazují, dobový kolorit je přesvědčivý a chtěla bych jednou vidět takového Othella s Desdemonou, jaké předvedli Crudup s Danesovou. Nehledě na to, že se šarmérem Karlem II. a jeho dvorem je velká legrace. Miluji vše francouzské, ale nešlo se nezasmát nahněvané a krásně britské reakci na argument, že ve Francii ženy mohou hrát divadlo už dávno: "Ovšem. Jakmile navrhujeme něco příšerného, vždycky to obhajujeme tím, že ve Francii se to dělá už dávno!" P.S. Mé nesmírné díky tentokrát náleží uživatelce Adiemus, bez které bych o Kráse na scéně neměla ponětí.(15.12.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace