Krása na scéně

Stage Beauty

Velká Británie / USA / Německo, 2004, 110 min

Richard Eyre

Jeffrey Hatcher (scénář, divadelní hra)

Andrew Dunn

George Fenton

Tariq Anwar

Scénografie:

Jim Clay

Kostýmy:

Tim Hatley

Tématem poutavé drama z dob, kdy ženy na jevišti, mohli hrát pouze muži. Je vidět, že film vznikl z divadelní hry, ale i v rámci filmové zábavy, má co nabídnout.(1.8.2013)

Ano srovnání se Zamilovaným Shakespearem se přímo nabízí, ale narozdíl od výše zmiňovaného jsem se u filmu Krása na scénu skutečně bavila. Bavila jsem se vtipnými dialogy, zainteresovaným výkonem Billyho Crudupa, bravurním výkonem Ruperta Everetta, nadchla mě myšlenka hledání sexuální identity v ženkém hávu, meditace na téma: "kdo jsem teď?" A proto spatřuji v tomto dílku daleko větší potenciál. Také je to tím, že klasické období divadla a tehdejší zaběhané výrazové projevy, jsou nasnímány a modelovány moderními výrazovými prostředky - zní to ohraně, ale téměr dokumentárně roztřesená kamera, to potvrzuje.(2.8.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $782,383Tržby Celosvetovo $2,153,070(17.3.2010)

Dobrá atmosféra, herci; zkrátka filmy zasazené do 16.-18. století a mají lehký nádech humoru mě baví, byť nemusí být dějově zcela dokonalé. 70%(11.11.2010)

Krása na scéně je strukturou scénáře s předvídatelným šťastným koncem a několika zvraty v průběhu děje typickou hollywoodštinou, nicméně veskrze příjemnou a profesionálně natočenou, s přiměřeným rozpočtem, silným hereckým obsazením a předvedenými výkony. Kamera, hudba střih, všechno do sebe zapadá, hrátky se shakespearovskými texty navíc skutečně umožňují hercům ukázat, že jim divadelní klasika není cizí a pohrávají si s verši takřka s labužnickou rozkoší. Crudupova role je vděčnější, protože je nejednoznačná ve své sexualitě i pojetí herectví. Claire Danes je profesionálně půvabná a sympatická, do třetice zkušený Tom Wilkinson hraje jako veterán svůj part divadelního šéfa s přehledem, na shakespearovských hrách vlastně založil svou kariéru.... Celkový dojem 80 %.(6.2.2008)