Vesnice

The Village

Osada

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2004, 104 min

Strhující slečna Howardová v roli slepé Ivy. Napětí, kamera, smyčce, barvy, filozofie, zamyšlení nad různými podobami zla. Místy reminiscence filmů Znamení (atmosféra strachu z neznámých tvorů kolem dokola obydlí), Čekej do tmy (slepá dívka bojuje se silnějším útočníkem), série Harryho Pottera (zlo v podobě Toho, o kterém se nemluví). Červená jako barva zla, barva nebezpečí, barva krve. Zlu v nás se však nevyhneme, ani když se zabarikádujeme v lesích. Zlo je v nás a v nás ho musíme vymýtit. Opět nádherný film mého oblíbeného režiséra Shyamalana. Trailer: http://www.csfd.cz/film/134055-vesnice-village-the/videa/#(12.2.2009)

Nápad je výborný, pointa taky, jenže právě ta je tak špatně načasovaná, že tím film hodně ztrácí. Možná si nechte o Vesnici spíš vyprávět, protože z vyprávění budete mít pocit, že by mohlo jít o opravdu skvělý film. A tím Vesnice určitě být mohla. Takhle "jenom" dobrý.(9.6.2008)

Už jsem viděl lepší filmy od Shyamalana, ale to co se tomuhle filmu nedá upřít je výborná atmosféra a pěkná hudba, ale jinak je to chvílema nudný a konec je sice nečekanej, ale po prozrazení zápletky už ne moc zajímavej. Jediný co si po většinu filmu udržuje vysoko nasazenou laťku jsou herecký výkony všech herců, zejména Adrien Brody se překonával.Určitě to je zajímavej snímek, kterej ze začátku trochu připomíná Znamení, ale nejvyšších kvalit to nedosahuje(9.4.2005)

Jaksi naočkován všeobecnou skepsí, která zchvátila i tábor režisérových věrných, jsem se Vesnici prvoplánově vyhýbal, kudy jsem chodil. A dnes vím, že to byla chyba, neboť je to první Shyalamanův film, který má opravdu něco do sebe, tedy něco více než jen výtečné technické provedení a pointy, které po prvním odhalení omrzí. Pointa Vesnice je tušitelná od první chvíle, stejně jako je patrná snaha indického čaroděje postavit svůj film spíše jako psychologickou studii než lekací thriller. Zajímavá hra s náznaky, barvami, charaktery, náznakovost, úsečnost, místy personalizovaný vypravěč, to vše dodává Vesnici nádech poutavosti a vytváří atmosféru, která není strašidelná, spíše napjatá a tajemná. Uzavřená společnost "spravedlivých" skutečně působí podivně, jednotlivé charaktery jsou posunuté, narušené, nezvyklé. Jejich interakci pak Shyalaman trefuje tu skvěle (výtečná milostná scéna Lucius / Ivy), tu hůře (zbytečně škrobené dialogy "starších"). Občas zaskřípe scénář, to když se chápe příliš velkých slov tam, kde by stačilo mlčet. Shyalamanův boj o nový výraz, který by se oprostil od tradičních klišé je úporný a i díky závěru úspěšný. Nelze ale říci, že stoprocentně přesvědčivý, spíš rozkolísaný a nevyrovnaný. Ale musím znovu opakovat, mezi Shyalamonovým lahůdkářstvím pro masy a Vesnicí je nadějný rozdíl. Snad se ho pan režisér nezalekne.(31.10.2005)

"Neděláme to, co chceme, protože nechceme, aby ostatní věděli, že to chceme .. " Tak nějak to bylo, ham!(22.5.2008)