Vesnice

The Village

Osada

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2004, 104 min

Kdyz jsem film videl poprve, tak jsem si rek, ze sice Shyamalan ma lepsi kousky, ale presto nechapu, proc ma film tak nizke hodnoceni. Tudiz jsem si ho ted rad pustil znovu. Jenze problem, ted mi to prislo jako desna blbost. Prvni zhruba hodinu se Shyamalan nemuze rozhodnout, co za film vlasne toci, jesli horor nebo drama a nebo snad komedii, takze je to takova splacanina, kde se nic moc nedeje a casto film nudi. Navic Shyamalanovo rezie je mirne receno nejista. A aby to nebylo malo, ani kamera za moc nestoji a herci taky nijak skvele nehrajou. A navic cela vesnice vypada jak ze serialu Dr. Quinnova. Nicmene v momente, kdy Bryce vyrazi do lesa, zacne se konecne neco dit, ale zaroven s prozrazenim tajemstvi priser (mimochodem desne smesnejch) film ztraci i tu malou spetku napinavosti a tajemnosti. A zaverecna pointa je desna kokotina. Takze jedinej klad filmu je, ze se zviditelnila Bryce Dallas Howard a slusna hudba, ktere je ale desne malo. Tohle Shyamalan fakt nezvlad a film se mu rozpliz v nevyvazenou pohadku. Nejhorsi Nightuv film.(20.10.2005)

Velmi zvláštní film. Nudu bych v něm neviděl, snad jen postrádá nějaký větší spád a snaží se od počátku budovat atmosféru, která na někoho zapůsobí, někoho jak se zdá znudí. Herecké výkony nemají chybu, zvláště je zajímavá Bryce Dallas Howard v roli slepé dívky. Hvězdné tváře jako Adrien Brody, Joaquin Phoenix, nebo Sigourney Weaver se nijak příliš neprosadí, ale spíše jen sympaticky zapadají. Pointa celého snímku je možná mírně neuvěřitelná, ale ve výsledku nijak nezklame, což je úspěch vzhledem k tomu, jaká očekávání ke konečnému rozuzlení celého tajemného příběhu si divák klade.(12.5.2006)

Odporúčam s dobre nahúleným zvukom a okolo polnoci. Vtedy, všetko pôsobí strašidelne a hudba Johna Newtona Howarda to robí ešte strašidelnejším. Rozladili ma však veľmi dlhé zle postrihané scény, na ktoré som nemal nervy. Bolo tu aj viacero nejasností, ktoré ma nútili na konci rozmýšľať. Napríklad načo zabíjať celé naše stádo, len preto aby sme navodili trochu strachu a rešpektu v očiach ostatných? Nedalo by sa ľudí žijúcich celé tie roky iba v prírode postrašiť aj inak? Čo vlastne boli tie mystické zvuky vychádzajúce z lesa? Robili ich nebodaj starešinovia dediny pri prvom prekročení hranice (vrčanie a iné nadľudske zvuky?). Ale tieto otázky sú už len mierným vetríkom, ktorý dostaneme po odhalení záverečnej pointy. Spracovanie filmu je však na veľmi dobrej úrovni, nechávalo ma v strehu celý čas. A po objavení sa prvého "ježka" v červenej kapucni som mal nervy na maxime. Pôsobnosť a čaro filmu odohrávajúceho sa v prírode malo od Shyamalana oveľa lepší efekt ako Happening. Až na pár nepresností a zdĺhavosti však dávam lepší priemer, lebo takéto brnkačka na nervy nie je pre mňa.(28.10.2008)

Škoda, přeškoda nevyužité šance, která se Shyamalanovi naskýtala. Téma bylo totiž poměrně zajímavé, ale on je nedokázal uchopit tak, jako se mu to povedlo v předešlých případech a výsledkem je jeho dosud nejkontroverznější a asi také nejslabší dílo, byť se stále jedná o nadprůměr. Nejvíce tak zaujme jen Bryce Dallas Howardová, i když ani ona mě nedokázala přes jisté charisma přesvědčit o opravdovosti své postavy. Jedna či dvě lekačky pak celkový dojem rozhodně nemohou zachránit.(1.2.2005)

Soundtrack James Newton Howard: 1. Noah Visits ,2. What Are You Asking Me? ,3. The Bad Color ,4. Those We Don't Speak Of ,5. Will You Help Me? ,6. I Cannot See His Color ,7. Rituals ,8. The Gravel Road ,9. Race To Resting Rock ,10. The Forbidden Line ,11. The Vote ,12. It Is Not Real ,13. The Shed Not To Be Used,(13.5.2011)