poster

Vesnice

 • USA

  The Village

 • Slovensko

  Osada

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2004, 104 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Faidra
  ****

  Open your eyes, open your mind... přesně tak, a osobně dodávám provařené open your heart. Jen s očima široce nezavřenýma uvidíte podzimní krásu kraje, kde se zastavil čas, jen s myslí odklopenou si budete vědomi nástrah, které na lidi klade strach i jeho pravý opak, jímž není odvaha, ale náplň otevřeného srdce - láska. Shyamalan s láskou nečaruje se znuděností vesnické vědmy, na půl ucha naslouchající Andule, která nechce Pepíka, ale chce Honzu, který chce Máňu, ani s "all you needs is love" tvořitele romantických filmů, ale zachází s ní komplexněji než jakýkoli jiný současný filmař, kterého znám. A jako málokdo jiný umí dát tvář nočním běsům našeho dětství, ukázat zvířecí sílu nevinnosti a všespalující moc citu. Že to není horor? No, neřekla bych. Skutečná tvář lidských emocí je nejstrašlivější věc, jakou znám. Že to není horor v konvenčním smyslu? Opravdu byste vy všichni, kteří tvrdíte, že jste nepocítili ani záchvěv strachu, necítili srdce až někde v krku, kdybyste vyšli z kina do listopadové tmy a procházeli kolem krvavých bobulí a nevyzpytatelných trnů dřínu a neměli v náhle živé paměti bubáky, o kterých jste si mysleli, že byli poraženi a zapomenuti už před dávnými lety? Chlápek z Indie dokazuje, že poraženo a zapomenuto není nic, dokud je lidstvo lidstvem s pamětí na vlastní dětství, kdy kreslilo do map hic sun leones. V lesích lidské duše a v houštinách lidských citů se skrývají daleko děsivější věci než lvi a ten pán s iniciálami MNS to ví a nebojí se to použít. Šokující pointy? Zapomeňte na ně. Teprve s jejich znalostí se Shyamalanovy filmy stávají z výborných mimořádnými. Možná v případě Vesnice nastolují až příliš otázek a problémů, díky kterým zatím nedávám maximální hodnocení, ale není to náhodou jeden z rysů skutečně dobrého filmu? Tak zatím čtyři a půl, pane Shyamalane. Než zase vkročím do lesů a zjistím... "it's real, it's real..."(12.8.2008)

 • Lima
  ****

  Film, jehož největší slabinou je paradoxně věc, kterou sám nemůže ovlivnit a tou je přespříliš velké očekávání fanoušků pana režiséra a scenáristy v jedné osobě. Ocenil jsem Shyamalanův zajímavý nápad zápletky, ocenil jsem hlavní myšlenku, která se zjeví po odhalení ústřední pointy. Bohužel ona pointa je dost problematická. Ne snad proto, že by nebyla zajímavá, ale vzbuzuje spoustu otázek ohledně nepravděpodobnosti a přílišné "přitaženosti za vlasy". Nicméně, i tak jsem byl spokojen. VESNICE je krásně ATMOSFÉRICKÁ záležitost, se skvělou hudbou a to, že horor moc nepřipomíná a že jsem se skoro vůbec nebál, mi vadilo ze všeho nejmíň a výčitky tímto směrem neberu(16.2.2005)

 • zputnik
  ***

  Do kina jsem vstupoval se silným záchvatem objektivity; prostě s pocitem a závazkem, že dnes Shyamalanovi nebudu ani křivdit ani nadržovat. Tento pocit se mně stále drží; jen s týdenním odstupem zjišťuji, že to v případě VESNICE není nijak lehké. Předně nic nenamítám proti obecnému rámci (tématu) filmu - láska, víra, pravda etc. Horší už to je s konkretizací tohoto tématu. Zasazení tématu do komunity, kterou nám Shyamalan představuje, sice rozjíždí další neméně zajímavé myšlenkové linie, ale současně tak samotný příběh v konečném důsledku trpí jakousi naivitou. Co musím pochválit na VESNICI je hudba (John Newton Howard) a kompozice určitých scén (horší už je to s momenty mezi těmito scénami). Co mně nemile překvapilo byly herecké výkony a práce se střihem. Shrnuto a podtrženo: Rozhodně zajímavé zamyšlení, jenž nebylo dotaženo k takové brilantnosti, na kterou Shyamalan určitě má.(13.11.2004)

 • Gimli
  *****

  Vesnice se v mnoha ohledech liší od předchozí Shyamalanovy tvorby. Řekl bych, že ta nejzásadnější změna je v postavách, které žijí v uzavřené komunitě, kde platí jasná pravidla. Konkrétní odlišnost je v motivaci. Tentokrát je to láska, která určuje jejich chování. V předchozích filmech se ta pravidla, podle nichž žít, snažili hrdinové najít, kdežto tady se je alespoň podvědomě snaží rozebrat nebo přinejmenším změnit. Shyamalan v podstatě do jisté míry natočil opak toho, co točil dříve, což v jeho osobitém podání dává vznik velice zajímavému a hodně, opravdu hodně jinému filmu. Pokud si potrpíte na pointy, tak ty jsou tady v podstatě dvě. Každopádně druhá z nich je důvodem, proč Vesnici považuju za nejsmutnější (v tom dobrém slova smyslu) Shyamalanův film. Vyzdvihovat Howardovu hudbu je nošení sov do Atén, ale neodpustím si to, protože dokonale vystihuje feeling filmu. Pokud se vám zdá, že feeling soundtracku je jiný než feeling traileru, nedivte se. Trailer lže a to je tak jediné, co můžu mít tvůrcům za zlé.(5.8.2004)

 • EdaS
  *****

  Ne Vesnici jsem se znovu podíval s více než ročním odstupem a musím svoje hodnocení opravit na maximum. Teprve se znalostí pointy si člověk Shyamalanův film pořádně užije, teprve teď chápe motivace jednotlivých postav, teprve teď skutečně prožívá jejich drama. Filmařsky mi přijde Vesnice ze všech režisérových filmů (od Šestého smyslu včetně) nejprostší, emocionálně však zdaleka nejsilnější a myšlenkově nejbohatší.(15.1.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace