Vesnice

The Village

Osada

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2004, 104 min

Strhující slečna Howardová v roli slepé Ivy. Napětí, kamera, smyčce, barvy, filozofie, zamyšlení nad různými podobami zla. Místy reminiscence filmů Znamení (atmosféra strachu z neznámých tvorů kolem dokola obydlí), Čekej do tmy (slepá dívka bojuje se silnějším útočníkem), série Harryho Pottera (zlo v podobě Toho, o kterém se nemluví). Červená jako barva zla, barva nebezpečí, barva krve. Zlu v nás se však nevyhneme, ani když se zabarikádujeme v lesích. Zlo je v nás a v nás ho musíme vymýtit. Opět nádherný film mého oblíbeného režiséra Shyamalana. Trailer: http://www.csfd.cz/film/134055-vesnice-village-the/videa/#(12.2.2009)

Shy mě rozhodně nezklamal. Dostal jsem velkou porci strachu, s trošku upocenou pointou. Čest tomuto snímku dělají herecké výkony většiny herců, ale přestože se Bryce hodně snažila, tek jsem ji její handikap neuvěřil. Phoenix akorát potvrzuje svoje herecké nadání. Závěrečná scéna v lese jenom zatlouká poslední hřebíček do rakve, každému strašpytlovi, jako jsem já.(5.12.2006)

Rozpočet $60miliónovTržby USA $114,197,520Tržby Celosvetovo $256,697,520║ Kam na tie príbehy Shyamalan chodí? Opäť dejová prepracovanosť z množstvom zaujímavých charakterových postáv, každý jeden zo zúčastnených hviezd si svoj priestor zastane v tom najlepšom svetle, nikto tu nepôsobí na vyše či plocho, a to môže príbeh vyznieť banálne ale režisér z minima ťaží maximum, čo sa len tak nevidí. Veľké plus je opäť účasť skladateľa James Newton-Howarda, fakt sila jeho hudba, robí tam neskutočne silné pozadie. Vo svojej hĺbke to je úžasný a krásny príbeh, z veľkou myšlienkou! /videl v kine 2x: 90%/ ...po niekoľkých pozretiach zvyšujem na plné hodnotenie, ten film ani po x-krát nestráca nič na váhe a momente prekvapenia(18.5.2005)

Svojho času kontroverzné sklamanie, ktoré rozdelilo divákov na dva tábory. S odstupom rokov a repríz však mrazivý, znepokojivý a detailne premyslený mikrosvet s vlastnými pravidlami a príbehom, ktorý núti zamyslieť sa nad svetom a našou pozíciou v ňom. Ďalší výborný Shyamalanov film a to som ešte nespomenul majstrovské scény s nožom a napadnutím v lese. ZNAMENIA sa mi páčili viac, ale ani OSADA nie ej zlý film. Naopak, jedná sa o veľký odvážny experiment s pozoruhodnou atmosférou, skvelou výpravou a zaujímavými hereckými výkonmi. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/398/ Kino Považan 2004(25.10.2004)

Skvostná studie života v netradiční uzavřené komunitě. Herecky žádný zázrak a ze strany Adriena Brodyho dokonalá parodie na herecký výkon. Shyamalan tradičně má vše režijně pod palcem, ale scénáristicky mu to tentokráte mnoho nevyšlo. Nedokázal se totiž zcela odprostit od diváckých očekávání a násilně se v závěru snaží o svou tradiční dějovou gradaci s pointou. Kdyby byla tato "šokující" událost vyzrazena hned na počátku, tak byl výsledek paradoxně mnohem lepší. Velká škoda, jelikož některé momenty jasně naznačují, že ve Vesnici se skrýval ohromný potenciál, který bohužel nebyl ani zdaleka využit.(2.10.2004)