Vesnice

The Village

Osada

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2004, 104 min

Scénář: M. Night Shyamalan .. Tento film jsem viděl už při jeho premiéře v kině, ale hvězdičkové hodnocení ke komentáři přidávám až dnes, dva roky poté (také proto, že jsem na něj pozapomněl:-)). __ Jedná se o velice působivý film. Ani jsem nemohl po filmu komunikovat s přítelkyní, jen jsem seděl a přemýšlel. Bylo o čem. Ano, vzalo mne to a to hodně! Shy mne sice táák nenadchl jako třeba Šestým Smyslem nebo Znamením, ale spokojenost byla i tak. Kamera, hudba, režie povedená jako vždy a hlavně mistrná thrillerová atmosféra! K tomu příběh o strachu z neznámého, o lásce, o odvaze .. jen opakuji, byl a jsem s tímto filmem spokojen. 75%.(10.10.2004)

Stylové! Tajuplné, poutavé, výborné... Zase jednou netradiční film, který má pointu, se skvělou hudbou a zvukem, dotvářejícími výborně emoce a atmosféru příběhu. Film pro vnímavé s fantazií. Film pro ty, o kterých se zas tak moc nemluví... ;-)(9.2.2006)

na každý film M.N.Shymalana se moc těším (těšit je něco víc než čekat). po prvním zhlédnutí jsem nevěděl. tak jsem si vzal time out (7měsíců). a teď již vím. FANTASIE ! zničeho (!!!) na vás dýchá napětí, strach. ale pozor!!!! musíte chtít příjmout tuto hru. hru se zvuky, obrazem a popřemýšlet nad hereckými výkony, které možná nedokáže nikdo znás správně ocenit. dle mého názoru skvěle zapadají do atmosféry a odpovídají lidem z vesnice x-tého století, kteří mají strach, že ...... . tajemství, nevinost, láska, tajemství, cesta lesem, zakázané bobule, ti o nichž se nemluví - slyšíte ty zvuky! tu hudbu, která dotváří atmosféru toho kolem nás. a přesto, že jsou nám pomaličku servírovány veškeré indicie, velké finále se odehraje za osobní účasti PANA režiséra. co dodat? někteří lidé vyzařují barevné světlo. podle něj se dají rozpoznat. poznáte M.N.S.? já asi ano. a jsem rád.(14.11.2005)

Oscar 1 nominace: Hudba(27.1.2005)

Nijak si nehoním triko, když tvrdím, že na pointu jsem přišla pět minut poté, co jsem si přečetla synopsi. To svědčí jednak o mé bezbřehé inteligenci a jednak o tom, že by se Shymalan měl na pointy vykašlat. Už dávno totiž nejsou nepředvídatelné, šokující a neočekávané. Největším problémem Vesnice je, že se Shymalan nedokázal rozhodnout při volbě žánru: vrhnul se sice na natáčení milostné romance, zároveň ji ale doplnil svým obvyklým „vypointovaným“ rukopisem, přičemž oba dva žánry si navzájem zdatně podrážejí nohy. Hororová část postrádá napětí a atmosféru a milostná zápletka je zoufale naivní a odkázaná na stupidní telenovelovité repliky. Příšery jsou co do technického ztvárnění mizerné a hlavně jejich vinou vás vůbec nepřekvapí první pointa. Atmosféra je sice oproti předchozím Shymalanovým filmům dost slabá, nicméně je zase dost nosná na to, aby ono „šokující“ zjištění na konci působilo jako hodně špatný vtip. Navíc oproti Šestému smyslu se po druhém zhlédnutí vyjeví spousta nelogičností, které s novým úhlem pohledu nesouhlasí (proč 19. století? Co vrstevníci stařešinů? Ví to nebo ne? A pokud ne, jak se do vesnice dostali, aby o „pointě“ neměli ponětí? Proč je podstata monstra pronásledujícho Ivy taková, jaká je? Proč dva starší spolu vedou rozhovory, jako by neměli potuchu o pravém charakteru věci?) Spousta replik je bez smyslu a významu a působí dost hloupě. Uvzlykané memorování nad hrozným životem ve městech také věci nepřidá. Činy postav mají dost chabé vysvětlení: že se někdo vydá smrtelnému nebezpečí kvůli záchraně někoho druhého, na to už jsme si zvykli. Že ale Ivyin otec obhajuje vyslání slepé dívky do lesa tím, že je z nich nejsilnější, je dost chabá berlička, která má zakrýt skutečný úmysl, totiž že důležitá je právě Ivyina slepota. Holt kdyby to Shymalan řekl naplno, neladilo by to s jeho úmyslem stvořit nevinný a bezelstný film. Jacquin Phoenix je většinu času nucen pronášet hloupé repliky, Noah jako vždy skvělého Brodyho má minimum prostoru, a tak nejvíce zaujme Howard, jejíž Ivy je přirozená a svěží a uvěříte jí i její podivné promluvy o lásce. Navíc tak věrohodně zahraná slepota se jen tak nevidí (paradoxní ovšem je, že vinou ledabylého snímání si toho, že je Ivy slepá, všimnete asi až po čtvrt hodině). Technicky se Vesnice taky povedla: atmosférická hudba nádherně vytváří poetiku vody, mokrého listí, podzimu, lesa. Snímání a barva jsou úchvatné a je to právě atmosféra přírody a lesa, co drží film nad vodou. Právě tohle je totiž to jediné, co nezklamalo moje vysoká očekávání.(31.8.2005)