Vesnice

Osada

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2004, 104 min

• Arx

Tohle snad ani Shyamalan nemyslel vážně. Proč se mám 108 minut dívat na bandu ujetejch magorů, který se bojej vyjít z lesa :-)))) Viz komentář KevSpy s kterým se plně ztotožňuju.(5.11.2006)

Shy mě rozhodně nezklamal. Dostal jsem velkou porci strachu, s trošku upocenou pointou. Čest tomuto snímku dělají herecké výkony většiny herců, ale přestože se Bryce hodně snažila, tek jsem ji její handikap neuvěřil. Phoenix akorát potvrzuje svoje herecké nadání. Závěrečná scéna v lese jenom zatlouká poslední hřebíček do rakve, každému strašpytlovi, jako jsem já.(5.12.2006)

To najlepšie zo Shyamalana a dokonalé vo väčšine detailov. Aj zásluhou výbornej kamery a nádhernej Howardovej hudby sa indickému mágovi darí bez problémov budovať atmosféru a napätie, hoci Osada sa ani náhodou nedá označiť za thriller a už vôbec nie za horor. Druhá čast filmu prinášajúca zopár prekvapení síce veľmi krehkým spôsobom balansuje na hrane logiky ale aj vďaka sile myšlienky, ktorá diváka núti k hlbšiemu zamysleniu ju dokáže ustáť. Záleží len na tom, či ste ochotní pristúpiť na režisérovu hru. Ak áno, v tom prípade sa pripravte na originálny a pritom veľmi silný emocionálny zážitok, ktorý sa takmer naisto nepodobá ničomu čo ste už videli.(25.10.2006)

• - Na natáčení byla postavena vesnice čítající přibližně dvacet budov. Nenatáčely se zde jen exteriéry, ale i veškeré interiéry, což štábu ztěžovalo práci, neboť se často jednalo o těsné prostory. Proto se některé stěny daly odsunout. (Kroup4)

• - 60-milionový film se během opening weekendu (30.7.-1.8. 2004) dočkal skvělého 50-milionového výdělku, ale už následující týden ho postihnul až 68 % pokles. Celkově si z amerických kin odnesl přibližně 115 milionů, a i když byla tato suma zklamáním, pro Disneyho studio to byl nejvyšší výdělek za posledních 6 měsíců. (imro)

• - Do role Noaha byl původně obsazen Ashton Kutcher. Ten se však musel své role vzdát kvůli nabitému programu. (becki_tu)