poster

Vesnice

 • USA

  The Village

 • Slovensko

  Osada

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2004, 104 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • B!shop
  ***

  Kdyz jsem film videl poprve, tak jsem si rek, ze sice Shyamalan ma lepsi kousky, ale presto nechapu, proc ma film tak nizke hodnoceni. Tudiz jsem si ho ted rad pustil znovu. Jenze problem, ted mi to prislo jako desna blbost. Prvni zhruba hodinu se Shyamalan nemuze rozhodnout, co za film vlasne toci, jesli horor nebo drama a nebo snad komedii, takze je to takova splacanina, kde se nic moc nedeje a casto film nudi. Navic Shyamalanovo rezie je mirne receno nejista. A aby to nebylo malo, ani kamera za moc nestoji a herci taky nijak skvele nehrajou. A navic cela vesnice vypada jak ze serialu Dr. Quinnova. Nicmene v momente, kdy Bryce vyrazi do lesa, zacne se konecne neco dit, ale zaroven s prozrazenim tajemstvi priser (mimochodem desne smesnejch) film ztraci i tu malou spetku napinavosti a tajemnosti. A zaverecna pointa je desna kokotina. Takze jedinej klad filmu je, ze se zviditelnila Bryce Dallas Howard a slusna hudba, ktere je ale desne malo. Tohle Shyamalan fakt nezvlad a film se mu rozpliz v nevyvazenou pohadku. Nejhorsi Nightuv film.(20.10.2005)

 • pan Hnědý
  ***

  Thrillerová pohádka pro dospělé. Shyamalan je mistr atmosféry, jeho specifický způsob temného prostředí je umělecké a originální, ale jeho VESNICE nenabízí takovou tísnivost, napětí a výbornou výpravu jako SIGNS, nebo SIXTH SENSE. Shyamalana mám rád, točí skvělé filmy, vážím si VESNICE v kontextu Shyamalanovské sbírky, neužívám si ji jako divák.(13.3.2013)

 • Galadriel
  ****

  Podle mě není tenhle fiml až tak střašný, jak se někde psalo, ale ani tak výborný, jak se psalo jinde... Je rozhodně jiný, než předchozí Shyamalanovy filmy, většina věcí (kromě jedné) mi byla jasná chvíli předtím, než byly ve filmu vyřešené, ale i tak jde o zajímavé nápady. Bohužel místy nejsou tyto nápady dotaženy do perfektního konce. Herecké výkony mě zas tak moc nenadchly (kromě Bryce Dallas Howardové, která je opravdu skvělá). K čemu ale nemůžu mít žádné výhrady je stylizace, kamera, hudba (James Newton Howard - v podstatě melodická hudba, krásné smyčce a jen místy napínavé "skoroticho" nebo ruchy - fantasticky odvedená práce) a vůbec atmosféra filmu. Tohle dílko rozhodně stojí za shlédnutí, protože je natolik zvláštní, že se těžko dá dopředu určit, jestli se vám bude líbit nebo ne.(23.4.2005)

 • Djkoma
  ***

  Kdo mi odpoví, co je vesnice? Já si zkusím odpovědet. Horor to není a ani se jím nesnaží být. Komerční snaha ukázat temnou stranu vesnice byla dost silná, aby většina publika čekala tmu, krev, smrt a možná i nějaké to zajímavé vyústění plynoucí z překvapivého zvratu. Nekoná se tu žádná přehlídka krve a celkově červená barva se stává barvou zla. Proč? Symbolizuje snad krev tekoucí z ran lidí? Z jejich otevřených žil po jakémkoliv zásahu jiné osoby? Varování? Ano, zcela vážně. Symbolika tímto filmem prochází skrz na skrz. Co žlutá, do které jsou všichni oblečení? Co znamená žlutá barva? Barva, kterou svítí slunce, může znamenat naději, šanci a třeba i život. Jedna malá vesnička obklopená lesy. Lidé se bojí a žijí v míru pod vládou starších. Připomíná vám to indiány nebo někoho jiného? Já nejsem naštvaný za to, že film není hororem a bojíte se u něj maximálně prvních pár minut. Od takové třetiny filmu už hodně lidem bude jasné, že tu něco nehraje. Ideologie vyčlenění se mimo společnost a žít vlastním ideálním až utopickým stylem života je super představa, ale jak všichni víme, nikdy se nemůže splnit. Vždycky tu bude něco nebo někdo, kdo nám bude překážet. Všechny špatnosti světa tu jsou a my s nimi nic neuděláme. Můžeme bohužel pouze zavřít oči a nevšímat si jich a nebo ještě lépe od nich odejít. Odejít někam, kde nás nikdo nebude rušit. Nebude po nás střílet, nebude nás lynčovat ani vydírat. Všichni bychom mohli utéct do světa obklopeného stromy a zapamatovat si, že za stromy nás čeká jen to nejhorší a doufat, že zabráníme našim dětem poznat "Svět za stromy". Neobviňujte Vesnici, že je filmem symbolickým, i když symboly a dynamiku děje chvílemi nezvládá. Zkuste přijmout "poslání", které se nám snaží říct a věřte tomu, že aspoň slepý dokáže nevidět náš odporný a krutý svět.(7.5.2006)

 • Cival
  ***

  Shyamalan si na sebe sám upletl nelítostný bič. Teď ale pozná jak chutná jeho mylně vzývaná genialita (hlavně v případě "pouze" nadprůměrných Znamení a Šestého smyslu) z druhé strany. Vesnici čeká odevšad nelítostná kritika. Podle mého názoru neprávem, protože přes všechny technické nedostatky (tragická kamera Rogera Deakinse, nefunkční zvuky) natočil Shyamalan zajímavý film. velká škoda, že v podstatě komorní, posmutnělé drama je prodáváno jako další Shyamalanovský thriller se šokující pointou - jako takový totiž ani trochu nefunguje. Neděsí a pointa vypadá jak špatný vtip. Na druhou stranu, ve chvíli, kdy se na toto škoující odhalení pokusíte podívat z "druhé strany", jako na ústřední motiv celého filmu, získají dosud malátné postavy životnost, prázdný příběh se zpětně naplní nečekaným obsahem a rázem je o čem přemýšlet (a u čeho se bavit, tak jak o tom ve svém komentáři mluví Gimli). Samozřejmě že nic neobhájí nudnou první polovinu, leckdy nejistou režii Shyamalana a fakt, že se Vesnice vydává za něco čím není. Ale nemá cenu ji absolutně zatracovat, když se leccos zajímavého i podnětného mezi jejími obyvateli skrývá. Přinejmenším něžná hudba Johna Newtona Howarda.(9.8.2004)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace