Rodáci (TV seriál)

Drama / Válečný

Československo, 1988, 22 x 50 min

Jiří Adamec

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden, Petr Haničinec, Míla Myslíková, Jan Čenský, Ilja Prachař, Zdena Hadrbolcová, Rostislav Čtvrtlík, Jiří Datel Novotný, Jiřina Bohdalová, Eva Horká, Ladislav Trojan, Svatava Hubeňáková, Nela Boudová, Alois Švehlík, Vlastimil Fišar, Petr Štěpánek, Ladislav Mrkvička, Jan Přeučil, Dana Homolová, Jiří Holý, Bohumil Vávra, Jaroslav Satoranský, Jiří Pleskot, Filip Renč, Monika Žáková, Miroslav Zounar, Zdeněk Ornest, Vladimír Hlavatý, Bořivoj Navrátil, Otakar Brousek ml., Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Lída Plachá, Josef Nedorost, Lubomír Kostelka, Ferdinand Krůta, Vladimír Kratina, Oto Ševčík, Josef Langmiler, Michal Pešek, Jan Pohan, Jan Cmíral st., Igor Smržík, Milan Klásek, Ljuba Krbová, Bohuslav Čáp, Václav Kotva, Jiří Smutný, Ivan Vyskočil, Vilma Cibulková, Ladislav Křiváček, Pavel Zedníček, Zdeněk Buchvaldek, František Němec, Václav Sloup, Václav Postránecký, Tomáš Juřička, Milan Riehs, Jiřina Jelenská, Stanislav Fišer, Jiří Bartoška, Jiřina Jirásková, Dana Bartůňková, František Hanus, Václav Helšus, Miroslav Vladyka, Václav Knop, Karel Augusta, Ludmila Roubíková, Božena Böhmová, David Schneider, Vlado Černý, Boris Rösner, Miroslav Donutil, Jaroslav Kepka, Karel Bělohradský, Petr Svárovský, Antonín Hardt, Petr Skarke, Valérie Zawadská, František Husák, Adolf Filip, Pavlína Mourková, Karel Houska, Steva Maršálek, Martin Kolár, Ladislav Potměšil, Zdeněk Martínek, Josef Mixa, Václav Švorc, Adolf Kohuth, Petr Oliva, Jindřich Světnica, Josef Vinklář, Marie Durnová, Jana Švandová, Rudolf Jelínek, Milan Vágner, Dalimil Klapka, Emil Horváth st., Bronislav Poloczek, Daniela Pokorná, Vladislav Beneš, Soběslav Sejk, Radan Rusev, Blažena Holišová, Ladislav Šimek, Pavel Havránek, Martin Učík, Vlastimil Jílek, Oldřich Velen, Svatopluk Skopal, Ján Mildner, Bedřich Prokoš, Václav Mareš, Otto Lackovič, Bořík Procházka, Vladimír Bičík, Otto Budín, Jindřich Hinke, Miroslava Pleštilová, Ivan Richter, Vlastimil Čaněk, Josef Velda, Daniel Landa, Zdeněk Srstka, Eva Řepíková, Bohuslav Ličman, Jana Robenková, Vladimír Pospíšil, Jindřich Hrdý, Marcela Martínková, Josef Patočka, Alena Kreuzmannová, Ivana Vávrová, Jana Jiskrová, Otakar Brousek st., Zdeněk Žák, Dana Morávková, Sergej Bystrickij, Miloslav Mejzlík, Jana Vaňková, Oldřich Vlach, Sergej Martynov, Jiří Novotný, Martin Mejzlík, Carmen Rauschgoldová, Mária Bálintová

Ale soudruzi, tohle přece vůbec není špatný seriál. 1) Jsme svědky různorodosti postojů a charakterů. Od těch jednoznačně špatných - konfident gestapa (Václav Postránecký), který po revoluci zmizel, nejspíše na západ do služeb imperialistů, přes advokáta (Petr Kostka), za fašistů starostu obce Rača, který to myslel dobře, ale zašel příliš daleko a nakonec byl po zásluze postižen infarktem, po statkáře (Ilja Prachař), který čeká, kam se to otočí a k nim se pak přidá i se synem, až k těm v zásadě dobrým, ale pomýleným, kteří neprohlédnou - učitel gymnasia (Alois Švehlík) anebo nakonec prohlédnou (Antonín Navrátil). I na té správné straně stojí lidé různí - prudký těžko zvladatelný hlavní hrdina (seriálový debut Jana Šťastného), či obětaví komunisté, kteří padli v boji proti fašistům (Rudolf Hrušínský) anebo nepadli a rozdávají svou moudrost dále (Ota Sklenčka a spousta dalších). Politickou mozaiku dobře doplňuje řezník, který vyjde s každým režimem (Petr Haničinec) a také je po zásluze potrestán, do komunistické strany se vloudivší nicméně včas rozpoznaný a vyhozený kariérista (Bronislav Poloczek) či poctivý německý lékař (František Němec). 2) Seriál je typickým machistickým příběhem. Ženy se tu sice vyskytují, ale výhradně jako milující matky anebo jako nevýrazné mladé husičky, které nevědí, co by. 3) Hlavním argumentem odpadových hodnocení je ideologické vyznění seriálu. Je pravda, že v době vzniku jsem seriál považoval za odpadovou nudu. Socialistické propagandy jsem měl plné zuby stejně jako všichni a ani po jiných stránkách mě seriál nezaujal. Dnes ale vidím výborné herecké výkony, uvěřitelné postavy s uvěřitelným vývojem a zemitou poctivost tehdejší řemeslné tvorby. Co seriál popisuje, se mohlo stát a asi i pravděpodobně dělo. Peripetie příběhu jsou uvěřitelné, možné, přijatelné a nepůsobí na mě nepatřičně. Nesouhlasí celkové vyznění - skutečnost, že nositeli těch pozitivních vlastností jsou převážně komunisté, zatímco ti špatní jsou, jaká náhoda, jejich odpůrci. 4) Spoiler. Příběh druhé řady začíná začátkem padesátých let. Petr Vitásek se s vášní sobě vlastní vrhá do probíhajícího třídního boje. Předseda OV KSČ, který nad ním držel ochrannou ruku, je spolu s šéfredaktorem Rovnosti odhalen jako třídní nepřítel. Rovněž major STB (Vladimír Kratina) a ředitel gymnasia (Petr Štěpánek) jsou posláni do jáchymovských dolů. Vitásek po krátkém váhání organizuje petice za trest smrti pro všechny. Mladý Mlejnek, bývalý angažovaný fašista (Karel Roden), vstoupí do komunistické strany a stává se vyšetřovatelem STB. Starý poctivý dělník (Oto Sklenčka) po infarktu odstoupí z funkce a jeho následovníkem se stane Petr Vitásek. Vládne městu železnou rukou a Račí se šíří strach. 5) Spoiler. Třetí řada začíná v roce 1967. Vitáskův otec, nadšený podporovatel obrodného procesu, se tvrdě střetne se synem. Toho nakonec vymění ve funkci jeho bývalý kamarád (Antonín Navrátil). Do republiky se vrací i Horáček (Václav Postránecký). Ukáže se, že ve Velké Británii pracoval jako agent československé rozvědky a že se osobně zná s majorem Zemanem i podplukovníkem Žitným. Petr Vitásek ho usvědčuje z kolaborace s fašisty, načež záhadně umírá pod koly projíždějícího náklaďáku. Za normalizace se Horáček stává tajemníkem OV KSČ a spolu s nemanželským synem mrtvého Vitáska nastoluje v Rači klid k pokojné práci na výstavbě socialismu. 6) Připravuje se další řada. V ní se zjistí, že Horáček hrál dvojí hru a byl agentem britské tajné služby u nás. Po roce 1989 získává státní vyznamenání a stává se významným podnikatelem. Dál zatím nevím, ale jakmile to zjistím, rád to sem napíšu.(13.7.2011)

• Gogen

Za scénu, kdy "Vytásek" (či jak se jmenoval) rozbíjí poradu větou: "Soudružko, i když máte vellký kozy, pravdu nemáte" ... a to si většinou věty z filmů nepamatuju ... takže to přeci zase tak špatné být nemůže :-)(7.11.2008)

Prokomunistická orientace je sice patrná, ale ten seriál není jen o komunismu. Partnerský vztah, proměna učitele z příznivce Sokola v přesvědčeného vedoucího Kuratoria, ale i některé odlehčené hlášky, to stojí za pozornost. Navíc herci dokázali být ve svých rolích přesvědčiví. Dobový vtip reagoval na neúspěch českoslovesnkých hokejistů, že by měli do týmu zapsat Vitáska, s holí se uměl pěkně otáčet:-)___________ 12.7.2011 - po zhlédnutí repete cca 60% první série (13 dílů): prokomunistické hrdinství je sice patrné, ale rozhodně ne jednoznačné. Filmaři posháněli věrohodnou dobovou výpravu, zachycení jihomoravské vesnické bodrosti je Matějkova specialita (Náš dědek Josef), filmaři ukazují skutečnou poválečnou vesnici - nerozhodnou, v domácnostech kříže na stěnách, při oslavě 1. máje se jeden strojí do moravského kroje, další do sokolského a mladí mají modré košile. Vitásek si udržuje celkem zdravý rozum - neodsuzuje jako některé pokrokové soudružky básně jako buržoazní přežitek:-) Milostný propletenec působí vtipně - jen ve 13. dílu s eobjeví všechny osudové lásky Petra Vitáska, ovšem všechny působí unyle. I když Eva Horká tu unylost zahrála přesvědčivě:-)(30.3.2011)

• Véča

Gogen: ta věta doslova zní: "Milostivá paní poslankyně, vy sama nejlíp víte, jak to s tou vaší demokracií bylo, ale musím vám říct, že ač máte nádherný kozy, tak pravdu nemáte."(1.2.2009)

Nechápu proč jsou skoro všichni tady tak zaslepení nenávistnou pravičáckou propagandou, tento seriál si rozhodně žádné odsouzení natož pak odpadové hodnocení nezaslouží! Po filmařské stránce je to naprosto dokonale zvládnutá záležitost, velmi podařená kamera i režie, která dokáže vyvolat skutečně silné emoce. Seriál má silnou atmosféru a charaktery postav jsou velice dobře napsané, rozhodně to nejsou žádné šablonovité karikatury jak by si někdo mohl myslet, ale skutečně normální lidé kteří mají své problémy které řeší. Abych byl upřímný zatím jsem si žádné velké politické agitky nevšiml, pár zmínek o komunistech v prvním dílu sice bylo ale to bylo vše, určitě si další díly nenechám ujít a moc bych chtěl poděkovat televizi Barrandov za uvedení Rodáků na naše obrazovky, zatím dojmy ve skrze pozitivní. zatím 85%(16.4.2011)