Rodáci

všechny plakáty
TV spot
Československo, 1988, 20 h 3 min (Minutáž: 89–95 min)

Režie:

Jiří Adamec

Kamera:

Kristian Hynek

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden (více)

Epizody(13)

Přežili válku a teď někteří nevědí, jak naložit se svým životem. Válečné i poválečné osudy lidí v  malém jihomoravském městečku podle románů Jaroslava Matějky. Mladý Petr Vitásek z jihomoravského městečka Radeč je prostořeký idealista, který má rád pití a děvčata. Po konfliktu s kolaborantským profesorem je vyloučen z gymnázia a přidá se k partyzánům. V přestřelce je raněný. Po válce se stane v Brně redaktorem komunistických novin... Seriál sleduje společenské proměny malebného jihomoravského maloměsta v období 1942 - 1948. Mapuje dobu a lidi v jejich proměnách, v jejich občanských postojích a činech a v jejich charakteristické mnohotvárnosti. Rozsáhlý seriálový projekt podle románů Jaroslava Matějky "Rodáci a odrodilci" a "Kam jdete, rodáci" natočil Jiří Adamec v roce 1988 na politickou objednávku KSČ k 40. výročí Vítězného února. (TV JOJ)

TV spot

terunka003

Válečnopoválečné, hrdinské, zírající v dlouhých pohledech, mládežnické. Viděla jsem kousky, pár dílů, je pravda, že se tam něco děje, ale co, to mi uniká. Střelili ho do nohy, pak ho operovali, on nechtěl jíst, vrátil se táta z lochu a už zase jedl, dokonce i na nohy se postavil, pak se sebral, ani holce neřekl co jí chtěl říct a už zase mašíroval někam s pistolí na korbě náklaďáků s kámošema.. ..no prostě tak nějak to bylo.. ()

PMakufka

Takže…. i přesto, že docela v poslední době sleduji staré komunistické seriály, které jsem naposled viděl někdy v osmdesátých letech, moc se mě do této recenze nechtělo. Přece jen, seriál je psán v pozdní totalitě a to jsem již o soudruzích a jejich kulturní tvorbě ledacos věděl. Celé svoje psaní tedy zatím rozdělím do několika částí. Nechci, aby to bylo příliš dlouhé, kdo to má pak číst. Jo a koukám na nějakou novou verzi kde je 13 dílů místo původních 22. Tuším, že to reprízovali na barrandově. Až dokoukám seriál celý, tak to možná vše přepíšu a nebo také smažu. Uvidíme…………………… Dodatek po shlédnutí – být stručný se mě nepodařilo. Kdo nechce trpět a nebo není přesvědčený soudruh, tak ať se radši na tenhle seriál nekouká a dál nečte. Ke konci to už bylo na hraně jestli u toho vydržím. Jo a holky ať se na to radši nekoukají vůbec. Více idiotsky napsané a zahrané ženské role jsem ještě neviděl. Stručně řečeno do šestého dílu jedna hvězda, další už jen odpad…………………………. 1-3 díl Rodáci jsou skutečně v některých ohledech originální. Tak ploše napsané kladné hrdiny (tajní či budoucí komunističtí odbojáři - partyzáni) jsem dlouho neviděl. Nejvíce si asi zahráli herci negativních gestapáků, SS a kolaborantů. Nemá cenu moc herce jmenovat, protože se jich v seriálu vystřídá velká spousta. Dialogy mezi děvčaty jsou naprosto debilní. Jediné oživení snad přináší ve třetím díle pár scén ze zámku, kde hlavní hrdina posléze pracuje. Vitásek na konci třetího dílu zastřelí nového správce zámku, německého kolaboranta, a je nucen uprchnout………………………………. 4-6 díl Hlavní hrdina je již bezpečně u partyzánů. Záběry z jejich zemljanek a vzájemné dialogy partyzánů patří k tomu lepšímu z těchto dílů. Život takové odbojové skupiny je popsán docela realisticky, bez zbytečných agitačních keců. Tohle už neplatí o situacích, kde dochází k zakládání revolučních výborů (konec války se nezadržitelně blíží) a všichni kdo nejsou komunisti jsou vylíčení jako kulaci, kolaboranti a vůbec svoloč všeho druhu. Přichází osvobození, trocha akce a celkem solidní ztvárnění radosti z konce války. Šestý díl už však spadá znovu do docela nechutné komunistické nalejvárny. Komančové jsou místy ztvárněni celkem realisticky: Nepotřebují žádná pověření, nerespektují žádné zákony, jen namíří kvér a vezmou si co chtějí. Považuji to za klad seriálu….. i když to tak soudruzi zřejmě nezamýšleli . Šestý díl je obecně docela odporný pro každého, kdo nemá vymytý mozek bolševickou rétorikou………………………………. 7-9 díl Tak soudruzi a samozvaní “ochránci práv” mě začínají pěkně lézt na nervy. Adorace Vitáskova regulérního samozvaného gangu, jednající v podstatě bez pravidel je docela hnus. Scénáristé a režisér Adamec se to snaží zachránit tím, že nechá tuhle bandu bojovat také proti německým záškodnickým skupinám, plus zachrání jednoho poctivého němce. Schůze různých výborů, komisí a svazů nabírá na síle a koukat se na to nedá. Pokud se scénář drží stranou politiky, tak to pořád docela jde. Osmý díl radím všem normálním lidem raději přeskočit. A devítku taky… Dívčí dialogy jsou stále úplně mimo…………………………. 9-11 díl Moc se toho nezměnilo. Začíná tažení proti “zlým“ kulakům, kteří jsou znázorněni jako hamižní a nepřející svině, protože prostý lid hladoví (sucho) a oni si tajně schovávají nadměrné zásoby. Lidovci to taky celkem schytávají a Národní socialisté taktéž. Docela lituji pár výborných herců, kteří musejí ztvárňovat “hodné“ soudruhy (Brzobohatý) a naopak například Ilja Prachař, v roli lakomého kulaka, docela pobaví .. Pěknou svini, ovšem celkem dobře zahranou, také s chutí hraje Bronislav Poloczek a Václav Postránecký. Postupně docházím k názoru, že jakákoliv scéna kde nefiguruje neměnný tragický výraz mladého Vitáska, je přínosem seriálu. Horší už to asi těžko může být………………………. 12-13 díl Hnus. Komančové se prostě nestyděli ten svůj převrat docela otevřeně prezentovat i v tomto seriálu. Násilné přebírání moci, seznamy reakcionářů a lidí, kterých je se potřeba “zbavit” (vyložte si to po svém jak to Vitásek myslel) jsou na denním pořádku. Busty Leonida a Josifa pomalu v každé místnosti. Dostávám pocit, že koukám na nějakou zvrácenou perverzní filmovou úchylárnu. Chudák herec Šťastný, protože jeho postava je v posledních dílech těžce napřesdržku. Jednu hvězdu dávám sobě za osobní statečnost v dokoukání seriálu. () (méně) (více)

senecek

Před pár lety jsem tomuhle seriálu dával odpad,teď musím říct,že vzhledem k tomu,co praktikuje za hrůzy naše tzv. svobodomyslná, bez nátlaková a bez cenzurní kinematografie a televize,je tohle dílo skvost! Plejáda skvělých herců,u nichž musím konstatovat,že kdyby zahráli třeba stůl,nebo židli,je to koukatelný a věrohodný. Jen se pozastavuji nad jednou věcí,v roce 1987,potažmo 1988 se naši tvz. novodobí buditelé (Bartoška,Brzobohatý,Hrušínský aj.) opravdu museli ,,zaprodat",jak se později říkalo a říká,překrucováním dějin? Nechci soudit,nepřísluší mi to,ale jak bylo řečeno v jedný krásný pohádce: Pro pár špinavých zlaťáků,pro falešnou slávu ....??? ()

vitak69 odpad!

Neuvěřitelná lež a bolševická propaganda. Na tom seriálu není ani smítko pravdy. Pokuď někdo tvrdí opak, lže sám sobě. Totálně překroucená historie, což bolševikům šlo ze všeho nejlépe, tedy kromě politických procesů. Chtěl bych vidět soudruha kulhajícího Vitáska, jak se vysmívá poprsí demokratické poslankyně, jestli by si tak troufl vysmívat se i po roce 1948 některé ze soudružek. Myslím, že by to bylo poslední, čemu by se v životě smál. Jestli někomu vadí, že se seriál nějak moc nevysílá, tak mám návrh, co kdyby Němci povolili vysílání Věčného Žida a dalších perliček při budování a rozšiřování své Tisícileté říše? I tyto filmy byly výborně natočené, se skvělou kamerou a dobrými herci. Jestli existuje slušný komunista, pak se najde i slušný fašista či nacista. Mohla by se zavést vzájemná výměna těchto "vynikajících filmů a seriálů". Pravda je, že těch bolševických je trochu víc, budování komunismu u nás trvalo trochu déle, než budování Tisícileté říše. ()

igi B. odpad!

Nějakou pofiderní náhodou jsem při brouzdání zde v databázi narazil na tuhle jednu z největších normalizačních televizních po(b)litických sraček. Začudlil si v ní k oslavám >Vítězného úmora< kdejaký ten více či méně zasloužilý prostonárodní umělec, zatímco v Sajůzu už bouřila perestrojka a i v tuzemských kulturních bažinách pár statečných zdvíhalo hlavu... Nakonec naši soudruzi tvůrci i herci ve valné většině i za svobodných dalších 20 let dokázali, že hovna z hoven vzejdou a místo povinné ideologie a pocitu stranické poslušnosti stačí jim pak dnes předhodit trochu peněz a pocit bulvární důležitosti. Netvrdím, že jsem tenkrát se na tenhle hnus nějak pravidelně a pečlivě díval, ale matně si z nahodilého nahlížení pamatuju, o co šlo. A s čistým svědomím pak klidně hodnotím - odpad - bezskrupulózní umělecký a lidský odpad... .-( - - - - - (Viděno občasně v oněch dobách nešťastných, komentář zde šťastně 13. - 27.6.2008) ()

• Filmovalo se také v lipové aleji v Rosicích, železniční stanici Tatranská Polianka, zámku Mníšek pod Brdy, zámku Tochovice, Brně, městském soudu v Praze, Miroslavy, Mahenově divadle v Brně, Praze na Malé Straně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Seriál měl mít původně 13. dílů po 90 minutách. Během natáčení se plán změnil na 22 dílů s přibližně hodinovou stopáží. Po odvysílání byl na příkaz ředitele ČST J. Zelenky upraven do 13tidílné podoby a tak je i v archivu zachován dodnes. (cariada)
  • Železniční most, na který útočí partyzáni, se nachází mezi obcemi Střelice u Brna a Radostice na trati mezi Brnem a Znojmem. Filmovalo se i na zámku Benátky nad Jizerou. (offlineman)