Star Wars: Clone Wars (TV seriál)

Animovaný / Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2003, 25 x 3-12 min

Po zkončení Epizody 2 mě zajímalo, jak vlastně ty clonové války budou probíhat. Bylo to pochopitelné, protože jak již má celá slavná série v názvu - byly to Války a právě konec druhé epizody naznačoval, že tyto války budou stát za to. Jenže jsme se nedočkali prostřednictvím hraného filmu, nýbrž animace skvělého Genndyho Tartakovského, jehož Samurai Jack, Dexters Laboratory či Powerpuff girls okouzlují diváky dodnes. Je to trochu něco jiného a tento styl nemusí sednout každému, nicméně trpělivost růže přináši a pokud dá divák, kterého na první pohled zpracování z nějakého důvodu odrazuje, seriálu šanci, dostane se mu odměny v podobě skvělé zábavy a doplnění příběhu o jednu z jeho nejdůležitějších částí. Na Clone Wars je dobré, že se děj netočí jen a pouze kolem Anakina i když i tady se mu prostoru dostane dost a dost, ale máme možnost sledovat v akci postavy, které se ve filmech neobjevily a nebo pouze v malých rolích. Musím smeknout před uměním Tartakovského, protože se mu skutečně podařilo oživit konflikt, který na začátku druhé epizody začne a jeho konec zůstává dlouho v nedohlednu. Samotné války jsou jen pro milovníky akce, - nutno říci, že i přes poměrně jednoduchou animaci jsou boje vykresleny do nejmenších detailů a souboje světelnými meči jsou snad ještě lepší než v hraných filmech. Tato minisérie však nenabízí jen a pouze akci ale zaměřuje se na jednotlivé části příběhu, aby tak vytvořila pomyslný most mezi E2 a E3 a pomohla tak vysvětlit řadu nejasností, které během jejich sledování mohly vzniknout. Proto tento povedený seriál doporučuji nejen skalním fanouškům Star Wars ale také milovníkům animované tvorby a právě lidem, kteří v Epizodě III všemu tak docela nerozumějí. 90%(2.9.2006)

• type_B

Varuji případného čtenáře před následujícími řádky: Tento komentář nebude objektivní. Příčina je jednoduchá, jsem fanoušek původní (staré) trilogie SW. Můj comment se nezabývá úrovní animace, způsobem vyprávění (zobrazování) ani úrovněmi kvality jednotlivých dílů. Hlavní problém má už kořeny v nové trilogii SW, která je pojata oproti starým SW realističtěji: klade důraz na zobrazení politické moci a zákulisních machinací, do nichž jsou Jediové vtaženi. Tím také dojde k tomu, že se rytíři Jedi stanou generály armády klonů. (Mimochodem pamatujete si, že v starých epizodách SW, myslím že v v New Hope, se převlékají Han Solo a Luke Skywalker do brnění, která jsou různě velká?) Ze SW:Clone Wars dýchá válečná ideologie. Rozvíjí se tu romantizující zobrazení války, kde vojsku velí skupina humanisticky smýšlejících rytířů Jedi. No dobře, nemusíme se ptát, jestli to je náhoda, nebo ideologicky vhodná podpora pro náborovou kampaň americké armády přicházející na doplnění zahraničních misí ve světě. Ale z5 k dílu samému: Co je s klony nepořádku? Základní otázka je: Kdybychom zaplavili vesmír několika deítkami tisíc, nebo miliony jedinců stejného genotypu, nevedlo by to k celé řadě degenerativních onemocnění u příštích generací lidstva? (O tom výborný román C.J.Cherryh o Cyteen.) Nebo jsou klony asexuální - nemají se možnost rozmnožovat...? To by ale znamenalo naprosoto degradaci lidského jedince na pouhopouhý válečný stroj, který by byl navíc připraven o základní lidské právo, o to jediné na čem v životě záleží: předání genotypu svým potomkům, udržení rodové linie a generační kontinuity ve světě - právo na rozmnožování se. Jedinec, kterému je upřeno právo mít potomky, žije ve světě pouze s perspektivou své smrti - není nic, co by tento horizont překračovalo - je to vidina totálního zániku a zmaru. Jak by Jediové jako stoupenci životadárné Síly vesmíru mohli na toto přistoupit? Není to samozřejmě chyba rytířů Jedi, ale scénáristů, kteří od myticko-heroické ságy postoupili k propagandisticko-realistickému ztvárnění SW. I když otázku sexuality naklonovaných vojáků opustím, zůstává zde pořád fakt, že se s životy klonů nakládá jinak než s životy lidí. Jediové sice neustále proklamují starost o klonové vojáčky, ale tvůrci je nechávají klidně umírat takovým způsobem, že to v divákovi ani nezanechá pocit lítosti. Jsou to přeci jen klony - takové myšlení je nebezpečné, protože ukazuje na odlišné jedince jako na cosi podřadného, co se dá využít dobře ve svůj prospěch; a když to zemře, nic moc se vlastně neděje. Nevím, pro koho je seriál určen, jestli pro děti, tak to potěš Pánbu. Tento seriál si zaslouží bez ohledu na jakékoli jiné kvality odpad.(29.5.2009)

Ač patřím mezi fanoušky hvězdných válek, tak tenhle animovaný seriál uplně nemusím. Když už seriál o hvězdných válkách tak radši klonové války z let 2008.(22.8.2009)

Výborný doplněk k Nové trilogii Star Wars, seriál Dexter's Laboratory jsem předtím už dlouho znal, takže výsledku jsem se po vizuální stránce docela obával, po shlédnutí mě však potěšilo, že mé pochybnosti byly neopodstatněné, se vzhledem jsem se velmi rychle úplně ztotožnil. Příběh je značně zjednodušený a z většiny ho vyplňují bitvy a osobní souboje, to vše je však proložené několika okamžiky, které doplňují prázdná místa mezi epizodami 2 a 3, například únos kancléře apod. Jde o velmi zdařilý "seriál", který má za úkol pobavit a na nic si nehraje.(16.8.2006)

I když seriál zdaleka nedosahuje kvalit hraných snímků, výborně mi ukrátil nesnesitelně dlouhé čekání na Epizodu III. Animace a stylizace je sice svérázná, přesto si myslím, že k seriálu výborně pasuje a pomáhá vytvářet nezbytný SW feeling. Např. takový mistr Yoda je přímo neodolatelný. :)(4.1.2008)

• - Spoiler: Obávaný generál Grievous, kterého namluvil herec Richard McGonagle, má – v Epizodě III (2005) – časté záchvaty kašle, ale proč? Ve 25. kapitole kresleného seriálu mu Mace Windu, jemuž propůjčil hlas Terrence Carson, téměř rozdrtil plíce. (MultiTobi)

• - Ve 20. kapitole 2. série si můžeme všimnout, že se na scéně objeví padawan Sha'a Gi. Jeho jméno i podoba je inspirována postavou Shaggyho Rogerse ze seriálu Scooby Doo (od r. 1976). (Troodon)