Lovci pokladů

Honba za pokladom Templárov

Lovci pokladov

Akční / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 131 min

Průměrná Bruckheimerovka, svižně natočená, přiměřeně patetická, nijak objevná. Nick Cage je dostatečně charismatický, aby film utáhnul i za Diane Kruger, která s každým dalším filmem aspiruje na post nejhorší herečky všech dob.(28.1.2005)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $173,008,894Tržby Celosvetovo $347,512,318/videl v kine: 65%/(18.5.2005)

Soundtrack Trevor Rabin: 1. National Treasure Suite ,2. Ben ,3. Finding Charlotte ,4. Library of Congress ,5. Preparation Montage ,6. Arrival at National Archives ,7. The Chase ,8. Declaration of Independence ,9. Foot Chase ,10. Spectacle Discovery ,11. Interrogation ,12. Treasure,(19.5.2011)

• Dadel

Je smutné pozorovat, jaké filmy dnes v Americe plní pokladny. Studio se patrně chtělo svézt na módní vlně knihy Šifra mistra Leonarda a narychlo spíchlo dohromady neuvěřitelně dementní zápletku s patřičně vlasteneckou tématikou. Postava Nicolase Cage je patrně génius - každou nicneříkající indicii dovede rozluštit během několika vteřin a ještě přitom americké školáky stihne poučit o demokratických zásadách Ameriky, bašty svobodného světa. Dalším problémem je, že se u Disneyů v honbě za mamonem rozhodli natočit film tak, a by na něj mohli chodit i nejmenší děti, takže v něm nikdo nikoho nezabije a nikdo nemluví sprostě (i neškodné "zatraceně" pronese Diane Krugerová raději v němčině), což v kombinaci s neschopnou režií posílá veškeré napětí do háje. A komerční úspěch se pochopitelně dostavil. Tak mě napadá - proč vlastně podobné filmy neumíme točit u nás? Potenciál na to rozhodně máme. Posuďte sami: ________DOMAŽLICE, 1431. Husité porážejí křižácké vojsko. Mezi uloupenou kořistí je i tajemný relikviář. Prokop Holý jej otevře a zjistí, že obsahuje legendární poklad, který objevili templáři v troskách chrámu krále Šalamouna. Prokop odveze poklad do Tábora a rozhodne se jej ukrýt a informace o jeho úkrytu předávat mezi členy husitského bratrstva z generace na generaci.________PITTSBURGH, 1918. Tomáš G. Masaryk podepisuje Pittsburskou dohodu o spojení Čechů a Slováků v samostatný Československý stát. Ukazuje se, že Masaryk je potomkem husitů a strážcem jejich tajemství, a rozhodne se na zadní stranu Pittsburské dohody napsat neviditelným písmem indicie vedoucí k pokladu. ________PRAHA, 1948. Ministr zahraničí Jan Masaryk je posledním v řadě strážců tajemství. Jednoho dne jej přepadne tajemný muž v kápi a snaží se tajemství vyzvědět. Jan Masaryk je ale statečný, tajemství neprozradí, a těsně předtím, než zemře na tvrdé dlažbě na nádvoří Černínského paláce, napíše na papírek indicii a ukryje jej do pukliny ve zdi. ________PRAHA, 2005. Černínský palác prochází rekonstrukcí a během ní ukrytou indicii objeví mladý profesor historie Marcel Hanáček. Okamžitě ji rozluští a ví, že musí najít Pittsburskou dohodu v podzemí Státního archivu. Tam se seznámí s mladou archivářkou Lenkou Masarykovou, Janovou pravnučkou. Společně ukradnou Pittsburskou dohodu, rozluští indicii na její zadní straně, a dojde jim, jaké tajemství husité ukrývali. Spolu pak postupují po dalších stopách ukrytých na stokorunové bankovce a na pečeti prezidenta republiky, přičemž jsou jim v patách Policie ČR a tajemní zabijáci v kápích. Nakonec ve velkolepém finále uvnitř hory Blaníku Marcel s Lenkou zvítězí, se zatajeným dechem otevřou poklad husitů, a dojde jim, že ne nadarmo měli husité ve znaku kalich. To by byl trhák!(31.8.2005)

• Nathalie

Kdybych si měla dělat čárku a tečku pokaždé, kdy jsem se na svého trpělivého spoludiváka obrátila s otázkou "Proč proboha provádí ten pacholek A/ ňouma B/ husa C činnost X, či s historickým rýpancem, logickým žďuchnutím nebo očima obrácenýma vzhůru, napsala bych Deklaraci nezávislosti sama. Morseovkou.(25.2.2008)