• Francie

• Itálie

Colori dell'anima I - Modigliani

Drama / Životopisný

USA / Francie / Německo / Itálie, 2004, 128 min

Točit filmy o lidech, kteří skutečně žili, s sebou nutně přináší ten fakt, že si spousta diváků udělá o té osobě obraz podle toho, co vidí. Takovým markantním příkladem je Formanův Amadeus, v němž jsou Mozart a Salieri zpodobeni takovými, jakými ve skutečnosti vůbec nebyli. Jaký byl Modigliani, to nevím a určitě ho nebudu mít zafixovaného takového, jakým byl v tomto filmu, který sice nepatří ke skvostům světové kinematografie, nicméně určitě patří k těm kvalitnějším a mohl by některé diváky postrčit k tomu, aby se začali trochu víc zajímat o Modiglianiho dílo. Herecké výkony jsou na vysoké úrovni, akorát mi nejde na rozum, proč byl do role Pabla Piccasa vybrán tak tlustý herec, protože Piccaso tlustý nebyl, naopak měl až do pozdního věku hodně sportovní figuru.(25.10.2014)

Nevím jistě, jestli byl Andy Garcia vhodným kandidátem pro ztělesnění slavného hrdobce Modiglianiho. Kterýžto maloval husí krky, usínal i probouzel se s tuberou a vlky. Na kordy s Píčasem byl, skor na boty mu blil.Tím končím poetickou vložku. Promiňte mi prosím toho rýmu trošku. Z minulého století vracím se zpět. Cestou Davisovi ohnu svůj hřbet. I když zpočátku film zadrhlý, stejně jak mé psaní, konec dech mi bral a znemožnil mi spaní. Někde mezi malířskou soutěží a grandiózním koncem-a teď se volové nesmějte- mi vyhrkly slzy. Zrovna, když padal modrý sníh a hrálo krásné, smutné piáno. V některých pasážích zněl klavír mixovaný s tuc tucem a operní pěvkyní. To mě ani tak nedojalo jako spíš nasralo. Ale možná jsou jednotlivé rozpory v Davisově Modiglianim záměrné. Konec konců Amedeo byl rozporuplný člověk.(22.3.2016)

Místy velmi zajimavé, zabto je to rozpitvaným koncem a opravdu nehodící se skladbou u jinak brilantně sestřihané malířské montáže před soutěží. Garcia je skvělý.(13.11.2007)

• TO

Roztrhaný příběh, Frida i Pollock byly pěkné filmy, ale tohle je horší. Tohle kope druhou ligu. Člověk se rád něco nového dozví o známém malíři, co maloval dlouhé krky, ale když ho to moc nebaví, je to na prd.(10.7.2006)

Silný příběh, poutavý, skvělý Andy García..(24.9.2006)